1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Поради тоа што немаат имунитет, затоа препорачуваат и од СЗО да се вакцинира што порано, демек на тој начин подобро се гради имунитетот кој секако е во фаза на развивање од раѓање. А мене тоа објаснување баш и не ми држи вода.
     
    На Aldebaran ⭐️, tambelina и NarCis@ им се допаѓа ова.
  2. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Sekoj ima razlicno glediste na rabotite moe mislenje e deka podobro podnesuvaat dodeka se bebinja ke trgnam so primerot koga imaat temperatura do 38 nemozes da go setis deka nesto ne e ok so mojov bebus se smee vesel si e. Za razlika od povozrasen so taa temperatura.
     
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Ме интересира дали некој има искуство со вакцина против хепатитис Б кај возрасни, и која е цената на една доза, инаку знам дека треба да се примат три дози?
     
  4. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ja pominavme i vakcinata pnevmokoki bez reakcija :) malku nervozno ama so ogled deka i zabi vadi super e
     
  5. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Сакам да слушнам мислење од мајките на врсниците на синко @eli25 @Igle @Capricorn Taurus @Ano @ma4e1311
    За вакцината ММР. Кога планирате да ја ставате? Нас таа ни е на ред ама не направив термин незнам дали да ја ставиме покасно или не?
     
  6. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Моето ни трета ревакцина од поливалентниот комплекс ја нема примено. Здравје можеби есенва таа, а ммр не знам кога и дали. Ама ти не со во мк, квалитетот на вакцините е подобар немораш премногу да ја влечкаш...
     
    На Abc07 и orhideea им се допаѓа ова.
  7. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Nie gi terame site so red i toa na min 4 nedeli pa sega za sega e super. Ne odolgovlekuvame nisto. Nemase reakcija. Edino na prvata rotaviren kaci malku temp 38 ama brzo pomina.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Исто...
    Матичната ми вика чекај убаво да прозбори, прооди на 2-3 год вакцинирај. Сеуште не сме ни стигнале до неа, зошто нр вакциниравме редовно ко што треба.
    @orhideea
     
    На mal.ecka, Igle и orhideea им се допаѓа ова.
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Синко уште нема примено ништо освен двете во болница заради операцијата. Во мај кога веќе можеше да прима матичната не посоветува да чекаме да поминат горештините па после да почнеме, така да останат дури сега септември да почнеме. Што значи ммр автоматски е одложена. Во секој случај повеќе сум на ум да вакциниран, само што сигурно ќе чекам после 2 години.
     
    На M&M и orhideea им се допаѓа ова.
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На малата таа вакцина е на ред на точно 13 месеци, во октомври треба да ја вакцинираат. Ама јас не сакам да ја прима сега. Барем после 2 и пол години. Другите вакцини по ред си ги тераме.
     
    На orhideea и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    исто и со синко ќе ја прерипнам ММР,ќере 3 години ќе прави за некој месец и сеуште ја нема примено,ама кај и е мора да ја прими уште таа ни остана и менингококен ревакцинација.
    @orhideea кога ќе одиш на термин само кажи дека ја прескокнуваш ММР ради страв од аутизам и ќе немаш проблем,бар овде кај што сме не се задолжителни вакцините.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира после колку време во мк имате ревакцина на ММР .На 6 ти имаме термин за ревакцина по 4 недели и некако тешко ја поминавме вакцината ,па ми е страв да одам на ревакцина.Може ли и некое искуство како поминавте на ревакцината на ММР малата е 2 години.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас ако не се лажам ммр ревакцина тука е дури на 6 години.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Исто и јас мислев дека е после неколу години па ме чуди зошто тука е толку брзу и рано. Фала за одговорот .
     
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    Малово пиеше антибиотик пред некои 3,4 недели. Сакам неделава да ја носам за вакцина, дитепер ревакцината касниме бааѓи, мада јас сакав и стрептикока прво ама од ЈС ме убедуваа прво редовните да ги истерам. Сакам да ја пуштам во текот на месецов во градинка. Доволно ли е поминато време од антибиотикот да ја вакцинирам? С
     
  16. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Месец дена помина од кога ја прими бсж и никакво црвенило нема на местото кај што е боцнатa.
    Па нели мора да има ко точка црвенa?
    Можно е да не е успешна?
     
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам во врска со вакцинава, и јас сакам да ја одложам додека не прозбори и прооди убаво, дали знаете како се одложува едноставно не одиме или треба да појдам да се јавам дека ја одлагаме?
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Јас нема да одам. Мене не ми праќаат покани и не се замараат да форсираат да вакцинирам кога они ќе кажат.
     
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Denes bevme na pregled kaj maticnata.Ja prasav za Mmr.Deka na red ni e taa.Na 16ti pravi malata godinka.I rkeov deka ne planiram zasega da ja stavam,deka sakam da pocekam.Se nasmea i mi rece ne brzaj imas vreme,i da ne se plasam deka toa so si pravat filmovi lugeto nema vrska so vakcinata.Sepak jas malku ke odolgovlekuvam,ama ke ja primi ponataka zdravje
     
    На manako1, mal.ecka, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И ние немаме никаква реакција сеуште.

    Пред секоја вакцина правите крвна слика, така?
    Јас поим немам како иде сега ова со вакциниве. Кај се носи дете, што му се прави... Нови стравови нови прашалници.