1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.702
    Допаѓања:
    72.593
    Пол:
    Женски
    Па ми изгледа дека си против и дека ги поддржуваш антиваксериве или не сфаќам убаво.
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дискусијава тука е како ВМРО и СДСМ. Не може да си ни за едните, ни за другите.
    Ко што викаат на фчерашни, јас од партијата на неопределени сум.
     
    На stefanija70, jacqueline.s, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  3. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Не бејби, иако малку подостарев на темата, тука сум. Гледам дека и нема реакции во менаџирање на темата па се провлекуваат пораки со модро раче и температурче. Од друга страна, па јас не примам плата, па да морам да сум тука. Досега пишував од желба, се полека се повлекувам од практични а не од идеолошки причини. Искуството на темата ме научи и да препознавам платени ботови, кои за ситни пари, овие пишувања им се работна задача.
    Инаку, империјата го возврати ударот, и се вакцинираше од позиција на сила. Останаа само некаде 8.000 невакцинирани дечиња. Со родителите кои нема да поклекнат под никаков притисок.И покрај незаконските политички ( а не здравствени одлуки), направени под притисок од надвор. Сите донесени одлуки, на влада, во некоја друга нормална земја, би паднале како крушка. Ама циркус земја сме, па големците си праат што си сакаат. Тоа е.
    Таргетот, прво градинките па школите не е нов. Затоа и поновите родители, помалку размислуваат за опцијата околу вакцините и си стискаат лајкчиња на постови кои им го реафирмираат ставот дека став немаат, односно некој друг за тоа нека му мисли. Како сликичката во претходниот пост.
    Она што ме радува, е што мојата одмена е поспремна од мене. За среќа, како и низ истроријата, доаѓаат нови поединци кои подобро пркосат на нелогичностите и очајните приказни на фелата.
    Имаа состанок директно со влада ( каква и да е ) и договорија дебати. Колку знам веќе е во процес конференција закажана на 20ти септември. Поканети се сите фаци од МЗ, од министерот па надоле. Од другата страна се лекари кои не се молери.
    Еве, колку знам, оваа гостинка е викната на конференцијата. Од Хрватска е, не е од сибирските тајги, ниту од афричките племиња. Колку докторите учат за вакцините, и на кој начин се создаваат бројките за „добробитот“ и несаканите реакции за вакцините. ( за оние помладите кои не бараатаат со српски/хрватски, цјепива се вакцини ). Види како и се „запалило ламбичето“.

    https://www.facebook.com/watch/?v=2620993411253112


    И не се секирај, не ретерирам со ставот, ниту се срамам. Ме уби туѓа срамота.

    Пак ли бе бејби не те мрзи да влечеш паралели со баби ради и алтернативи, само за да се обидеш да ме деградираш ? Кога ќе почнеш реално да се конфронтираш ?

    Сите мои постови на темата се основани, Не сакаш, не можеш. Можеби и нешто друго е во прашање.

    Немој, немој пак. Колективниот имунитет не постои. Математиката ја имаш назад, ако сакаш врати ја да ја извртиме пак.
     
    На Jana-L и stefanija70 им се допаѓа ова.
  4. OutOfAnywhere

    OutOfAnywhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    578
    И пак е виновна глобална завера.
    Исто како на нацистите глобалната еврејска завера што им била крива.

    Ако веќе споредуваш нацисти со гласно малцинство чија што идеологија се заснова на користење секакви медиуми за ширење дезинформации, манипулации, извртувања, чувства на гонење, параноја и така натака, почни од антиваксерите.
    Ќе најдеш многу допирни точки во однесувањето на нацистите и анти-вакцерите, вклучително и во делот каде што анти-ваксерите зборат само дека имаат права во општеството, ама си ги забораваат одговорностите кон истото тоа општество.

    Лекарката вели дека вакцини треба да се даваат, ама квалитетни. Ја слушна воопшто?
    Мислам дека сите би се сложиле дека сите лекарства, вклучително и вакцините, треба да се квалитетни.

    Реално те конфронтира. Пошто освен дезинформации, манипулации, повикувања на глобални завери и останати бабини деветини друго не нудиш.

    Сите обиди за издржани постови ти се распаѓаат и смрдат како стара мрша во моментот кога ќе бидат подложени на било каква најосновна проверка.

    Еве како ова тврдење. Тврдиш, и се повикуваш на нешто "некогаш одамна", што уште таму е убаво раскринкано и убаво прикажано дека е само дезинформација, манипулација, извртување, лаги....
     
