1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Јапонка

    Јапонка Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да
     
  2. twoB

    twoB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    73
    Претпоставувам за МРП прашуваш.
    Според календар за вакцинација треба да се прими на 13 месеци но, на крај на денот родителот е тој што одлучува дали и кога ќе го однесе детето на вакцинација
    Јас конкретно, не сум антиваксер, ама со оглед на тоа што поголемиот дел од фамилијата ми се медицински лица, по нивна препорака чекав да прооди и да прозбори моето детенце па да го носам на вакцина МРП. Сега има 2 годинки и закажана ни е вакцината за следниов месец.
    Сепак се е идивидуално, не значи дека ако јас сум постапила вака, или некој друг поинаку, така треба и ти. Одлуката е твоја.
     
  3. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.141
    Допаѓања:
    17.541
    Дали после Дитепер опаѓа имунитетот на децата како од МРП? Да знам дали да правам пауза после 4та доза или да си оди веднаш ...
     
  4. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    2.822
    Пол:
    Женски
    Да, опаѓа. Ако имаш можност чувај го дома.
     
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.965
    Пол:
    Женски
    Мајки дали е можно од ротата да бљуцка од вчера многу често ми повраќа и по 2 3пати дури. Дали од што мрда 24/7 со нозе или што го форсирам на града после вакцината и плус дека стагнира со килажа 4 дена нема мрднато од 5500 само го замарам да цица не знам дали е можно од вакцината?
     
  6. simplegirll

    simplegirll Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Majki neli za revakcina od DTaP trebase da pominat 12 meseci od 3ta doza,no sega poradi epidemijata i preporakite na komisijata tie 12 meseci se namaleni na 6 meseci,prasanjeto mi e dali nekoj stavil revakcina ( 4ta doza)za DTaP,posle 6 meseci od tretata doza kaj redovno vakcinirano dete sto ima 18 meseci.
     
  7. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Поверојатно е дека се прецицува ако му даваш многу често. Качила 800 гр за месец дена и јас почнав на секој саат да и давам преку ден зошто ноќе па не цица често и еве ми бљуцнува а таман се опраивме малку со повраќањето (facepalm) Мислам дека грешиме, качило првиот месец 1200 грама и сакам секој месец така, е нема:wasntme:
    Дури кога ќе кренев блуза одма почнуваше да се мурти и ќе повлече еднаш два пати и веднаш плачки
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.819
    Допаѓања:
    25.762
    Се помалку ќе качува на килажа, што ќе стане до година ако секој месец качува по 1 кило :)
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.965
    Пол:
    Женски
    Е исто и јас викам 2кг има качено за 2месеци и 2 недели а педијатаров вика аа малце качува дневно само по 21гр, а е долго бебе 59цм веќе
    Само мене ми мати ум зошто 4 денови е 5.5кг или да не мерам толку често? Еве неколку часа нема бљуцнато не го буткам на града под 2ч па ваљда беше до тоа веќе 4 дена се од вакцина
     
  10. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Е ајде де еднаш така си викам а веќе следниот момент ама повеќе ќе троши поактивна ќе биде уште по кило да качува треба дека лежи (facepalm) Го тормозам детето
     
  11. happy mommy

    happy mommy Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Бебе денес прими втора доза Дитепер...

    Температура нема но е невообичаено кенкава.
    Се буди на 2 мин и вришти.
    Ни кај мене ни без мене.

    Колку трае оваа растревоженост?
    Хелп!
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Moze ja boli bocnatoto, stavi lepenka na tt vo frizider prethodno cuvana da e ladna ili acidi borici oblogi.
     
    На happy mommy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Во Јане од колку отвараат за вакцини ?
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.965
    Пол:
    Женски
    Ако не се лажам од 7 а до 15 вакцинираат пауза 10.30 до 11
     
    На Maja1986. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dzes88

    Dzes88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Да мајка. И кај нас бљуцкаше многу од ротата. И мојот е многу темпераментен, многу прета со ноџињата и после ротата ваљда им е понежно стомачето и затоа бљуцкаат. Бевме и на педијатар, ми кажаа ќе помине само по себе и навистина помина. Траеше некои 5-6 дена.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dzes88

    Dzes88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Како ќе растат, помалку ќе креваат на килажа. Мојот првиот месец крена 1400 грама, следниот 900 грама, па сега 800 грама. А исто јаде, ние сме на комбинирано со цицање и АД. Без грижи, битно е да полни пелени. И педијатарката ми потврди дека секој месец сега различно ќе крева на килажа.
     

    Прикачени фајлови:

    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.514
    Пол:
    Женски
    Боцкаат и попладне периодов, не оди од сабајле, јас окапав чекајќи. 6 деца пред нас, 2ипол саата додека да дојдам на ред. Пријателка истиот ден попладнето завршила за 15мин.
     
    На Maja1986. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Да да, јас бев загрижена затоа што првиот месец многу повраќаше а нели помала и помалку цица а сега повеќе цица и не повраќа така а помалку качи
     
  19. Mateas

    Mateas Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Маливе треба да примаат ревакцина ДиТеПер (3та доза - што се прима на 18 месеци).
    Сакав да прашам каква реакција сте имале, тие што веќе примиле?
    Благодарам
     
  20. simplegirll

    simplegirll Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    4ta doza se prima na 18 mesecj ne 3ta...Jas sakav da prasam dali nekoj sto e priblizno redovno vakciniran ja ima staveno 4ta doza posle 6 meseci od 3 ta kako sto nalaga sega komisijata, odnosno da e porano pred 12 meseci.Nas ni doaga redovno vo maj da ja stavime a sakam sega da ja stavam posle 10 meseci pominati od 3 ta doza, pa ako ima nekoj iskustvo go zamoluvam da spodeli
     
    На Mateas му/ѝ се допаѓа ова.