1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    за рота на требало за ДТП барале крвна слика, вака ми кажа педијатар
     
  2. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Kako da pomognam za bolka vo nozinjata,osven sto stavam oblozi,dali da stavam pak cepce
    2,5 meeeci sme
     
  3. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Има ли температура?
     
  4. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    Deneska koga se vrativme od vakciniranje vednas stavivme cepce,od tamu ni kazaa
    Izgleda dodeka imase dejstvo bese ok,mn spiese. Sega mn place,ja bolat nozinjata i pocna da se zatopluva,38 e sega
     
  5. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    Не знам дали е од вакцините реакција или скок во развој, ама се измачи бебево 2 дена. Завчера прими рота трета доза и превенар. Претходните вакцини супер пројде, немаше ни температура, сега се витка во спиење, плаче во сон, се грчи, цела ноќ се буди, многу малку сон врзува, и денски едвај една дремка поголема вчера имаше, раздразлив е, плачлив, и носот почна да му тече дали се прехладил или нешто од вакцината, ама од вакцина како дојдовме дома не сме излегле надвор. Крвна слика правевме ден пред вакцина ок беше.
     
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Можно е од вакцината. Моето исто беше после првата и втората доза
     
    На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.882
    И ние истите ги примивме ама он секако си се грчеше недела и пол и тоа по интезивно навечер беше,а ротата кога ја прими дента ни грчеви ни ништо немаше
     
    На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Дај му пробиотик заради ротата, ќе му ги смири грчевите. Ако е кенкаво и малаксано (иако нема температура) можеш да дадеш и парацетамол, ќе помогне ако има болка. Вака ми препорача педијатар последен пат иако ние добро поминавме само пробиотик давав.
     
    На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    Фала ти. Поминаа грчевите, ама уште му тече носот и мене настинка ме фати, а од како бевме на вакцина не сме излегле. Капки му ставам и пробувам со аспиратор да вадам мрсулчиња ама се буни јас сум со витамини,парацетамол, ама ќе помине, среќа настинка е, не е нешто страшно.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    До кога најкасно треба да се прима првата вакцина ? Мали на 3ти направи еден месец .
    Ни се јавиа за утре , ама неможам да одам , па за во четврток им реков, ама па не се знае дали ќе имало тогаш др дечиња и ќе ме побарале , ако не следна група да чекаме кога ќе има8-|
     
  11. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    До 2,5 месеци,не знам зошто сега ви се јавиле рано ви е|(.
    @Bicka77 @rainbow_bb ,ставивте ли прва вакцина? Мислам во Јане дека рековте ќе ја примате,ај пишете ако сте биле што и како е да знам од наредна недела :)
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    @azelea мислам дека и ѕвонеле за бсж , з атаа собираат дечиња бидејки ја делат
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    И ја така очекував април некаде , и на др и се јавиле исто се породиме . Си реков да не е пр што одложив ама добро е .

    Поима неам за коа вакцина не ни прашав на тел , таму ќе ги изнапрашам се кога ќе одам :D Во картон му е заведена само хеп. б дека е примана до сеа , а како одеа ич не памтам се ми е заборавено , читам и нови има сега што ставаат , пред 4г ги немаше тие ..
     
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Бсж во некои родилишта ги ставаат уште таму, а некои одпосле најбрзо што има се собираат дечиња и се вакцинираат а тие на 2 м 7 д што се стават се други вакцини само не знам дали ако касниш со таа и другите се поместуваат
     
    На Poppins и azelea им се допаѓа ова.
  15. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    баш денес бев на контрола за 2 месеца и на почеток на април ќе ставиме. не сме ние во јане иначе, не знам како оди процедура понатаму. зедов само упат за крвна слика што важи во наредните 30 дена. матичната ќе ја види па следен ден на вакцина ако сѐ е ок. на ден на вакцина повторно ќе ја прегледува друг доктор.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  16. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Да и мене така ми рече матичната прво она да ја види па после и во диспанзерот.Извини сум се помешала за тебе мислев и вие во Јане дека сте:).Па и ние мислам дека до почеток на април најкасно може да ја примиме .
    Сам може тогаш,не се сетив на тоа мислев дека сите имаат бсж во болница примено
    @Poppins јави се прашај може за таа ти ѕвонеле,а таа нели првиот месец се прима,а за другите знам ,и мене ми е се ново , големава е вакцинирани пред шест години,а тогаш беше друг календарот
     
    На Poppins и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  17. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    до 12та недела треба да се прими такашто за нас до 8ми/9ти април најдоцна :)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Се одлучивме да не ја ставаме ротата а за ДТП уште немаме тежина, ќе почекам до следна недела. Инаку мајка ми ми спомна дека чула на телевизија дека во Јане сега само ковид вакцинираат. Блиску ми е ама не сум пошла да проверам поради времево глупаво расипано.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    И мене ми е блиску преку улица ама не можам да отидам,а за ковид слушнав дека вакцинираат ама од другата страна не кај децата мислам,ако разбереш пиши.А колку тежина треба за дтпр,не сум знаела за ова?
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Педијатарот ми кажа дека во диспанзер претпочитале накај 5 кг да е. Моето бебе имаше 4400 минатиот понеделник и она ни кажа дека можам оваа недела да ја однесам ама изгледа лоша математика направи, затоа ќе почекам до следна. Ако дознаам за Јане ќе ти јавам.

    едит: за рота не барале крвна слика, за дтп и полио барале, тие две наеднаш ги ставале.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.