Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

 1. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  Еве не и нас ден после денот Д ,релативно добро поминавме,без температура но со оточе и дерењеееееееееееееееееееееееееее,само ме чуди во млин балкан ни ја поделија вакцината па полиото и дитеперот ќе сме ја примиле за 1 месец,јас останав :o :o ?????????????????/па синко прими само во бутче... Што викате јас и денес сум цела ????????????????
   
 2. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  мене од после ми кажаа дека можело да се подели, ама моето ги прими сите наеднаш, можи поарно така наеднаѓ нема да се мачи повеке пати
   
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  Да да може да се подели, што искрено е многу поправилно. Без гајле, си имала среќа.
   
 4. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.535
  Пол:
  Женски
  Вчера бевме на вакцинација, прими 3 вакцини од кои две беа во рачето и третата со пиење -
  дифтерија, тетанус и пертусис.
  Бевме предупредени дека реакција можно е да има, со темература и отоци на рацете.
  За срека, поминавме без овие реакции, ама сепак имаше мала, незначителна промена во однесувањето.
  Спиеше во текот на денот час и половина - вообичаено, немаше голем апетит, не беше многу заинтересиран за активностите кои ги има во текот на денот и сл. Подоцна, се поправи и ноќта многу брзо заспа.
  Имаше забрзан пулс, често се будеше и имав чувство дека го боли рачето.
  Денес е сосема во ред иако ни кажаа дека овие вакцини имаат продолжена реакција до една недела.
  Инаку се примаат вакцините на 18 месеци, а ние задоцнивме 3 недели.
   
 5. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  И ние сме утре на вакцина се надевам добро ќе поминеме ќе видиме какви ќе бидат сестрите ама јас немам многу влакна на јазикот зборувам за претходниот пат и око не ми трепнува фала богу со претходната немавме реакции освен грчеви дента многу се надевам овојпат ќе бидеме и без грчевите
   
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Ние денес ги примивме трите вакцини, во двете ноџиња и со лажиче.
  Фала богу до сега нема никаква реакција, цел ден е весела, само малку кенкаше додека и ги ставаа, дури не ни плачеше, срце на мама. :)

  Ставав облоги, еве сега заспа, па не знам и преку ноќ дали да и менувам облоги или дури кога ќе стане за цицање?
   
 7. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Примивме вакцина и за сега добро сме и ја ставија внимателно не плачеше многу сега спие ама по малку немирно
   
 8. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  288
  Тие нема шанси да се избегнат, ги ставаат во првите 48 часа,без да знаеш,согласно законот, нема ни да те прашаат кога да ги стават, па ако не ти кажат и не ти пишат во отпусната листа, нема ни да дознаеш дека го вакцинирале детето.
  Ама затоа за останатите можеш да си пролонгираш и да се информираш.
  Јас отидов во вториот месец за втора вакцина за хепатит Б, а за хемофилус инфлуенца требаше да одам сега на 18 март и не отидов. Ќе размислам до 18 април што ќе правам, дали ќе ставиме петовалентна или ќе ја пролонгирам уште некое време.Педијатарот ме советуваше првенствено да ги пролонгирам за месец до два додека бебето природно не зајакне и дека петовалентната или прочистените вакцини се подобро решение отколку вакцините за масовно вакцинирање. Така што не брзам, вакцините нема да ми избегаат.
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.925
  Допаѓања:
  151.109
  Пол:
  Женски
  Има шанси да се избегнат и првите две вакцини, мајката треба да си потпише изјава дека одбива било какво боцкање и вакцинација на детето.
  Ама да се само вакцините, не се. Пред некој ден дознав дека им даваат на новороденчињата витамин К, и тоа енормни дози, за наводно да се спречело згуснувањето на крвта кај новороденото, од преголемиот број крвни зрнца кои нормално ги има во крвта на плодот додека е во мајката. Тие крвни зрнца после раѓањето се распаѓаат по природен пат и нема потреба од давање на витамин К. Ама некој решил поинаку, за жал. Инаку, од витаминот К настанува т.н физиолошка жолтица, а подоцна во животот веројатно има и други последици. Да знаев за ова, ќе одбиев син ми да прима. Нејсе... ќе знам за второто.
   
 10. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.925
  Допаѓања:
  151.109
  Пол:
  Женски
  Многу добро знам што е витамин К и за што е одговорен. Ама еве, ќе постирам текст од д-р Слаѓана Велков (сега сите ќе превртувате очи, знам, ама не ми е гајле)

  Сакате верувајте, сакате не верувајте, имате право на избор. Ама не ги отфрлајте и потценувајте оние кои мислат поинаку од вас.
   
