1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Моира ибупрофен е безбеден за деца над 3 месеци секако во пропишаните дози , во запазен интервал и за температура која достига околу 39 тиот степен или нагло се покачила на пример во рок од 15-30мин детето од 37 станало 39 ,во последниот случај некои педијатри препорачуваат давање и малку диазепам . ( јас лично не давам додека не стигне до 40 за диазепамот зборам). Парацетамолот е исто така безбеден за деца и тоа од 0 месеци секако во пропишани дози и тоа не покусо од 6 часа ( иако во упатството стои на 4) ви препорачувам на 6 ( предозирање со парацетамол може да води до АКУТНО ПОПУШТАЊЕ НА ФУНКЦИЈАТА НА ЦРНИОТ ДРОБ).
    И на крај мојот мотив за напишаното погоре АНДОЛ никако да не давате ( значи андол ,аспирин се што содржи ацетилсалицилна киселина никако на дете помало од 12 години )( знам дека порано нас ни давале ).
    П.С Превентивно ништо не се дава( пред да се покачи температура). Исто овие сирупи може да се користат за сузбивање на болката во раче - ноџе ако е екстремна ( како кај нас) и без да има температура
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Да Блок макс е ибупрофен, јас и дадов кога за 20мин ми качи температура од 37,2 на 38степени , а истат аи понатаму растеше. Со 2,5мл сирупче(Блок макс) се симна тем на 37, 4 за 40мин. Ова според мене не е нагло спуштање на температурата.
    А во врска со употребата на Блок макс јас ќе продолжам да го користам него, кога станува збор за температура. За настинки , треска и сл би давала парацетамол.
    Со чепчиња немаме работа, дај Боже така и да остане.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    MeU, искрено, подобро ти е и за температура да даваш парацетамол, доволно добро делува кај повеќето. Ибупрофенот се дава кога не делува парацетамолот (а има доста такви случаи).
     
    На Moira и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  4. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Еве јас да пишам како поминавме денес на вакцинација, дитепер, полио. Значи малиов ме изненади, писна само еднаш а се дотогаш се смееше беше весел и кај педиајтарот кој го прегледуваше и кај сестрите, а викањето беше кога го боцнаа во бутчето , а во газето не писна ниту пак се расплаче, а лажичката ја добивме на крај кога се облековме бидејки мојов повраќа па да не ја исфрлиме додека се облекуваме . Во првиве 12 саати од кога примивме вакцина, значи освен малку растревоженост , и температура од 37со1,2 не покажа никаква друга реакција ,па еве сега спие па ќе видиме ноќва и утре како ќе биде,...тоа е сега за сега , па утре ќе пишам пак како било ...поздрав :*
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние денес примивме 3доза Инфанрикс(овој пат хекса). За плачење плачеше, не многу но, доволно за мене срце да ме боли.
    Засега нема темп, односно 37,1 сме,па не давам сирупче, ќе видиме како ќе биде до после.
    Не мереа и за 43 дена покачена е 800гр, дали е доволно??? Мене ова ми е во мисла цел ден. Крвта испадна дека не е ни мрдната од претходниот пат, па сега веќе цела недела не давам Ферум лек, нема ни да дадам. Да поминат 4-5дена од вакцината и ќе почнам со спанаќ, цвекло, месо... кога со хемија не бива преминуваме на природно(овој совет го добив од педијатарот кој ја прегледа денес, а и од патронажната), додуша и јас сум со истиот став, зошто ми е жал да го трујам детево веќе со Ферум лек, а да нема подобрување. Инаку терапијата трае 3м, а ние 4,5 ја примавме.
     
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Anule ja primivte li vakcinata?
    Kako pominavte?Nie treba utre mnogu mi e strav od inekcii,igli,vakcini
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Bevme na vakcina ja primivme hepatit b rekoa nema reakcija samo deka e bolna pri primanje pa si poplakavme pri primanje I malce po.
    Odlicno napreduvame ispisna tezina ni bese 3.150 sega sme 4.900 ;)
     
