1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Направете крвна слика на 2 месеци и ако е добра, нема потреба да чекате.
     
    На MilaSs12 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш и рота мора тогаш. Направи крвна слика и ако е ае во ред боцкај истата ден. Јас така правам.
    Што побрзо откачи ги вакцините. Синко подоцна ја прими последнава ревакцина (наместо на 8 месеци или кога треба, после година прими) и не можеше да стои од што го болеа нозете. Првите две ги прими ао задоцнување од 1 месец и се си беше во ред.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Даа сакам и рота, не примаше твоето?

    Иначе ако КС не е ок, колку време се чека, и дали така се испушта ротата?
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    За прва доза на рота имаш фора до 12 недела...после се пропушта...ние ја пропуштивме
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ние баш втора доза рота пропуштивме заради стомачен вирус. Имаше уште некои 10 дена рок, пиеше пробиотик и линекс и отидовме со малку подобра кс на вакцина ама не вратија баш дека беше стомачен вирус, а нели ротавирусот исто е стомачен. Нема правило за крвната слика кога ќе се поправи, си зависи до што е. Ти не мисли сега дали е во ред, сигурно е :)
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Не мисли дека не е океј, превентивно направи си.
    Многу зависи кој параметар е во прашање - леукоцити, хемоглобин, теомбоцити, јас и црп проверувам, итн. Јас сакам да прима вакцина кога е целосно здрав.

    Рота не прими синко, а само таа е со рок. Прва доза до 12та недела, потоа не знам како одат.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Да, така и јас помислив на друго место да ја вакцинират.Ќе прашам дали може во друг град да се вакцинира бебе, зошто сме од мал град и има само еден дизпанзер за вакцинација, ако имаме право во друг град ќе ја носиме некаде во околните градови каде имат вакцини.
     
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Можете било каде со книшка и вакцинален картон само претходно јавете се во случај да ви треба термин. Со лесно
     
  9. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Знам едни пријатели исто чекаа (ги запишувале како на список па ги викале). Ова за пп.
     
  10. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Мене ме убива срам од ова што ќе прашам. Никој ништо не ми кажа за следни вакцини. Ја примивме ВCG на две недели. Сега која е на ред треба да ми стигне покана или матичниот ни кажува или што треба да се случува?
    За ротата ми кажа сестра од метаболизам од детска клиника дека мн бебиња имале проблеми. Ама немавме мн можност да зборуваме и да ја прашувам зашто бебулаки мој цркаше и она го смируваше и така останавме
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти е срам и јас немав поим кои вакцини се, што, како. Следна ви е шествалентна и рота. Треба да се јавиш во диспанзерот каде што сакаш да го носиш бебето и да прашаш кога треба да однесе ама и педијатарот секако можеш да го прашаш. Обично е на 2 месеци и 1 недела. Во некои места читам покани им праќале.
    Ротата може да даде нус појави како јаки грчеви, пролив итн, но многу деца поминуваат лесно. Моево секако си имаше грчеви, па не забележав нешто поизразени, имаше само потечна столица и точка крв во една пелена. Прочитај на интернет за ротавирус и како го поминуваат вакцинирани и невакцинирани деца и процени си сама што е подобро.
     
    На thelittle17 и Ula им се допаѓа ова.
  12. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Благодарам :) Значи имаме време беба е 1месец+1недела. Јас сум за да се вакцинира оној антиваксерски свет ми е ризичен, зборам за мене ниту осудивам ниту сугерирам секој си знае што да прави
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Мами, дали некои примиле бсж на 2 месеци, и какви реакции да очекувам? Не ни ја ставија на раѓање, ни рекоа после втор месец. А тоа ни ја одлага шествалентната и ротата не ја стигнуваме. Што реакции да очекуваме?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Кај нас немаше реакција никаква, ама ја прими 2 недели после раѓање. Сеа не знам дали тоа има врска кога е примена.
     
  15. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Нема никаква реакција, бар така нас ни рекоја, ние ја примивме пред една недела, без реакција поминавме.
     
  16. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Супер, фала ви. @doubleinfinity а за шествалентна примивте? Нас ни кажаа после 40 дена од примање на бсж.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Нас 42 дена ни израчунаа, што значи средина на јуни ќе ја примиме.
     
  18. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    А зошто ви одложиле БСЖ не разбирам? Таа на раѓање се прима, само јас кога сњ породив во Чаир немаше за бебињата се уште донесено, па ни кажаа да си закажеме за вакцина.
     
  19. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Заради здравствени причини, имавме инфекција на бели дробови и еден сат после рагање бевме пренесени на детска клиника, таму како терапија прими бебето ковалентна плазма, после плазмата 3 месеци не смее да се прими ниедна вакцина...затоа почнавме со вакцини на скоро 4 месеци... примивме БСЖ па хепатит и следно шестовалентна...всушност заради се нема да се водиме по традиционалниот распоред за примање заради ситуацијата
     
    На ...Arthemisia... и thelittle17 им се допаѓа ова.
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал што така искочило, битно сега се е добро. :hug:
     
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.