1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Исто, заради примање на специфични игг. Само хепатит примивме.
    Да де, 42 ми рекоа и мене, само јас си ги врзав како 40 :D фала премногу:hug:
     
    На thelittle17 и doubleinfinity им се допаѓа ова.
  2. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    @Jana06 ти ми одговори погоре но ако може да ми одговориш јас пак ќе те прашам да ми објасниш,гледам сте ја минале вакцината и си доста упатена, оваа вакцина е всушност шестовалентна во којашто спаѓа и рота или 2 пати се боцка бебе, еднаш вакцина за рота вирус плус друга шестовалентна. Зошто докторката на вакцинација како што ја разбрав ми кажа дојди првин за рота, а кога ќе добиеме хекса ќе те известиме. И ме буни сега ако прима рота само, послем и во хексата ли се содржи пак рота?
     
  3. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Не сум Јана ама ако не ти е проблем ќе ти одговорам...во шестовалентната нема рота,рота е посебна вакцина и мислам со лажичка се прима
     
    На dromka, sunmoonstars, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Да, посебно се. Ротата е во едно пластично мало шишенце со 'цуце' на врвот и ќе го истискаат директно во уста. Блага е, па би требало без проблем да ја испие. Само гледај да биде најадено еден саат пред вакцината и еден саат после тоа да не јаде за да не ја исповрати. Ќе ти објаснат таму.
    Една недела после ротата кога ќе менуваш пелени врзувај ги во кеса и фрлај, миј раце обавезно зашто е жив вирус и ќе го има во изметот.
     
    На sunmoonstars и CareTee им се допаѓа ова.
  5. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Фала ви и на двете ми разјаснивте убаво
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Навистина ли мрп е најдобро да се прима додека е поладно, зима... И зошто?
     
  7. Tacka36

    Tacka36 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Kade vo Skopje ja nema??jas utre ke ja nosam 11 nedela sme za rota i sestovalentna da primi,pa ako nema da ne ne vratat i nas??vo Jane Sandanski vo Aerodrom ke odime nie
     
  8. Tacka36

    Tacka36 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    A od kolku kila se bocka sestovalentnata na 2 meseci sto e??
     
  9. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Од 5 кг
     
    На dromka и Tacka36 им се допаѓа ова.
  10. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    несме од СК, информацијата не е за Скопје :)
    Еве денеска се јавив пак во нашиот диспанзер, ми кажаа дека почнале низ другите градови кадешто немало да доставуват од вакцината, па и во нашиот град се очекувало некаде другата недела да добијат.
     
  11. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    Крвна слика правите ли пред секоја вакцина? Беше болен после 10 дена направивме и го однесов за вакцина не вратија малку биле 10 дена од прекинување антибиотик да одиме подоцна, сега помина 1 месец пак ли кс да правам? Ми се смачи на секое да мачам дете да го боцкаат само а докторката од Јане ми рече на 6м да сум му правела не на секоја вакцина. Како правите?
     
    На dromka и Bupalu им се допаѓа ова.
  12. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Исто ми рекоа и мене од Јане, но ние пред секоја вакцина му правиме кс.
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    И јас исто но кога го носев беше ок а сепак не вратија пошто примал антибиотик да не имал корона иако детето се знаеше од што имаше, претходно тоа беше пред нецел месец незнам дали пак ќе треба да правам само влечкање по лаборатории и клиники :)
     
  14. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Зошто во Јане не правиш кс? За 10 мин. ти ја даваат и се симнуваш доле за вакцина.
    Јас не би вакцинирала бебе/дете без кс.
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ние вчера ја примивме рота последна доза и шестовалентна, прилично добро помина само вечерта качи тт, ама ме интересира да прашам дали некој од вас имал искуство со ова, вчера му го мереа белегот од бсж и многу слабо се читаше и не беше доволно голем, па ми рекоа ако на 9 месеци не е доволно голем белегот ќе треба пак да прима бсж, каква врска има белегот кога он ја има примено таа одма после раѓање и зошто пак би ја примал?
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Мене ми дадоа два различни одговори во букуреш за таа вакцина, бсж исто ја прими кога се роди малку подоцна неколку дена дека мала кг и нема белег, кога прашав ми рекоа дека треба да ја боцнат со нешто за да видат дали е успешна ама тоа го немале сега достапно, па ако покажело дека не е успешна ќе треба пак
    Следниот пат кога се јавив педијатарот рече нема потреба пак да се боцка, на не видено
     
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    И јас за ова доста имам прашувано. Педијатарот кај вакцините ни рече на 9 месеци да ја прими, ама читав овде дека некаде низ МК не ја примале по втор пат. Се советував со др и одлучивме после годинка да направиме манту тест за да се види дали е успешна вакцината, ако покаже дека не е, можеби ќе треба пак да ја стават. На некои групи читав дека вака само во МК ги ревакцинираат, додуша во некои држави и не е задолжителна истава. Плус, кај нас ме чуди, некои доктори викаат иако нема белег ,битно вакцината е примена. Според други, ако нема белег мора да се прими пак и стварно не знам што е правилно.
     
  18. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Јас од ко е родено бебето се мислам за ротата. Доаѓа денот кога треба да ја прими.
    Ајде да речеме тој ќе се заштити до негде, но што со поголемото синче кое нема заштита од рота, а и сите останати дома. Читам дека имало жив вирус преку столицата се исфрлал.
    Премногу се плашам дека ќе фати некој дома, фобија имам од стомачни вируси. Па уште во три дози е ќе се скренам начисто (facepalm)

    Знам дека треба екстра пазење но како? Јас сега пазам раце распаднав од миење по цел ден, колку повеќе од ова да се пази?
    Сега се мислам, не можи да се допази едноставно. За да мијам раце ќе фатам чешма, претходно ќе му ја допрам облеката на бебето, па кога бебето ќе го капам остатоци од вирусот може ќе останат во туш кабината каде се капиме сите. Знам дека забегвам со мислење, ама многу се плашам. До толку што се двоумам дали да ја прими воопшто.
    Ме интересира како се пазите и дали кај некој се случило да префати некој од семејството? И дали само во столицата го има или од се треба да се пази, повратено, лигавење итн.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tacka36

    Tacka36 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Nie pred dva dena ja prvivme.prvata doza,stolicata i e normalna i menjam pampers odma vrzuvam vo kesa i frlam,mijam race i tolku,na obleka nemoze da zivee virus,baska maliot mi ima prelezano a i kako bi gi namackala racete,ne mk se desilo do sega za da fatam kvaka ili cesma,ako ti e sube mij ja vo korito ne vo tus kabina tie 7 dena,iskreno bi ti preporacala da ja primi,bidejki nie so maliot togas nemase vakcina za rota i mnogu loso pominavme
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Не е така како што мислиш:) битно е ти после менување на пеленка да измиеш раце затоа што се излачува преку столица ама далеку од тоа ддека можеш сњ дома да испозаразиш. Многу добра вакцина е, штити од рота вирус кој е страшен кај доенчиња со проливи до дехидрирање, така да штета е да ја пропуштиш. Мојата ги прими сите 3 дози без проблем
     
    На SophiaBella, thelittle17 и Izzy_0504 им се допаѓа ова.