 12. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Не потценувам никого ама Д-р Слаѓана можела комотно да објави изјава со слика дека нејзините деца ивнуци потпишала да не се вакцинираат и да не им се дава Вит К мн мрзам постови каде ништо лично нема во него значи Анаатх ако јас мислам дека Вит к е лош за моето дете нема да дозволам да му дадат и фино лепо тоа - изјавата ќе ја прикачам на постот . Инаку точно секој си знае најдобро за своето дете и си имаправо на избор .

  И на крај ќе морам да напишам како рекација на постот на Д-р Слаѓана за да настане внатрешна коагулација мора да има оштетување на интимата на крвниот сад зашто каскадата не почнува со в ит к туку со оштетување на крвниот сад вит к доаѓа по фактор 7 за да се активира протромбин во тромбин за да отпочне формирање на коагулум во кој ќе се вклопи фибрин што за крајна цел ихпотетички во случајов би имало зачепување на крвниот сад
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.925
  Допаѓања:
  151.109
  Пол:
  Женски
  А што лично треба да има во постот за да не го мразиш? И јас мразам постови без интерпункциски знаци, каде што само авторот знае што сака да каже, а ние другите мора ептен бавно и внимателно да ги читаме за да ја сфатиме поентата.
  Инаку, да, точно е она што го напиша, за коагулацијата на крвта при повреда на крвен сад. Ама зошто на новородено му е потребно толку голема количина вит. К, ако папочната врвца е пресечена кога ќе престане да пулсира? Мислам дека пресекувањето на папочната врвца намерно се прави уште додека пулсира, за да се има реална причина да се даде витаминот К кај новороденото.

  Од мене толку на оваа тема, забегавме офтопик, може модераторите да ги префрлат мислењава каде што треба ако има посоодветно место.
   
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  Прво да кажам дека примивме втора доза Инфанрикс пента, третата ќе ни биде хекса за да завршиме и си хепатит б.
  Засега сме ок, кенкава е но, мислам дека повеќе е од забчињата, не проверија и левиот кец кај и да е го очекуваме да избие :$ . За температура ќе видиме допрва како ќе поминеме. Единствено примеќам дека рачињата и се мраз и никако неможеме да ги стоплиме :worried:

  Во однос на витамин К, ние примивме инекција зошто ни крвареше пупачето два дена од кога падна. Е сеа дали е добро или не, незнам важно заврши работа.
   
 15. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  САакам да прашам во врска со вакцините, како се примаат во Мк, на колку месеци? Овде во Гр.од 2 месец почнува првата вакцина и после секој нареден месец се до 1 година се вакцинира бебето, значи секој месец :tmi: уште сега ме фаќа страв како ќе биде, најмногу ме плаши температурата, пред некој дне ја примивме првата петовалентна или шестовалентна беше не се сеќавам Инфанрикс и после 2 дена качивме малку температура, ама со сирупче Депон се реши одма и псоле тоа не ми качи повеќе. Офф од сега натака само тоа ќе ме плаши , секој месец :doh:
   
 16. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150

  Меу а ноџињата? Ладни и се или не онака преку чорапче мене и нас ни беа ладни вчера ама и додадов калчинки на ноџињата и после 10 мин се стоплија, може не од нозете ама може важи онаа старата кога ми се ладни нозете се ми студи .
   
 17. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  абе и ноџињата како да и се ладни, ама облеченка е убаво, со термо чорапчиња и хулахопки. Еве ја сега заспа, па гледам потопли и се.

  Калиас, мене за првата доза од инафнриксот не ми качи температура, се надевам ни сега нема, ама кој знае. Јас се опремив со сирупче. Засега сме 37.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 18. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  ние од втората доза на ди те пер полио и хиб како и првиот пат се исплакавме убаво, значи стварно вриштеше едно 20 мин мислев дека ја болат ноџињата и и дадов парацетамол за болката ама додека ја спуштам ,да го земам сирупот зајде детево скоро ,среќа се смири и толку беше температура немаме сеуште. Еве пројде и третиот ден мирно и имаме уште една и раат сме до 13 месеци
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 19. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.029
  Eve sme nie so 38 temp. Dadov blok kids, pa da mi kazete kako/koga da ocekuvam reakcija i dali e dovolno samo sirupot?
   
 20. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Meu не сум те видела вчера извини мери на секои пол саат за околу пол саат би требало полека да се спушта може не на нормала ама на пример на 37,8 па на 37,5 истуширај ја, стај и оцетче само на стопалата и немој да го даваш сирупот порано ако треба пак да дадеш .Се надевам денес сте добро