1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас МРП планирам да ја одложам колку што можам повеќе. Др кај вакцините ми рече ако оди во градинка ќе мора да ја прими, а ако не ми напомена дека можам да почекам до кај 2 години, сепак јас да си одлучам. Мои блиски роднини/пријатели ја одложија па така решив и јас. А сакав да прашам, кога ја примивте Превенар 3 доза и каква реакција има...
     
    Последна измена: 13 април 2021
  2. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Зашто повеќето ја одложувате МРП?
    Чисто информативно прашувам, овде се прима покасно таа, на 18 месеци.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ајде да ме поучите нешто. Утре (конечно) ја носам малата на прва вакцина. Земав од тоа лепенките па ме интересира дали се ставаат како превенција или само ако детето крене температура? Дали се ставаат само на боцнатото место? На колку часа да проверувам дали има кренато температура?
     
  4. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Лепенките чувај ги во фрижидер. Одма стави и лепенки само на боцнатото место и менувај ги на 5 часа. Температура проверував на секој саат три дена по ред. Не ми качи.
    Со лесна после вакцинална реакција.(fingers)
     
    На thelittle17 и Bicka77 им се допаѓа ова.
  5. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Нели едно време и за во градинка можеше да се одложи?
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Јас ставам само на боцнатото место и ги менувам на неколку саати. Температура не мерам веќе толку често, само ако осетам дека е топол (за првата вакцина на 1 саат мислам мерев). Обично после вакцина моето заспива, па гледам комотно облечен да е, кога ќе дојдеме дома полесно да го расоблечам.
    Ќе гледаш дома да е посвежо, да е полесно облечена, течности повеќе, ако се стопли можеш да ја истушираш со поладна вода за некој степен од телесната, соблечи ја по памперс и веќе ако качува повисока температура од 38.2-3 дај и сируп (ако немаш дома земи си парацетамол или ефералган и едни чепчиња можеш да си имаш за секој случај ако повраќа на пример).
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    987
    Пол:
    Женски
    Ние денес примивме прва вакцина. Вие што имате примено прва вакцина каде им ги ставаа? На нас во ноџето т.е во бутчето ни ја ставија.До сега нема температура малку е кенкава и поспана. Колку време им траат овие реакции од вакциниве? Докторката ми рече никако да не ставам од тие лепенките,а ако крене температура да и дадам сируп парацетамол и ако и е зацрвенето местото од убодот да ставам облоги само со вода од чешма
     
  8. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Стави ациди борици на убодот ако несакаш од лепенките
    Два дена обично се скиснати
     
    На MorskaSirena му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Да, во бутчето се става. Претпоставувам шестовалентна има примено, следи три дена за реакција. Ако качи над 38,5 тт дади парацетамол, до тогаш лесно облечено и туширање без главчето.

    Со лесна после вакцината реакција. (fingers)
     
    На MorskaSirena му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bejbi29

    bejbi29 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2020
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    nie sme 2 meseci i denes primivme vakcina. i stavija vo dvete butcinja.Mnogu placese , nemozev da ja smiram, i vo kola vekje zaspa. Dali preventivno bez da izmerete temperatura im davate sirup paracetamol? i so koj toplomer najcesto merite?
    blagodaram
     
  11. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Не. Ако качи тогаш дај му парацетамол. До тогаш следи го. За топломер секој различен користи, пребарај во search.

    Со лесна после вакцинална реакција. (fingers)
     
    На bejbi29 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.553
    Пол:
    Женски
    Мојата вчера ја боцкаа во двете бутчиња. Дома многу плачеше, не даваше ни да ја допреме за ножињата. Дадов парацетамол пола доза иако немаше покачена тт, се смири и си заспа.
     
  13. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Здраво бебе ми е 6 месеци требШе да прима вакцина на 12ти но крвната слика покажа леукоцити 12.6.
    Во консултација телефонски со докторката од Скопје ни кажа да одложиме. Матичната ми рече тогаш штом бебето изгледа добро и дишењето и грлото е ок, нормално било некогаш кај мало бебе да се качат тие вредности и да ја вакцинирам.
    Сепак не ја однесов на вакцина и повторивме КС денес, леукоцити 12.2.
    И земаа брис од нос и грло, но резултатите во понеделник. Имало некои ќесиња за мокрача да соберам ми кажаа за да испитат.
    Е сега бебе се однесува сосем нормално и весела си е, на дишењето докторката вели пак нема ништо и грлото и е ок. Сепак таа спомна да се даде антибиотик за да се симнале леукоцитите
    Имала ли некоја од вас вкво искуство? Ќе чекаме резулати па да видиме секако, но не знам од што би можело вака и дали и вие сте биле советувани да прима вакцина со тие вредности?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Кои лепенко ги земате? И дали само на боцнатото ставате, или и на глава, и на грбче пример?
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Ако испитувањата искочат во ред јас не би давала антибиотик. И на моево еднаш му беа покачени ама и други вредности не беа во ред, па искочи стомачен вирус. На резултатите во Синлаб на пример, референтни вредности на леукоцитите се до 17. Ако се е во ред вакцинирај го. Јас го носев на вакцина со 11 леукоцити, се помина во ред. Докторката ти е претпазлива.

    @thelittle17 Јас му ставам Антипиреа лепенки само на боцнатото ама малку потешко се наоѓаат. Можеш на газичка да ставиш ациди борици и исечи едно чорапче горе, стави му како стегач да му ја држи газата. Со лесно.
     
    На Katerina94 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  16. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Антипиреа лепенки имам само земано (не знам други дали има), си сечиш од лентата помало парче и ставаш на боцнатото.
     
    На Jana06 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  17. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас земам само Антипиреа, искрено не знам дали има други. Ставав на боцнатото место (1 лепенка исечена на пола и таман две коцкички за двете ноџиња). Првите 3 дена и' ги менував на 4 часа, останатите на 8. Вториот пат кога ми крена тт по консултација со матичната исеков една тенка лентичка и и' ја ставив на чело (не сакав да давам одма сируп) па за едно 30тина мин ми спушти тт.
     
    На Jana06 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  18. bejbi29

    bejbi29 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2020
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    doktorkata mi rece okolku bocnatoto da stavam ne na samoto mesto... Drka vcera ja vakviniraa, dali i denes da stavam lepenki i da i davam sirup? Inaku nema tt preventivno i dadov vcera sirup
     
    На Inana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас ставам
    Јас ги ставам дирек на боцнатото место.. И ги ставав околу 5 дена, добри се и за ладење на местото да не ги боли не само за тт. Сируп не давај чим нема кренато тт, остави имунитетот сам да се бори со вирусот, според доктори за тт се дава од 38.5.
     
    На Bicka77 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    На малиов од втората вакцина му се направи на ногата црвенило и мало топче. Ациди борици и антипереа лепенки редам. Да го носам ли на лекар прв пат ова гледам
     

    Прикачени фајлови: