1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    MeU, и јас исто имам уплав од покачена температура, зошто поголемиот син ми има добивано грчеви (феб. конвулзии) во сон од нагло покачена температура. И јас така дежурев цела вечер и сабајлето во 7 кога сум заспала во цврст сон ме разбуди неубава глетка. Ти препорачувам да си дадеш сируп или да си ставиш чепче своевремено да не те боли глава после. Може да ја бањаш како досега со топла вода сега е зимно време и темп. на водата брзо паѓа, нема потреба да ја разладуваш од обично што си ја бањаш, само не со ладна и намали ја за некој степен температурата во собата или раскомоти ја од облека и не треба да се мачка ништо по телото кога има покачено температура, ниту креми, маст (јекодерм), масла или некои други, за да не се затворат порите низ кои телото се вентилира.
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Иако немаме никаква семејна историја ни од моја ни од страна на маж ми јас имам страв од овие грчеви. Дали зошто многу имам читано или пак зошто познавам доста луѓе кои го поминале ова со децата... Токму од ова се плашам најмногу
     
  3. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе меУ, сите имаме ужасен страв од Т, посебно кога се така мали, ама па и не можеш превентивно да ја лечиш, од нешто што „можеби“ ќе добие. Вакцините се ставаат за да се поттикне процес на создавање антитела за болеста против која се вакцинира. Ако е така, тогаш ти од старт го блокираш тој процес, го збунуваш организмот кој не знае дали да се бори со вметнатиот инфект или треба да се „предаде“ и да не произведи антитела, туку да дозволи лекот да се бори за него.
    Секое дете е приказна за себе, со тек на време ќе увидиш твоето како реагира на Т, на антибиотици, на вакцини, кои постапки ќе и` помагаат за намалување на телесната Т (оцет или сапун во чорапите, масажа со алкохол, туширање, расоблекување, препотување) и се` друго што ќе ти стани секојдневие :) Не се плаши толку, нема потреба од предвремена паника. Ако на некој друг нешто му се случило - тоа не значи дека и тебе или на твоето дете ќе се случи, скраја да е! Мораш да ја следиш секоја промена, да го скенираш секое однесување, дури и да експериментираш понекогаш, за да после си сигурна што треба да превземиш и да не креваш паника за џабе, оти панична мајка на никого не му е од корист :)

    За туширањето - водата НЕ СМЕЕ ДА Е ЛАДНА, туку за степен-2 пониска од телесната Т во моментот на бебето (како што ти пиша и пепуш), за благо да ја намалува, не да ја шокираш. И обавезно од долу почнуваш (ноџињата), па телото, ама главчето Не, зошто тоа не треба да биде место од каде ќе „излегува“ високата Т. Истото се однесува и на масажата со алкохол/вода, смесата треба да е затоплена за да не го шокира организмот, и се мачка најмногу на екстремитетите и грбчето, затоа што тие ти се најбезбедни места за испарување на Т.

    Само полека и смирено, детето се` ќе ти покаже со тек на време, ама ти МОРА да си „будна“ за да го видиш тоа.
     
    На Mikako, bittersweet, meU и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Абе така е , знам дека сте во право, но ова за превентива докторката ми кажа да и дадам, не го земав и дадов на своја рака.
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Знам бе мила, те верувам, ама па и тие докторите оффф....не знам веќе што да кажам, не си давам за право да солам памет за туѓо дете, ама јас на свое не сум дала, ниту планирам да дадам ништо превентивно.
    Затоа ти реков - држи се будна кон сите промени на детето, и донеси си сама заклучок, не секогаш докторите ќе те однесат на правиот пат! Мајчината интуиција нема цена, ниту компромиси, слушај ја секогаш, и не паничи оти ќе ти се помати умот за џабе и нема да си во состојба да расудуваш како што треба...
     
    На DeMelo, Annath, meU и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    И кај нас нема семејна историја, ама ете се случи. Но, не значи дека и на твоето или на било кое ќе му се случи. Секое дете си е сама приказна за себе, некои се поимунитетни, некои не. Моето излезе дека спаѓа во вторите. Ти дај си му парацетамол, како што ти кажала докторката, не се дава само за намалување на температурата, туку исто и за намалување на болка, раздразливост (кога плачат исто качуваат температура), барем бебето ќе ти е посмирено, а и ти исто.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ocetot mislam deka se stava na corapcinja barem mene taka mi stavale i sega i koga sum bila bebe.
    Isto i jas ne bi dala nisto preventivno , nie koga ja primivme DI.TE.PER kacivme temperatura 38.4 i dadov paracetamol sirupce i se smiri, inaku nema sansi da ja poznaes deka ima temperatura jas na 39 sum trcala nadvor.. ama ete slucajno mi tekna pred spienje da ja izmeram da ne ima . posle toa se ispoti ubavo i tolku bese, utroto pak ja kontrolirav ama nemase nisto
     
  8. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мамички ми треба одговор.
    Вакцината против Хепатит Б кога се става? Во некои календари пишува на еден месец, во некои на два месеци?!
     
