1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Еве ме мислење над тебе. 3 наполни во саботата, а ќе ја вакцинирам задутре. Не мора да чекаш толку како што знам девојчето супер ти напредува. Мојата матична ми рече да ја прими на 3 месеци. Некаде низ форумов прочитав дека се препорачувало бебето да има над 5kg. Најдобро ќе си одлучиш сама, ако мене ме прашуваш на 2 месеци никако, но и не мора до 4 да чекаш.
     
    На stevemila, emkaemka и kukla21 им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Некако мало ми е и жал ми е да ја боцкам :(
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Нас на 3м ни рекоа :)
     
  4. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Аииии не зборај;( душа ме боли. А ќе и правам и крвна слика плус, значи два пати боцки :(
     
    На stevemila и emkaemka им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене Станче ми рече нема потреба од брзање. :) Не ми се ни носи по амбуламти сега во ек ма вируси. Башка и книшка уште немаме :) Тоа морам да го средам деновиве :)
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Melinda85

    Melinda85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2016
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    5.814
    Пол:
    Женски
    На малата вакцина и ставиа минатиот понеделник,бевме 2 месеци и 1 ден.. а пред вакцина и земаа крв од прстето, но спиеше и не си ни разбуди кога и земаа крв.За едно чудо, како што е темпераментна како влеговме во болница ни заспа.. И За вакцината малку ни заплака , но нормално. После вакцина дома супер поминавме.. сега на 3 месеци и 2 недели сме повторно на вакцина и систематски. И мене ми е жал многу, но дали сега или после 1-2 месеца пак треба да се стави, а тие се наши мали душички без разлика колку се големки..
     
    На stevemila, Lolipop23, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Ние на два месеци се вакциниравме, а овде пак четири вакцини одеднаш даваат и тоа една преку уста , а другите три со боцкање, три пати ја боцнаа . Среќа немаше ни температура ни ништо и малку плачеше, околу пола саат ама па дома после ќе спие пример и ќе се сети на тоа и ќе почне да плаче , поинакво плачење, многу жално некако. Другиот ден заборави се.

    Сега ми е страв за другиве вакцини, ќе биде и поголемка и повеќе ќе разбира, е дури тогаш ќе ми биде многу жал, сега многу и на сфати што и се деси.
     
  8. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Примивме вакцина во нога, таа шо е на 3 и пол месеци и има како кругче црвенило и тврдо е местото околу боцнатото. Нормално е?
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Ставајте облоги од ациди борици.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Да,ќе му се повлечи.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас денес ја носев малечката моја имаме 3м и 19 дена.Малку е нерасположена денес ама во глобала е добра.
     
  12. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мајки ги нема никаде антипиреа лепенките. Што да му ставам на раката да го лади?
     
  13. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Јас сеа бргу ги купив од Зегин лепенките Антипиреа. Зегин во Аеродром позади Веро.
    Можеш Ацидиборици да ставаш.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    Ги нема!! И јас денес во 100 аптеки се јавив да прашам и секаде рекоа дефицитарни се, веќе два месеци немало увоз.. Ќе пукнам од нервоза, што малер ќе бев, утре сме на вакцина. Се надевам дека се ќе помине во најдобар ред.
    @sofi2107 некаде прочитав дека ти го носеше твоето во Јане Сандански, ќе можеш да ми кажеш каде точно, кој влез, спрат итн. Да не лутам со бебе по болница...И што да носам со себе, освен здравствена книшка и крвна слика. Ова ни е прва вакцина, после оние во болница.
    И каде се става, во раче или во бутче
     
    Последна измена: 12 февруари 2018
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Јас ги купив сега крајот на јануари зашто на 02.02 го вакциниравме синко.
    Таму ќе ви отворат картон. Ќе го носиш она картонското од болница што ви го даваат за бебе ( со податоците на Гак даваат такво, а од другите родилишта незнам што даваат ) и здраствена книшка. Обавезно крвна слика треба да имаш за бебе ( мојата е секад не постара од 3 дена ) зашто нас ни рекоа обавезно крвна слика да имаме пред да го боцнат зашто инаку не боцкаат ( така ни беше напоменато ).
    Кога ќе влезеш од главниот влез ќе идеш десно и скроз до крај ( приземјето... ќе ја поминеш вратата стаклена на која пишува за деца предшколска возраст ). И одма лево ќе видиш ходник широк со столчиња и едно за пресоблекување бебиња. Карши тоа за пресоблекување бебиња е вратата каде се вакцинира. Нема да утнеш. Глеј иди порано за да не случајно има гужва.
    Можеш и од страничниот влез да влезеш ( не оној кај аптеката ) и вратата од лево и исто си одма во холот.
    Се надевам убаво објаснив.
     
    На Annah87 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 Јас имам од Систина педијатарска книшка со податоци за бебето, би требало тоа да е. Супер објасни. Ќе се снајдам. Фала ти
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Ставај му облоги од ациди борици наместо лепенките ,менувај ги почесто и ќе завршиш работа.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Една недела после вакцина, на допир се осеќа како топче тврдо внатрешно, црвенилото сега го нема. До кога да чекам да се повлечи или да посетам треба педијатар?
     
  19. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    Мами, денес примивме вакцина шествалентната онаа на 2месеци што се прима. За сега е ок, но ме плаши ноќта. Наместив аларм на секој саат да ме буди (не дека ќе заспијам од грижа) ама да не е многу, да наместам на пола саат? Кога најчесто креваат температура??
     
  20. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Таа вакцина најчесто поминува без реакции...не с егрижи толку, проверувај кога ќе станува за цицање ама не мора на пола саат...најверојатно нема ни да има тт.
     
    На stevemila, Annah87 и kukla21 им се допаѓа ова.