1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање во странство

Дискусија во 'Бебе' започната од vitamina, 5 мај 2017.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Лелееее... За ниедна сума не би да моето дете е експериментален глушец. Жално :-/
     
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Да. Што да кажеш кога е ужасно.
    Ги продаваат своите деца за 3500 фунти.
    Ништо им не било прошле вакцините веќе низ животни..(facepalm)
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Во Шведска БСГ е во редовен календар за вакцинација, син ми ја прими на неполна недела. Следна вакцина беше после скоро 3 месеци (ДТП-шестовалентна + пнеумокока). Овде вакцинацијата не е задолжителна, никој не те прашува зошто не вакцинираш или одложуваш, ниту пак ми бараа документ да потпишам кога ја одложував ММР. Се се сведува на препорака од страна на докторите, родителот одлучува дали, што и кога вакцинира.

    Како бе даваат дете за експериментирање со вакцини ;(. Леле, грозно, морници ме лазат. :|
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Имало скоро некој случај во германија каде што дете починало од болест што се појавила ради не вакцинација а претходно мајката не го вакцинирала воопшто. Кога детето починало мајката отишла в затвор ради не вакцинирање на детето.

    Имало и случај во франција и други европски земја каде што децата починале од вакцина причината била изложена и во медиумите значи не била сокриена и платиле оштета но што ќе ми е оштета мене после се?

    Не е човек паметен што да прави мајки..
    Нож со две острици и така и така си на ризик.

    Јас искрено секојдневно се откажувам од вакцините ама од друга страна па и без вакцини ми е страв од причина што живеат секакви луѓе овде и има секакви болести.

    Изгубена сум.
     
    На Kaetana, Mari* и green.eyes им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Витамина ај за случајов во Германија потруди се да најдеш избор.
     
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Последно време читам по групиве постираат од германски портали дека имало појава на заушки и на морбили (ако добро сум сфатила). И имаше дури некои статии за тоа нецакцинирани деца да не се примаат во градинка. Мислам дека е тоа само предлог закон... толку сум разбрала.

    Тука за во градинка не ни бараа ништо посебно - потпишавме само дека сме информирани за вакцините и однесовме копија од книшката. Но не беше услов дали има примено некоја вакцина или не...
     
    На Mari* и green.eyes им се допаѓа ова.
  7. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Случајот со Германија јас не успеав да го најдам онлајн никаде. Дури се јавив на моја колешка од Boppard, не чула вакво нешто, но ќе прочепка и ќе каже дали е така.
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Исто.
    Само ја погледнаа книшката неколку секунди и готово. Не обрнаа внимание ниту што е примено ниту кога...
    Се надевам и во наредната градинка здравје боже така ќе биде. За случајот во Германија и јас не успеав да најдам.
    @augustd ќе чекам да споделиш ако има нешто.
     
  9. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    @danichap ќе ја прашам жената и ќе ти кажам.
     
  11. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Живеам во Австрија, има ли и друга мајка што живее овде?
    Среда треба да ја правиме првата вакцина но можеби ќе ја одложиме бидејќи на бебево му течи носето и подкашлува по малку.
    Какви реакции имаат бебињата по оваа вакцина rotavirus?
    Што да очекувам?
    Не сум воопшто запознаена со вакцини и се плашам по малку бидејќи не ги разбирам незнам која вакцина за што е.
    Инаку на 9 октомври правиме 2 месеци.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      237,4 KB
      Прегледи:
      14
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    рота е за стомачен вирус.Кај нас нема таква вакцина така да за можни реакции не би знаела да ти кажам.Во секој случај ако бебето има знаци на настинка одложете ја малце
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Син ми ги има примено сите 3 дози за рота вирус. Од неа може евентуално да му се лоши и да не сака да јаде (така нас ни кажаа кога ја примаше), ама син ми ги примаше заедно со шестовалентните вакцини, па имаше и темпертатура, од ДТП најверојатно. Одложи ја за некое време додека се оправи малото.
    Инаку, фати малиот рота вирус (со примена вакцина) на 16-17 месеци. Кај него траеше 2 дена со повраќање и пролив, и многу ниска температура, околу 37,2. Од него фативме и јас и мм, нормално невакцинирани. 5 дена душата ни излезе на двајцата, толку траеше кај нас. Не престанавме да повраќаме по цели денови, постојано. Не знам дали заради вакцината малиот подобро го поднесе вирусот или до нешто друго беше, битно во вистинско светло го видовме рота и јас и мм :| Сум имала стомачни вируси и претходно, ама ова беше ужас.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    не секое повраќање и не секој стомачен вирус е рота вирус.Скоро секогаш кај возрасните секоја ‘болест’ потешко поминува отколку кај децата
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Кај повозрасни и да имаат примено рота потешко поминуваат од бебиња. И тоа не е само за ротата. Истото важи и за мали сипаници и сл
     
  16. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Испитуваа кај малиот, потврдија дека е рота вирус. Сигурно бил истиот и кај мене и мм.
    Знам дека кај возрасни е потешко и да се вакцинирани, затоа пишав дека не знам дали баш заради вакцината малиот полесно помина.
    Како и да е, не беше воопшто наивен кај другите деца од градинка што го фатија.
     
    На orhideea, joy1 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Здраво мајки.
    Ние во понеделникот ја примивме рота вирус му ја дадоа да ја испие .
    И ми закажаа за вторник да ја прими тетанус во ноже ми рекоа ќе го боцнат.
    Бебе ми е 3 м.
    Е сега нели е премногу брзо. Разлика ќе има само една недела меѓу вакцините?

    @danichap @green.eyes кај вас како беше. Нез дали истите вакцини ги примате.
    Ептен сум збунета со ова вакциниве, незнам дали да ја одложам оваа тетанус, ако ја одложувам че треба нешто да лажам.
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Овде заедно се даваа вакцините, рота ја примаше во исто време со ДТП и плус уште една :sweat: До сега не сум чула да даваат препорака да има размак помеѓу вакцини, ама па и не сум вакцинирала посебно, па немало потреба, може затоа не кажале :|
    Ако не си сигурна, ако се плашиш, одложи ја, не се мисли, кажи дека е кенкав и дека не е спремен за вакцинација.
    Задолжителна е таму вакцинацијата?
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @orhideea размакот меѓу вакцините од месец и пол важи само за еден ист вирус т.е. вакцина. Значи за да прими ревакцина за тетанус пример, мора да поминат минимум 45 дена помеѓу двете боцкања.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Големата не ја прими рота, малото ја прими. Исто, орално.
    Ја прими заедно со друга вакцина истиот ден. Мислам шестовалентна, во која беше и тетанус.
    Ако не сакаш нема потреба од лажење. Едноставно кажи ја одложуваш. Јас ммр првен ја одложив, после година кажав не ја прима. Никаков притисок немало.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.