Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

 1. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Преку ноќ добро поминавме, не крена. Утрово имаше 37темп. , дадов 4-5капки(одприлика) сирупче, зошто почна да станува топличка.
  Сега заспа, па ќе видиме како ќе помине денот.

  Колку дена трае температурата од вакцините??
   
 2. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  реакција се јавува во 48часа по вакцината можи и толку да има тем. а можи или првиот или вториот ден.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Да ве прашам дали е нормално да не сака да јаде??? Ми одбива јадење и синоќа и денес оброкот во 19ч не го сака, и така од 16 до 22ч, она ништо не јаде.
  Преку ден јаде, но не како што јадеше.
   
 4. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Да сосем нормално гледај само да нема температура овие 2-3 дена а кенкавоста мислам може и подолго малце да трае еве кај нас трае веќе 4ти ден
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Pa ne e kenkava, samo vcera bese, sega temperaturata ni e maka se drugo osven odbivanje jadenj e ok
   
 6. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Полека ќе си дојде на место понуди и помалку на пример на 2 саати по 60 мл наместо на 3-4 по 120 и ќе видиш утре задутре апетит
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anata

  anata Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  18
  normalno e da nesaka da jade,moeto prvo dete posle sekoja diteper vakcina odbivase da jade,edvaj sum go hranela,dali 400 ml.mu se sobiraa da ispie i toa mu davav koga spie,inaku nesakase,toa kaj nas traese podolgo vreme,sega na 9 april sme na vakcina so malata i me faka strav so jadenjeto,samo da bide se dobro
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  289
  Мајки едно прашање, пред секоја вакцина правите своеволно крвна слика на бебето или само за одредени вакцини, или пак редовно проверувате крвна слика и без вакцините?
  Јас откако не пуштија од болница немам направено крвна слика на син ми,ниту пак некој педијатар ме советувал до сега да одам да проверам.
   
 9. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  46.225
  Пол:
  Женски
  Не се прави крвна слика пред вакцина.Педијатарот си го прегледува пред вакцина и прави проценка,ако има и најмали знаци на настинка,не го вакцинира.
  А крвна слика нема штета да се направи.
   
 10. anata

  anata Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  18
  ние утре сме на вакцина дитепер,па сега ме интересира кој сируп за температура е ефикасен,за поголемото дете давав далерон ,но можеби сега има некој друг,страв ми е веке од тие вакцини,и дали давате веднаш сируп,или чекате реакција,поздрав
   
 11. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Аната ние сме немале температура ама јас имам купено ефералган ( парацетамол) и мислам дека е ок мада и делеронот е ок иако мене лично таблетките не ми помагаат како оние на алкалоид дипролот имаш и таа варијанта сирупче . Земи си и бруфен сега познат како блок макс кидс за секој случај за многу високи температури ( мене не мие отворен) но не го давај прво него освен ако првата температура што си ја измерила е над 39
   
  Последна измена од модератор: 2 мај 2017
 12. anata

  anata Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  18
  fala na odgovorot pepus ke zemam i od dvata
   
  Последна измена од модератор: 2 мај 2017
 13. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  anata зошто сирупче?? еве ако поврати после пак не смееш да дадиш оти нема да си сигурна дали го повратила сирупчето, купи си чепчиња, сигурна работа, ние кога ја ставивме дитепер пред месец време земав чепчиња, му ставив 3 пати оти многу плачеше изгледа го болеше рачето, е замисли сеа детето вришти а ти му биташ сируп во уста малку е по непријатно, затоа земи си чепчиња, и тие се парецтамол.
   
  Последна измена од модератор: 2 мај 2017
 14. peperutka08

  peperutka08 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  majki da ve prasam koga se prima narednata vakcina posle 2 mesec? na 3 ili 3,5 meseca? bidejki mi rekoa deka posle taa na 2 mesec sto se stava, se stava narednata po 40 dena? i koja vacina se prima? fala vi
   
 15. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Па ние примивме на 4,5 последната а пред тоа мислам на 3 да не и тропам да не го барам картончето и двете беа ди те пер + полио + хиб а пред тоа примивме бе -се - же на 20 дена и хепатитс Б втора доза на 39 дена
   
 16. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.973
  Мамички, ние денес примивме вакцина и синчето во спиење ми се испоти скроз, значи утоп беше кога го фатив за грбчето и косичката како бањано беше, го пресоблеков од корен, све и сега е ок, па си велам дали е ова реакција од вакцината? Температура нема го надгледувам стално, ама ова со потењето прв пат ми се слуува. тепературата е фиксна кај нас дома оти сме на парно, го облекувам секогаш исто, ни повеќе ни помалку ама еве денес многу се испоти, да не влече од вакцината наместо температура преку потењето да излегува а? :?: :tmi:
   
 17. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  198
  Ме интересира дали бебушките имаат реакција на првата вакцина она на месец што е?
  што да му давам ако крене температура во секој случај?
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Тоа е ревакцинација од Хепатит Б, скоро никое дете не крева температура од таа вакцина.
  За секој случај нас матичната ни предложи Блок макс сирупче за деца.
   
  На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.629
  Се надевам дека знаете - составот на Блок макс е ибупрофен. Значи е каде каде појак од другите чиј состав е парацетамол, и се дава само во ситуации на тешки температури, кога парацетамолот не делува доволно брзо и добро.

  Докторката која го препорачала „за секој случај“ не ја боли Таска за тоа, неа по % на препишани и` се рачуна успешноста како доктор, ама ние како родители мора да се информираме.
  Не го давајте никако превентивно!
   
  На MacenceEna, Bozica1980 и Annath им се допаѓа ова.
 20. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.629
  Во контекст на погоре кажаното (не можам да редактирам), само што го прочитав текстов:

  ОСЦИЛИРАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА НА ДЕЦАТА


  Најчесто, родителите ја откриваат сосема случајно, ако забележат дека детето е поладно од вообичаеното, бледо и необично мирно.

  Центарот за терморегулација кај децата не е доволно развиен, па кај нив често доаѓа до осцилирање на температурата на телото, која понекогаш може да се спушти и под 36 степени.

  Оваа појава се нарекува хипотермија и обично поминува без никакви симптоми.

  Најчесто се појавува кај децата кои имаат помалку од две години. Родителите не треба да паничат, бидејќи оваа појава не е честа, ниту опасна.

  ГОЛЕМИ ОСЦИЛАЦИИ

  Дигиталните топломери можат да измамат. Се случувало родителите да забележат големи осцилации на температурата за кратко време. Во секој случај, не се баш сигурни, особено кај најмалите деца.

  Детето треба да го затоплите, да го покриете, да го гушнете и да му давате топли напитоци (чај и супа). Ако за неколку часа температурата не се покачи, треба да го однесете на лекар. Хипотермијата може да биде последица од вирусна инфекција, но понекогаш се јавува и после висока температура, кога родителите ќе претераат со употребата на „бруфен“ и „андол“. Важно е да се направи лабораториска анализа на леукоцитите. Докторите се сложуваат дека хипотермијата најчесто се јавува поради несоодветна употреба на лековите.

  Денес, родителите се опседнати со високата температура, па немаат мерка кога на децата им даваат антипиретици - и неретко претеруваат. Така зголемената температура се претвора во друга крајност.

  Педагозите велат дека треба да се биде внимателен и со туширањето кога се симнува температурата, бидејќи и со разладувањето треба да се има мерка.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.