Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

 1. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Чувајси в офрижидер Ефералган т.е парацетамол сируп мери редвно температура ако почне дакрева истуширај го ако не спаѓа и е над 38,5 можеш даму дадеш од сирупчето а ако повторно не спушта ке го однесеш на дежурен нас тогаш вакцината смао ни ги засили грчевите но температура немавме и пиштеше многу кога и ја ставија
   
 2. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  леле и ние сме на вакцина утре :( :( :(
   
 3. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  ние ке одиме утре , зш денес сум сама дома, а утре ке биди и мажето со мене ;)
  ивановичка да кажиш како ке помините
   
 4. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  288
  Во последниот разговор со педијатар, добив совет сите вакцини да ги пролонгирам за еден месец подоцна од распоредот по имунизација, многу рано биле ставени за толку мали бебиња, па решив да го послушам советот и пред да направи полни 3-4 месеци да не го боцкам, односно наместо вакцини во 2,3, 4 и 6 месец, јас ќе почнам од крај на 3,4,5 и 7 месец и тоа ќе гледам да набавам петвалентна вакцина од Солун, ич не им верувам на нашиве институции.
   
 5. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  обавезно ќе пишеме како ќе поминеме, ама мм зема боледување од среда па наместо утре ќе го носиме во среда сабајле , тогаш можел мажми да земе денови, а утре е на службен пат, па од среда до понеделник има боледување, па ќе го чуваме бебушов, многу ме фаќа паника како ќе биде, и ми се ствара конфузија во глава околу ова вакциниве,не сум спиена цел викенд заради вакциниве, а искрено ме нервира и ова повојов што ме тераат да му го ставам, цела сум хаос ... како ќе биде само Господ нека ни ги чува дечињава... пишувам обавезно во среда ...
   
 6. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Мицика и јас планирам да ги пролонгирам ,пошто сум во недоумица некако ми се меч со две острици ,само кажи ми ги примивте првите две додека бевте во болница ? мислам на БСЖ и хепатит Б ?
   
 7. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  ние мамички вчера ги примивме вакцините и морам да кажам лошо поминавме :(
  прво сестрите се безобразни вкрај , им ги ставаат наеднаш вакцините на бебињата и осет немаат, синко сега несака да легне на грбче пишти корни, мора двајца да го преселуваме...
  инаку крена темпрература во 20 часот 38,3 и му дадов шурупче, го искапивме, облоги му стававме и малку му спадна температурата, ама после тоа од кај 00 до кај 6 сабајле цевло време имаше пак температура и цело време му беше над 38 никако не му паѓаше :( ете сега конечно се смири и немаме температура.
  ама по цело тело имаме како црвенило, т.е како црвени мали точки, нормално е тоа или не??? :?: :(
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.182

  Tие мали црвени точки му се од температура. Види денес како ќе биде па ако и денес крева темпт. утре носи на лекар. Не ми се допаѓа што скоро 6 часа како што пишуваш од 00-6 сабајле бил со темперт. ако не ја симнал од сируп тогаш ставај свеќици во дупе.
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  да се јавивме на здраво дете и ми рекоа дека тоа било од вакцините, а да заборавив да кажам му даваа ефералгам, и сега немаме температура :) не би требало да крева пак температура или уште е можно? поминаа 24 часа
   
 10. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Мамички ние денес бевме на вакцина, за сега да не ни се уроци сме добри, немаме температура и срцето мамино е како и претходно, е сега, да ве прашам дали смееме да се бањаме? Или денес да оставам па утре да го бањам? :?:
   
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.828
  Пол:
  Женски
  Смеете да се бањате слободно иИ следи ситуација, ако има оточе ставај облоги со борова вода.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Засега сме ок, нема оточе, сега заспа па ми е жал да го будам, ќе испадне утре најверојатно да го бањам, таман да видам до утре како ќе биде, се надевам вака и да остане без температура и сл. :tmi:
   
 13. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  да смеете, нас тоа ни го нагласија дека е добро да се бања, а кога ги примивте вакцините?кај нас првата реакција т.е температура се јави после 8-9 саати
  дај боже да си помините лесно, ама секако следи му ја температурата ;)
   
 14. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.163
  Ние уште не сме примиле ниту една вакцина, настината беше па докторката рече да чекаме дека не е страшно :?:
  Сега за две недели ќе ја прими првата, здравје боже, и уште од сега сум под стрес :sweat:
   
 15. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  верувај дека нависитна е стресно, јас вчера пред да му ја стават вакцината цела се препотив па мораше мажево да го чува бебушко да го боцнат , аи цела нок бев будна од страв и на 15мин му мерев тепмература.
  а уште потрагично е што не ти кажуваат кои реакции може да се јават, ако не постојат вака форуми ништо нема да знаеме :(
  бебушко денес нема температура, ама слабо ми јади и уште има како црвени точки по телцето, се надевам ке поминат за брзо
   
 16. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Ние ја примивме денес кај 13.30 часот, прва вакцина ни е и на нас иначе, па еве го уште спие , го гледам и јас на секои 15 мин.станувам го фаќам да не е жешок, а само еднаш му измерив температура кога беше уште буден и немаше ни 37 и тоа со оној дигиталниот топломер под пазуви му мерев му го држев рачето да не мрда и тоа додека јадеше, така е само мирен иначе нема шанси да седи мирен, нон стоп прета со рачињата и ножињата. Вие како им мерите температура на вашите бебушки? Некаде читав во агзе или во уше им мерат ама не знам како таму, ми е страв за таму да му мерам и со каков топломер им мерите температура?
  А инаку мене ми кажаа за реакции дека може да се јави темпеартура, а и не мора, кај секое дете е различно нели и може да му се подува местото кадешто е боцнато и ако му се подува да му ставам облози со крпа натопена со ладна вода.
   
 17. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.242
  Допаѓања:
  46.100
  Пол:
  Женски
  Додека беа бебиња,јас на моите им мерев Т со ушен термометар.Најбрзо покажува Т.
  Им имам мерено и во газе,со дигитален,ќе го брцнеш врвот на термометарот во крема,најчесто павловиќева,и го ставаш во газето.И овој брзо ја покажува Т.Само треба да знаеш дека во газе Т што ја покажува е за еден степен повисока од реалната.

  Облози и со ациди борици можеш да му ставаш.
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.492
  Допаѓања:
  80.293
  Пол:
  Женски

  каллиас , и ние имаме таков топломер од тие дигиталните , овде кај нас во Гр оддамна не користеле од тие со жива |(
  како и да е , ти следи го и вечерва и ако нема ништо , толку нема ни да има ;) ние кога ја примивме втората вакцина имаше малку температура , а и оток. И до сега двапати ни се појави температура од Превенар13 и од првата и втората доза. А за температура и мерам под пазувите , прета и тоа многу поготово сега кога е голема , но тоа е на друго место и јас неможам да измерам :lol:
   
 19. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Ние ја примивме Infanrix. За температура дај Боже да не ни се појави и во текот на ноќта :worried:
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  Ние се спремаме, во понеделник ќе ја примаме втората доза од Инфанриксот. Се надевам дека добро ќе поминеме. Ме плаши што после самото примање ќе тргнеме на пат, но ќе бидам опремена со сирупчиња и топломерот до мене.
  Со Господ напред, се надевам дека добро ќе поминеме :?: