1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.640
    Допаѓања:
    6.380
    Пол:
    Женски
    И кај нас во Мк не бараат крвна слика за вакцинација
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Мајка мое бебе е исто алергично на кравји протеин, интолерантна на глутен и некои намирници плус. Вакцините најнормално си ги прими на време. Здравје МРП ќе ја ставам на време. За нос растечен може да биде нон стоп и од топло време и ладно може да тече нос а да не е болно. Јас крвна слика ни за поголемото ни за нејзе пред вакцина немам правено.
     
  3. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.155
    Допаѓања:
    4.861
    Пол:
    Женски
    Бевме на инфективно прими серум, рекоа мора плус вакцина или само тетанус кај нив или шестовалентна во диспанзер. Паралелно пие трицеф. Која опција е подобро, ако му ставам сега засебно само тетанус после Треба да продолжам со тетанус само и кога ке треба да прими шестовалентна ке му дојде вишок. Матичната ме советува да го однесам утре на шестовалентна. Од серумот немаше никаква реакција до сега. Незнам што е попаметно. Од друга страна мора некогаш да се вакцинира, нема да може да оди ни во градинка ни во школо. Дајте совет, дали само тетанус би боцнале и шестовалентна. Ич не сакам да го вакцинирам ем се плашам од вакцините ем се плашам да не згрешам ако не го вакцинирам.
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Ако веќе го вакцинираш понатака подобро шетовалентна нормално доколку не е болно детето во моментот.
     
  5. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.155
    Допаѓања:
    4.861
    Пол:
    Женски
    Некако ми иде логиката да ставам сега засебна вакцина за тетанус, ама читам дека таа е за возрасни, дали дозите ги прилагодуваат спрема килажа на детето и возраста.Каде да најдам упатство од вакцината, за шестовалентната го исчитав и страв ме фати.
    Прашање до родителите кои не вакцинираат, како се правувате со повреди на децата, гребаници, отворени рани, еве моето вчера прими серум, што ако не прими вакцина?Прашав на инфективна ми рекоа мора да прими.Дали стварно мора е прашањево, еве ако останемо со серумот што би се случило, дали сепак може да се разболи бидејки не е доволно заштитен?
    Ако не прими сега вакцина и речеме пак се повреди за некое време, дали би му дале пак серум?
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Ако ставиш сега за тетанус не ке можеш да ставиш шестовалентна. И да ти треба за во градинка нема да можеш да ја примиш зошто би било на многу краток период од една до друга вакцина.
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    13.304
    Пол:
    Женски
    Вакцината што ја примаат на 2 месеци има точно одредена недела или важно е да се наполнети 2 месеци? Педијатарот ми спомна нешто требало во 11 недела..
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.963
    Пол:
    Женски
    Макс до 12та ако не се лажам?
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.155
    Допаѓања:
    4.861
    Пол:
    Женски
    Ми рече матичната да ставам шестовалентна кога ке се вратиме од одмор, за 10 дена одиме на море и да не вакцинирам пред одење, вели подобро кога ке се вратите.Денес не го носам, за натаму ке видиме здравје ке мислам после 5ти јули...
     
  10. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo za prva vakcina shto dokumenti treba da se nosat ? I dali se zakazuva ?
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Беше до 13та недела ама сега се е поместено може и покасно.

    Само го носиш со книшката ако се имаш породено во приватна болница ја носиш и таа од приватна за да ги запишат во книшката.
     
    На Barbie 12 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  12. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Ротата е врзана со време, до 12та недела се прима прва доза, ако не ја прими првата доза до тогаш, значи ја пропушта, а за другите може и покасно
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.155
    Допаѓања:
    4.861
    Пол:
    Женски
    После прва доза шестовалентна после колку време се јавува реакција, кои реакции обично има, ми велат да прими денес или утре да не чекам после одмор,за 1 недела одиме на море, да не има таму реакции се плашам.
     
  14. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Реакции има првите два три дена од вакцината
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Мојата немаше реакција никаква ни првото ни второво. Може да е по кенкаво дете од обично меѓутоа дека би изгорело од температура не верувам. Плус на вас ви дале и трицеф да пиете така да поголема реакција од кенкање не би требало да има. Ако е ептен кенкаво ќе дадеш парацетамол или бруфен и готово.
     
  16. MDMD

    MDMD Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ако во амбулантата кај што живееме нема вакцинален тим на располагање дали може да се однесе детето било каде за да се вакцинира? И дали треба да се закажува?
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Не се закажува туку се носи во најблискиот пункт за боцкање
     
  18. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.155
    Допаѓања:
    4.861
    Пол:
    Женски
    Прими во Петок шестовалентна фала богу немаше никаква реакција, се надевам дека така и ке биде понатаму.Вчера ги извадија конците, веќе не пие сируп, сега се спремаме за море здравје.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Нема да има. Ако качи темп би било од вирус,настинка али од вакцината не :)
     
  20. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Миже од 6то валентна да качи температура на 3тиот ден ? Прва вакцина и е ова . Докторката ми рече два дена да не ја ваѓам на сонце и така направив. Денес покасно бевме на плажа и еве сега пред малце ми крена 37.7.