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    јас знам дека е со полни 2 месеца. Кај нас ја ставаат многу порано, пред 40дена.
    Јас ја однесов малата да ја прими на 3 месеца, кажав демек не била добра.
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    мамички син ми има 3 ипол месеци вцера ударавме вакцина синојка имаше 38,5 температура му давам сируп далерон ама сабајле ко му мерев имаше 39 дали е нормално или да се обратам кај матичната и синојка ко го избањав едвај се разбуди за цицање мн е тажничко и мн го боли рачето вцера му ставав борова вода (ациди борици) дали треба неш дополнитело ви благодарам :*
     
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    нормална реакција на вакцината ако е ди те пер е температурата но мора д асе внимава ако е температурата над 38,5 консултирај ја матичната макар и по телефон инаку јас за 39 би дала и бруфен популарно познат како блок макс ама секако прво ти препорачувам да ја консултираш лекарката
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    первата доза од дитепеер ја примивме во нога другата вакцина во нога и таа во уста
    втората доза ди те пер во газот а останатите две исто со тоашто на газето имаше мало топче внатрешно али и помина се консултирав со педијатар рече нормално е се а тредава доза е исто како втората смо што наа газетоима мал оток и топчето е поголемо јас ја масирам и ладни облоги ставам али неја боли не ми реагира се смешка исто се консултирав ми рекоа нормалан реакција што мислите вие а температура немаше ниту еднаш
     
  13. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    масирај само со ладни облоги како што веќе правиш а може и со ациди борици јас пак му ставав ракија на рачето за да му се намали топчето ама сепак не е страшно за некој период ке се повлече...мене пак матичната ми рече дека топчето се појавувало од лошо ставена вакцина...ете секој доктор си има различно мислење
     
    На ikame му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sanjicka15

    Sanjicka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    90
    Мамички да ве прашам дали треба крвна слика пред вакцините ДиТеПер и Полио, ние другата недела ќе одиме на вакцинација, па ме интересира дали треба се провери крвта? И уште една работа, дали тие две вакцини се даваат една по друга, бидејќи нас ни рекоа да дојдеме 13 и 14 февруари. Да не му е многу две така една по друга, да не ми крене многу температура, бидејќи се потешки вакцини.
     
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    ^Да, треба крвна слика, нас ни закажаа на 21 март и ни рекоа да одиме со крвна слика.
    А не знам дали се ставаат во еден ден и мене ме интересира.
     
  16. Sanjicka15

    Sanjicka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    90
    Не се во еден ден, туку едната на 13, другата на 14, ама пак се една по друга, така ни запишале во книшката. За истиве вакцини ви рекле крвна слика, ДиТеПер и Полио?
     
  17. st-ojanovska

    st-ojanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    mamicki ajde da ve prasam kolku vakcini primivte do dva meseci,nie veke tri meseci imame a samo dve i nekako malce sum zbuneta posto imam drugarka i ona so bebceto na 3 veke imaa primeno 3-4 vakcini :P
     
  18. st-ojanovska

    st-ojanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    mamicki ajde da ve prasam kolku vakcini primivte do dva meseci,nie veke tri meseci imame a samo dve i nekako malce sum zbuneta posto imam drugarka i ona so bebceto na 3 veke imaa primeno 3-4 vakcini

    [mod-kirilica:3avvwx9j][/mod-kirilica:3avvwx9j]
     
  19. Sanjicka15

    Sanjicka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    90
    Ние денес примивме три вакцини: Хемофилис инфлуенца (втора доза), Полио и ДиТеПер, одеднаш, една со лажиче, една во бутчето и една во газето. Две примивме во болница во првите 24 часа: БеСеЖе и Хепатит, а потоа уште две во амбуланта: Хепатит (втора доза) и Хемофилис инфлуенца. Значи вкупно 7 сме примиле. Ама денес колку ми било тешко, ми се плаче само што ќе помислам дека на моето срценце му ставија 3 вакцини одеднаш. Плачеше малку ама машки издржа и кога дојдовме домче малку само цицна и си заспа. Докторката ни рече да го бањаме во топла вода, облоги на бутчето цел ден со бор алкохол, а кај газето три дена облоги исто со бор алкохол. Исто ни рече ако е многу вознемирен, да не можеме да го смириме или ако крене температура 39 да му дадеме парацетамол сируп. Ако е се во ред тогаш најдобро е ништо да не се дава, за да може организмот сам да се избори, само почесто да цица, да го нишкаме и може неколку пати дневно во топла вода да го ставиме, не во ладна за да не му дојде како шок на организмот. Критични биле само првите три дена, ако нема реакции во тие денови тогаш нема ни да има. И крвна слика не треба за Хемофилис инфлуенца, Полио и ДиТеПер. Само проверка на крвта секои 3 месеци заради бебето.
     
  20. st-ojanovska

    st-ojanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    А колку месеци имате што сте примиле 7 вакцини ...