Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Не
     
  2. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    865
    Пол:
    Женски
    Дали правите секогаш крвна слика пред да го вакцинирате вашето бебе?
     
  3. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Ако доаѓате прв пат пожелно е крвна слика и за мрп со крвна слика или ако скоро било нешто болно
     
    На Bubamara87 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    865
    Пол:
    Женски
    Прашувам за рота и петовалетна. Првиот пат направивме, но дали на секое да правам..
     
  5. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    2.822
    Пол:
    Женски
    Поделени мислења ќе наидеш на темава ако пребараш поназад.
    Лично јас без крвна слика не вакцинирам дете.
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Секако нема штета ако направите
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ив10

    Ив10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2022
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Машки
    На 14 Мај прими ДТП, ни остана уште МРП, па сакам да прашам отприлика колку време да помине за да го боцнам. Пред 10 дена завршивме со антибиотик, матичната вика можеш да боцкаш ама па некако на мисла ми е..почнав да давам сируп well baby, малку за имунитет да поткренеме...па после недела дена да го боцнам..
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Тоа ти што го даваш се витамини да кажеме да се надополни дневниот внес ако не го прима преку храна. За да се поттикне имунитетот се даваат имуностимулатори како Дефенилот со бета глукан итн. Со ова што ти го даваш само ќе бара повеќе да јаде. Нормално е дека ќе настине, ќе се разболи итн доколку не е по 2 до 3 пати во месец разболено немаш потреба од тоа сепак се хемикалии во прашање.

    Мрп можеш да боцкаш али после тоа пази го и сега пред да прими барем месец дена за да не се меша со деца зошто паѓа имунитетот од таа вакцина.
     
  9. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Sabaljevo se vakciniravme,7 meseci e malovo.Naredna vakcina e famoznata M na 13 meseci
     
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.274
    Допаѓања:
    33.443
    Пол:
    Женски
    Мајки искуство со вакцина против варичела?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    442
    Уште мрп вакцината ни остана, скоро ќе има 3 години, дали е подобро му направам брисеви, крвна слика па ако има бактерии со капки терапија па ако направам повторно брисеви ако е чист да го вакцинирам или? За матичната не е проблем ни бактерија ни тоа што кашла
     
  12. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Јас направив брисеви за син ми и имаше стрептокока А во грло и стафилокок во нос. И за матичната не беше тоа проблем. Во диспанзер ме вратија, докторката ми рече мн ке му падне имунитетот од мрп, тек тогаш може да му се појават симптоми посебно од бактеријата во грло. Ми рече додека не е чисто нема да го вакцинираме. И матичната уште се инаетеше не даваше антибиотик па по 10 дена пак ја имаше и тогаш ми даде ама се одолговечи многу и не го вакцинирав (ова беше лани).
    А годинава му напрајв к.с со црп, направив брз стреп тест од грло(чисто беше) и го вакцинирав.
     
    На kelly.r му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.819
    Допаѓања:
    25.760
    Извинете што упаѓам ама може на некој ќе му се најде во иднина информацијата. Не ставаат за шиење за 3 конци никаде анестезија на мали деца зошто мрдаат и дур стаи анестезија ќе го сошијат. Плус секоја анестезија носи ризик од реакција па се мери бенефит вс ризик.
    И син ми дупна глава на 20 месеци, во стара градска го однесов, 4 конци на чело на живо му ставија за 1 минута што мене ми се чинеше вечност. 3ца го држевме да стои мирен, јас мајка го гледав како вришти па таа слика ја сонував со месеци, татко му што паѓа во несвес кога ќе види игла и чичко му доктор кој видел свашта ама плачеше дур го шиеа. Секако го знаевме и хирургот што го шиеше, ни објасни тој зошто не ставаат и тоа е тоа. Како треба ќе прават.
    И не е до здравството, не е ни до докторите. И во Систина не ставаат анестезија за толкава рана.
     
    На Mother of 2boys и Brpbrp им се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Јасно тоа што се вика и на пораѓај затоа е со спинална, а не целосна анестезија за царски. Исто и за други интервенции над 5 години доколку нема некој преголем ризик да е во животозагрозувачка ситуација.
     
  15. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    Da prasam majkicki, denes treta doza vakcini primavme na 6m. Na ednoto butce ima crveno krugce kaj ubodot, kaj sto bese bocnata sestovalentnata. Kako moneta od 5 denari tolkavo e, i kožata e rapava crvena i ispaknata malce. Da se panicam da vrtam utre po lekari ili ne? Do sega nemal takva reakcija, zatoa mi e na misla.
     
  16. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Стававте ациди борици?
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.819
    Допаѓања:
    25.760
    Лошо ја боцнале. Масирај одозгора со ациди борици и дај и нешто за болка, боли тоа.
     
    На DaisyDream и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    Stavam acidi borici. I jas mislam loso bese bocnat, posto se iznaplaka mnogu, drug pat volku ne mi placel. Sega spie, ako utre mi se zali ke dadam paracetamol. Fala vi na brzite odgovori :l:
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.819
    Допаѓања:
    25.760
    И ноќе дај ако станува, не го мачи. Треба за 2/3 дена да се повлече отокот.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.199
    Допаѓања:
    10.101
    На колку недели се примаат поливалентните вакцини прва и втора доза? Мене ми закажаа за 7 недели ама ме интересира ако не сме тука максимум кога може да прими втора доза?