Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

 1. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  978
  нам ни се ближат 2 месеца и како што сфатив читајќи ги последните неколку страни од темава, време е за вакцини. првата доза се става на 2м или некој ден плус, втората на 4м+. дали матичниот ги става вакцините, еве да речеме сега кога ќе одиме на редовна контрола или на друго место се оди за тоа специјално? што е тоа диспанзер што го читам тука? :wasntme:
   
  На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  8.096
  Допаѓања:
  27.515
  Пол:
  Женски
  До 12-та недела ми рекоа дека се примаат поради ротата, прашај си поточно таму каде што ќе се вакцинира за да не ја пропуштите.
  Не боцка матичен. Ако си од Скопје, обично по реони одиме. Во помалите градови во склоп на болницата се.
   
  На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  Јас да прашам, на 3.3 прими прва вакцина, смета бебе се топ, малку подкрена температура ноќта и тоа е тоа. Е сега синоќа некако е вознемирено, цела ноќ плаче, температура мерев го газе 38,2 цело време, ама и носето се затнува на секое. Можно е да е од вакцината, сето ова или? Чудно ми е,оти ова е премиерно бебе, верувајте не ни плаче.
  Или пак скокот 4ти настапува ? Збунета сум скроз. 14 недела е бебуш
   
 4. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  978
  матичен треба да даде упат за тоа или се оди онака?
   
 5. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  8.096
  Допаѓања:
  27.515
  Пол:
  Женски
  Не треба упат. Само јави се прашај да не се закажува, некаде закажуваат.
   
  На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.515
  Пол:
  Женски
  За сите мајки што ги вакцинираат децата во Букурешт, сите сме префрлени во Ѓорче. Нормално утрово пољубив врата дека само ковид ќе вакцинирале.
   
  На Brpbrp, hammer и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
 7. hammer

  hammer Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  И ние исто :) Не вакцинираат ниту во диспанзер Карпош.
   
 8. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.515
  Пол:
  Женски
  Еј не знаеш како полудев. Добиле известување вчера во 13h, и сеа ние во пред 8 бевме таму и ќе се шетаме низ градов
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.388
  Допаѓања:
  105.128
  дека многу вакцини за ковид има :rofl:
   
  На 0ли, Mila_Skopje, Brpbrp и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.515
  Пол:
  Женски
  Ги прашав и останаа зачудени :D они ме заебаваат ама и јас маж ми вика "Не си арна, уште не станата од спиење ме срамиш" 8-|
   
 11. Bicka77

  Bicka77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2020
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  2.560
  Пол:
  Женски
  Дали во Јане Сандански се закажува за вакцина? И ако знаете да ми кажете од колку до колку работат. А и дали вакцинираат сега, да не е ко Букурешт и Карпош?
   
 12. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.819
  Допаѓања:
  10.981
  Јане како што разбрав ќе вакцинираат за ковид ама не знам информацијава дали е 100% точна
   
  На azelea и Bicka77 им се допаѓа ова.
 13. Teo2020

  Teo2020 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2020
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Вакцинираат, мислам од 7 до 13ч, ние не закажавме, од заден влез се влегува.
   
  На azelea и Bicka77 им се допаѓа ова.
 14. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.836
  Допаѓања:
  13.318
  И мене истото ме интересира,и ако има некоја број од диспанзерот во Јане?
   
 15. Zumbulce9

  Zumbulce9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  621
  Јас треба задутре да го носам, значи директно во Ѓорче поликлиника да идам,така? Картоните таму ги однеле?
   
 16. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.775
  Допаѓања:
  4.825
  Да
   
  На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.515
  Пол:
  Женски
  Да, да и тоа мој совет пред 8,после е хаос
   
  На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.775
  Допаѓања:
  4.825
  Зошто хаос? јас денес бев само двајца пред мене имаше :)
   
 19. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.515
  Пол:
  Женски
  Изгледа си го погодила денот :) многу гужва знае да се направи, јас бев прва ама со мене чекаа може 5-6мајки
   
 20. Cherry79

  Cherry79 Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2021
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали треба да се закаже за во Јане Сандански за вакцини? И ако закажувате на кој број или директно таму? Дали треба крвна слика? Дали воопшто вакцинираат таму новороденчиња сега со вакциниве за Ковид? Едно чудо прашања поставив ама шпанско село ми е ова со вакциниве.