1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Без мрп не запишуваат дете во градинка со наполнети 13м. Освем ако имаш јаки врски. Син ми додека го вакцинирав на секој два месеци ми стигаа опомени ама игнорирав. Кога решив го вакцинирав и толку..
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.961
    Пол:
    Женски
    Минимум 5 пријателки имам што вакцинираа мали со мрп на 3години, така што ова со тужбиве очигледно работи ко сe др во мкд. А инаку за градинка едната го запиша на 9месеци па еве уште си оди во градинка невакциниран 2.5г е :)
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    16.988
    Пол:
    Женски

    Не да не работи тоа со тужбите, сега на 6години со мрп го вакцинираше комшивка пошо ке тргал во школо на есен, a во градника детево оди.
     
    На Brpbrp и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. twoB

    twoB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    73
    Ама опомена или покана за вакцинација е едно, а тужба е нешто сосем друго.
    Мислам дека сепак крајната одлука е на родителот не ми е баш веродостојно ова со тужбите.
    И ова со барањето на примени вакцини за во градинка или школо е сосем ок и легитимно но, пак различно е од тужба.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    И кај нас во градинка ги примаат на 9м зошто невозможно е на 9 да ја прими мрп освен ако има епидемија. Кога изби епиденија со пертусис кај нас во градинка не примаа без мрп и останати вакцини. Во темата Вакцинација ДА или НЕ? Имаат пишувано дека им стигнале тужба за паично да си платат и си плаќаат луѓе и сепак не ги вакцинираат.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Јасно,ама најмалце 10 опомени ми стигнале, а тужба не. Како подолу што кажа членката и јас ќе си платев и немаше да го вакцинирам.
    Едит: познавам мајка што доби тужба или опомена (неможам да се сетам), и отиде со нејзин адвокат во диспанзер и празен лист да и потпишат дека нивна одговорност ќе е ако има не сакани ефекти ( имаат историја на аутизам во фамилија) и нормално дека не гарантираат никој не сакал да гарантира и не им пратија повеќе покани опомени…
     
  7. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    1.345
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки синко има да прими петовалентна ама се мислев да ја одложиме малце поради топлово. Дали некоја мајка вакцинирала периодов да ми каже како поминале? Ви благодарам однапред.
     
  8. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    А има ли врска топлово? Јас прв пат слушам за ова дека би можело да пречи.Сериозно некој што знае да кажи ?
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    2.307
    Пол:
    Женски
    Не пречи, баш поладно кога ќе е, се седи повеќе во затворен простор и има поголема шанса за пренос на вируси, бактерии и цело време ради тоа ќе треба да го одложувате, отколку овој период кога повеќето по надвор шетаме и помали се шансите за разболување. Башка никој не си ги шета децата по топлово од 11 до 6, и сите се дома на клима :D
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Секако и да платиш не значи дека ќе го примат во школо. Они бараат документ дека е вакцинирано оавен како што имаш наведено дека од медицински причини не се примани вакцини и да се пише во вакцинален картон.

    Еве мојата не ја примаше ротата ради алергија на истата и фино си запиша таа се што треба за утре да не прават проблем. Не по секоја цена прогледуваат низ прсти да кажам. Ако детето е здраво право и се одложува вакцина ради на нив што така им е ќејф самата држава поинаку игра.
     
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Јас морам нешто да прашам. Бесеже вакцината што се става во рамо на 2 месеци мислам беше, нормално ли е да гнои?
     
  12. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Бсж се реди во првите два сати од раѓање. Иначе да нормално е. Барем така мислам, на ќерка ми и де појави гнојче и само и помина.
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    на син ми многу му беше загнојано. Нешто како сиво почна да му тече. После као лушпи на кожа му се појавија. Матичниот рече нормално било ама мене не ми изгледаше баш на нормално.
     
  14. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Оди во диспанзер прашај.
     
  15. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Поздрав мајки. Два месеци сме и ни се ближи време за вакцини. Син ми имаше жолтица подолго време околу 40 дена, д-р ни рече дека од неа може да е анемичен некој период и да направиме крвна слика пред вакцинација. Денес правевме крвна слика, реф. вредности на хемоглобин 110-165 на него му е 112. Ни препишаа пикоФер и пикоЦ да прима. Ја прикачувам крвната слика, што мислите? И реков дека малку изместени се вредностите ми рече не во ред се, тромбоцити покачени од што го стискале на прсте а лимфоцитите кај сите бебиња биле покачени. Од поискусните мајки ми треба информација, колку треба да е хемоглобинот за да е безбедно да прими вакцини, кои се други индикации за да се одложи вакцинација за некоја недела и дали на ден на вакцинација е во ред да си ги прима витамините и пробиотикот или да не давам ништо?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1824.jpeg
      IMG_1824.jpeg
      Големина на фајлот:
      147,1 KB
      Прегледи:
      7
  16. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.882
    Пол:
    Женски
    Мајки ротата предизвикува грчеви?
    Првото не ја прими па затоа не знам точно.
    Ама сега бебчево пред спиење баш добро се изнавика
     
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    Da. I tecni stolici, gasovi, duri i povrakjanje moze da ima.
     
    На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.882
    Пол:
    Женски
    И колку време отприлика траат?
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.819
    Допаѓања:
    25.760
    2 дена
     
    На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.256
    Допаѓања:
    7.961
    Пол:
    Женски
    Кај нас од ротата 1 недела траеја симптомите. И во диспанзер кажуват да се пази при менување пелена 1 недела
     
    На #£¥₩ и Speechless им се допаѓа ова.