1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Да, за дитепер ревакцината, таа што е на 18 месеци по календар. Најверојатно за неа така ти кажале, зошто таа на 4 години што беше ја укинаа. Вчера ни стигна покана. После има наредно на 7 години ако не се лажам.
     
  2. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Мајки искуство некоја со ММР и атопипичен дерматит? Пак му се активираше, му се направија флекички на образите и мешето а сакав да го вакцинирам
     
  3. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Вчера ја вакцинирав малата за ДТП. Колку време после примање оваа вакцина дава реакции? И ставав вчера и денес до некое време од лепенките што ладат и вчера и дадов сируп ефералган дека беше мн плачлива и раздразлива. Тт до сега нема.
    Е сега мене не плаши што јас денес почнав да кивам и да ми течи носот па да не ја префати и неа баш сега кога ја прими вакцината кај и така си пошмркнува и поткивнува. Сакав да ја одложам ама педијатарката што ја прегледа рече да ја прими дека ништо не и било. Што правите вие како превентива кога сте настинати за да не го префати дете ако воопшто може нешто да се превземи?
     
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Маска ставам и ја менувам нонстоп, луфтирам почесто, и не спијам со него. До сега многу пати сум била настината и никогаш не префатил од мене.
     
  5. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    немавме тт, ни оток, освен тро кемкава.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Немавме реакција никаква.
    Сируп за температура само кога има температура давај.
     
    На Milaаа991 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    24 часа дава реакција,но јас сум пазела 48 и повеќе за секој случај.Но,штом не кренала досега не би требало.Ставај облоги со алкохол ако е плачливо,нека и е влажно местото.Сируп сум давала само ако кренат температура. За настинката не се секирај,јас се породив со кашлица,па завршив со антибиотик а бебе три дена. Па фалабогу не ја префати,Дој ја повеќе,ставај маска,не ја држи ти многу и не се плаши.
     
    На Sexybaby86 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  8. OutOfAnywhere

    OutOfAnywhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    578
    Бронхо-Ваксом за деца се истите, само пола доза - празниш половина од 7 мг капсулата во лажичка.
     
  9. OutOfAnywhere

    OutOfAnywhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    578
    Каде ја има? Нос?

    Ја имаат на лагер, само јави им се и договори си, кај @ivast е друг проблемот.
    Во меѓувреме, Бронхо Ваксом од Зегин. Земаш за возрасни и даваш по пола доза, односно 3.5 мг.

    Покажи му го ова на лекарот што ве води за дерматитот.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28333952
     
  10. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Да, во нос, еве и последните резултати од брисевите пак ја има Матичната овојпат рече да не ја третираме со антибиотик бидејки бебе нема симптоми а и плус резистентен е веќе на сите антибиотици. Не знам веќе што да правам и зошто не кажуваат докторите порано да си ги вакцинираме за стрептокока, туку откако ќе тргнат во градинка и тогаш крај нема, како во мојот случај
     
  11. OutOfAnywhere

    OutOfAnywhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    578
    Ако е во ред крвната слика и нема покачено ЦРП, може да ги прима стандардните вакцини, иако ја има во носето.

    Третман без антибиотици за носето - купи кило крупна морска сол, лично користам од израелската од мртво море, некои 30 денари е, раствори во размер 200 грама во 5 литри вода и избањајте се во таа вода, вклучително миење лице и малку заронување за да му влезе во носето.
    Синомарин и аквамарис спрејовите за носе што ги препорачуваат се поблага варијанта на ова, пошто се разблажена морска вода.

    Ако имаш кој да ја стави Превнарот, најди некој што оди до Солун, од таму ја земаат, ја има по аптеките.
     
    На ivast му/ѝ се допаѓа ова.
  12. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Која е вакцината што треба да се прими кај бебе од 2 месеци?
     
  13. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Luge abe za kakvi di te per zborite??? Kolku znam sega se davaat samo Pentaxim i Infanrix, petto i sestovalentna??? Trovalentnata diteper odamna en se dava kolku sto znam, ili gresam? Isto taka okolu krajnata vozrast za primanje, jas celo vreme znam deka e 4 godini, a sega eve citam 5 godini. Od koga e vaka? Jas kolku znam odat 6, pa 5, pa 6 valentna, pa revakcina so 5 valentna na 18 mes ako se e primeno na vreme ili najkasno do 4 godini? Ova za do 5 god potvrdeno vi e sigurno od dispanzer?
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Дитепер, полио и хиб е сега 5вал, а дитепер, полио, хиб и хепатитис б е 6 вал, истите работи, но одеднаш се примаат, мислам ја нема посебно дитепер само.

    Мене денес ми се јавија за малата (14м е), да сме ја носеле на боцкање, за ммр. Нема шанса, бар не до 2г.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Шестовалентната треба да ја примите. За ДиТеПер (дифтерија, тетанус, пертусис), ХиБ (хаемоинфлуенца вирус тип Б), хепатитис Б и полио.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Немам поим какви се.
    Сега ја вакцинирав ММР и прашав за ревакцинацијата што требаше да ја прими на 18 месеци. Ми рекоа најдоцна до 5 години треба да ја прими.
    Ќерка ми има 4 и пол. Четири години немаше примено вакцини, претпоставувам тогаш беа тровалентни :?:
     
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Има ли реакција од неа?
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да може да има. Индивидуално е. Кај моето немаше.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Можна е покачена температура,малку црвенило.Ставајте облоги да е влажно местото, а може и лепенки за температура(плус ладат тие на местото).
     
    На OutOfAnywhere и happygirl им се допаѓа ова.
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ти одговориле девојките, можно е да даде реакција, индивидуално е, синко фала Богу немаше реакција од ниедна вакцина.
     
    На happygirl и mariz им се допаѓа ова.