Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

 1. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  2.338
  Пол:
  Женски
  Не нормално е . Ќе му помине.
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 2. macufkam

  macufkam Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  дали ги вакциниравте со рота вакцина или не ,не сум упатена многу кога се боцка ,неколку личности ми кажаа лоши искуства па страв ме фаќа иначе бебето ми е 2 ипол месеци не сме примиле до сега ниту една знам прва е шестовалентната ,ако може некоја мајка нека ми објасни
  фала ви однапред
   
 3. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.973
  Допаѓања:
  5.195
  Рота не се боцка туку се пие, мојот имаше ненормални грчеви ништо не го спасуваше али од ротата никакви нус ефекти немаше и супер пројдовме :)
   
  На macufkam му/ѝ се допаѓа ова.
 4. macufkam

  macufkam Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  се прима заедно со шетовалентната или ?
   
 5. Kolache na mama

  Kolache na mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2020
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  До сега две дози рота прими, немаше реакција. Ако се решиш да ставиш прва доза се прима до 12-та недела.
   
  На macufkam му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.973
  Допаѓања:
  5.195
  Да
   
  На macufkam му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.026
  Допаѓања:
  25.705
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам за рота вакцината.Ми даде докторот листови како инфо матријал за трите вакцини што ќе ги прима малата за една недела.За рота вакцината пишува треба да е еден час пред давање на вакцината јадена и да не и се дава еден час по вакцина храна .Не знам како ова ќе го изведам , таа на секој саат до саат и пол јаде.Кога ќе се расплака таму нема шанса да не и дадам за да ја смирам.Не фаќа цуцла.Што правевте вие кога ја примавте рота? Дали ги доевте бебињата?За големата не го знаев ова дека не се дое па сигурно сум ја доела|(.
   
 8. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.928
  Допаѓања:
  18.592
  Пол:
  Женски
  Во ист ден со ротата ќе прими и друга вакцина?
   
 9. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.026
  Допаѓања:
  25.705
  Пол:
  Женски
  Да, стрептокока и шестовалентна.Така беше и за големата.Мина без реакција:).
   
 10. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  3.663
  Допаѓања:
  6.910
  Пол:
  Женски
  Мислам дека ова е напишано за да се спречи бебето да бљуцне и да ја поврати и вакцината. Така нема да се знае дали ја примило или не. По 1 час веројатно ке се апсорбира и нема да има проблем.
   
  На SkarletOHara и Ava.84 им се допаѓа ова.
 11. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.928
  Допаѓања:
  18.592
  Пол:
  Женски
  Те прашав зашто да беше само ротата ќе помине без плачки и нема да бара цице до дома. Вака не знам, проблем е стварно и јас истото се мислев. Кога го боцнаа почна да плаче кратко, го гушнав и заспа, па до дома не бараше да цица. Гледај да заспие, друг спас не знам :|
  И моево има вакцина за 3 дена, од вчера само таму ми е паметот.
   
  На thelittle17 и Ava.84 им се допаѓа ова.
 12. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.026
  Допаѓања:
  25.705
  Пол:
  Женски
  Нормално тоа е логиката, ама како да ја утешам:(.

  Не ги делат овде се заедно ставаат,ама прво ја даваат ротат да ја испие после ги боцкаат со една вакцина на едно бутче,па друга вакцина на друго бутче.Малава како што ми страда од јаки грчеви не знам што ќе правиме после вакцините:sweat:. Ќе давам капки и чепчиња изгледа.Мене уште сега ми е во мисла како ќе биде , а за една недела има чак:worried:.Со лесно да минат само (fingers).

  А овие лентите антипиреа како изгледаат и за што се користат? Да видам да порачам од амазон ако има.
   
  На thelittle17 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
 13. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.928
  Допаѓања:
  18.592
  Пол:
  Женски
  Еве. Се лепат на боцнатото место за да го лади ама истата работа ќе ја завршиш со ладни облоги.
  И моево имаше голем проблем со грчеви ама не осетив некоја разлика после ротата за да кажам дека полошо му беше.
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  3.663
  Допаѓања:
  6.910
  Пол:
  Женски
  Јас не ставав антопиреа, само ациди борици кои редовно ги менував. Дадов и парацетамол превентивно, така бев помирна.
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.879
  Пол:
  Женски
  Која вакцина треба да ја прими?
   
 16. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.928
  Допаѓања:
  18.592
  Пол:
  Женски
  Шествалентна и превенар претпоставувам, ги касневме малку.
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  2.338
  Пол:
  Женски
  Не мора да е. Еден час. Може и пола саат ам ада не се прејаде. Јас на мојот сум му давала и 30 мин пред вакцина да јаде или 30 по битно е да не поврати.
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Kolache na mama

  Kolache na mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2020
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  Кај мене во диспанзерот ми рекоа 30 мин. после рота да не се дава да јаде за да не ја поврати. Бар толку да издржи да не ја доиш.
  Со лесна после вакцинална реакција. (fingers)
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.879
  Пол:
  Женски
  Превенар 3 доза? И ако е трета, дали можеш да ми кажиш колку време помина од 2та до 3та :)
   
 20. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.491
  Допаѓања:
  7.679
  Пол:
  Женски
  Како им мерите температура на секој час? Имам само живин топломер дома, се мислам дали да земам дигитален, и колку врши работа?!
  Далерон сируп, колку мл се дава? И какви се тие чепчиња?