    На katalina и pepita82 им се допаѓа ова.
  8. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Ех симонче јас дури видам вие сте примиле вакцина ја примивме и ние сега сме на 30 овој месец за другите со реакција ле ле ле ле шо ке биде повеќе ми е за реакцијата. Иначе Тео мој само коа го боцнаа заплака после тоа не. Ама и ни рекоја за колкчината да одиме исто овој месец, па сега сме кај баба на гости оти си ја зедовме молитвата на 4 па кога ке си се вратиме дома се ке направиеме ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    I jas mnooogu se plasam so vakcinive
    Pogolemiot od sekoja krevase temperatura I edvaj mu se simnuvase,nieden sirup ne pomagase ni paracetamol,ni daleron samo cepcinja efaralgin
    Sega ima da se opremam pred da primime,a treba na 16 juni ama pokasno ke go nosam
    I Teo placese samo pri primanje ama doktorkata rece ovaa nema reakcija ama e bolna pri samoto primanje
    Blazesi vi ste zemale molitva,setate nie od alkatras vo ponedelnik izleguvame :)
    Edvaj cekam
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    ајде ајјде помина сега со шетање е полесно, а и да го подиставаш дете на воздух е подруго одма менва расположение, него дома затворени у четири ѕида :)
    А и јас иначе за вакцината предвреме ке си се опремам ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ние денес ја примивме втората доза од тие трите вакцини шо со се ставаат, само ме интересира која е која вакцина, т.е која ја ставаат во рачето, која во ноџето и која е со пиење :?:
    наредно сме крај на јуни пак на вакцина
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Жени, ние вчера ја примивме втората доза од Инфанриксот и на почеток немаше никакви реакции, синоќа добро спиеше, е тек сабајле некое време околу 4, кога го фатив ми беше топол па му измерив Т едвај оти многу мрдаше и беше 36.8 Почна да ми е кенкав, да плаче, не сака да јаде, сака,а не може да спие, се нешто му смета...лелее прв пат вака ми прави, му измерив и вторпат температура и исто, не беше покачена, а мене ми е топол и ете така цел ден, бевме да прошетаме малку, си беше ок, радосен, весел, штом дојдовме дома пак истата песна, кенка , плаче, јадеше па поврти, го избањавме со млака вода, не топла и му се спиеше па го успав и само 15 мин. спиеше па се разбуди пак со плачки, ајде нишкај нишкај пак да заспие, заспа ете го ама многу штрека , се плаши во сонот, му ставам облоги со крпа натопена во вода на челото да му е ладничко оти топол ми е, еве пред да го успијам ми измерив пак Т и му беше 37.2 , не е многу мислам за да му давам сируп, не знам што да правам, како ќе ја минеме ноќта :tmi:
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ние со втората доза од тие трите вакцини поминавме многу лесно, дај боже со сите наредни така да поминеме :) немавме ич темпреатура, не беше ни кемкав,си јадеше спиеше нормално, исто како да нема примено толку вакцини :D
     
  14. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    колку време требаше да помини од вакцината за да нема реакција. Ние вчера е ставивме првата доза на трите вакцини па на почеток немавме ништо после ми крена температура до 37.8 па со ладење му ја спаднав и вечерта за спиење ко почнуваше да крева му дадов сирупче па цела нок си спиеше бес проблем немаше ништо и еве сега мерам Т на секое скоро нема ништо! :^)
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас колку шо знам реакција за 24 часа може да се јави од овие вакцини , лесно сте поминале ;)
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    кога се прима втора вакцина по излегување од болница. Првата ја примивме на 1 месец а втора кога треба?
     
  17. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
     

    Прикачени фајлови:

    • 1.PNG
      1.PNG
      Големина на фајлот:
      124,1 KB
      Прегледи:
      133
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ima li nekoja mamicka sto go nosela skora bebceto na prvata doza od trite vakcini sto se primaat na dva ipol.meseci da spodeli iskustvo od reakcija I sto ste upotrebuvale I kolku dena traela reakcijata?
    Denovive treba da go nosam mnogu se plasam :tmi:
     
  19. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Ние минатата недела бевме ама на втората доза и немаше некои реакции беше само малку повеќе кенкав а температура не ми качи, до кај 37,3 најмногу ни стигна, ни рекоа ако има нешто сирупче ефералган, и облоги со ациди борици ќе ти кажат на кое ноџе по колку дена дека на едното треба три, а на другото само еден ден, и ако го боцкаат во двете ноџиња памти каде е што треба три дена облоги дека на следните вакцини во другото ноџе ја ставаат, а истото беше и на првото вакцинирање, и не ни плачеше додека го боцкаа, само на втората малку... :D
     
  20. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    лелееее, колку убаво кога читам дека бебушот не ви плаче, моево се откорнува од плачење, срце ме боли, минатиот пат уште на првото боцкање, се дереше дете, плачеше со солзи, а на второто веќе зајде од плачење. мене душата ме боли, за една недела треба да одиме на втора доза и уште од сега не сум мирна. инаку, среќа немавме реакција од вакцините, ама мн важно е постојано да се ставаат облоги од ациди борици.