    На Lianna Anna, Lord Raven, Peperutce1115 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Jas prasuvam, i znam sekogas kakov lek dobilo moeto dete, i da, sum odbivala nepotrebni lekovi, za se sto mi bilo somnitelno sum barala i vtoro i treto i cetvrto mislenje, ne sum zemala zdravo za gotovo ako lekarot rekol ova mora.
    I za mene, ne samo za deteto. Ne sum dozvolila nikogas nitu na sebe, a kamo li na dete da mi stavat kanila i da ne znam sto minuva niz nea. Jbg, ne veruvam 100% na ni eden lekar. Osobeno ne sum davala sirupcinja za imunitet, vitamincinja i ostala parafarmaceutika blagodarenie na cija sto prodazba lekarite i farmacevtite se iznasetaa po svetot.

    Yarre, again and again, ti simnuvam kapa na entuzijazmot.
     
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.264
    Ако си доктор, можеби. Ама јас не сум доктор, и не можам додека детето ми се гуши да речам, стој не боцкај, да одам до ремедика на второ мислење. Нон сенс е тоа.
     
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Еееј ме изморивте со коментариве. Секој си знае што е најдобро. На Фемина сигурно и на женски домаќински нема да прашам што да правам со моето дете на вакви битни прашања. Може ќе побарам совет за друго нешто кое ми е дилема ама за вакцини богами сама одлучив после 2 години јака борба со психата дали е вистина се она што ГО СЛУШАМ од мајки ( не што читам на форум ) . Отидов ради говор 5 пати до Завод каде дел лд мајките немаа вакцинирано ич , а дечињата имаа Даун или Аутизам. Видов дека нема везе со вакцина и вакцинирав.
    Жива коинциденција е детето што ми отвори со говор после ММР-от од која паника имав натепана од што слушав Ојле Дојле.
    Ме изморија "фактите" како и што се дешава АКО прими или АКО не прими. Ми беше страв и без вакцина па си го вакцинирав. Пријателка со која шетам секој ден ќерката ја нема вакцинирано. Лелееее! Да не не треба да се дружиме? Значи стварно веќе за се се оди од крајност у крајност. Ние Македонците стварно сме за се доктори, се знаеме у секоја бранша и богами за се сме најначитани.
     
    На Bkalco, kukla21, manako1 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Луѓе, реално, секое лекарство може да има несакани последици, и од обичен аналгин може да се добијат негативни ефекти, анафилактичен шок ехее... ако загледуваме така, воопшто не треба да се лекуваме на тој начин. И да, можеби вакцината кај одредени индивидуи ќе предизвика несакани ефекти, но далеку е поголем процентот на луѓе кај кои влијаела поволно; на крајот на краиштата, многу болести кои порано ја коселе цивилизацијата, денес се искоренети благодарение на вакцините.
     
    На LadyC и Bkalco им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    :clap::clap:
    Screenshot_20190826-181240_Facebook.jpg
    Screenshot_20190826-181254_Facebook.jpg
     
    На MrenaRiba, BlackMistery, Coco31 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не знам дали да верувам во ова. Ги боцкаат со витамин Ц и пишат дека боцнале вакцина. Една еднаш ми вика, како кај сите дечиња заверени сите вакцини примени, а пак епидемија. Е заради ова, ете како
     
  11. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Сега прв пат случајно ја отворив темава, ве читам и сакам да го искажам моето мислење.
    Немам предрасуди и не судам, ниту обвинувам мајки кои не се согласуваат со моето мислење, во основа сите имаме причини за своите постапки.
    Имам 11 месечна ќерка и до сега ги примивме сите вакцини, како и од сега натаму што ќе ги примиме останатите.
    Според мене имунизација е многу битна, знаеќи со какви болести се справувале луѓето порано.
    Прво сметам дека ако живееме во држаава (каква и да е) каде има закон за вакцинација, треба тоа да се исполнува. Доколку не се почитува закон како таков, значи треба да има казна како и секое непочитување на закон. Ако не сакаме да имаме казна а воедно и не сакаме да го исполнуваме законот тогаш треба да се преселиме таму каде законите ни одговараат нас.
    Исто така сметам дека нема поврзаност на МРП вакцината со било која форма на аутизам, бидејќи симптомите на оваа болест се јавуваат уште пред едно годишна возраст кај детето и се забележителни кај секој родител колку и да не сакал да го признае тоа.
    А во врска со погоре споменатите коментари дека наместо вакцини на децата им се давало друго нешто, јас ги оспорувам бидејќи тоа се невистини.
     
    На LadyC, Ambitious, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Се слагам скрос. Освен во последниот дел. Познаничка моја напишано и е се дека примила ќерката и синот, а они ништо не примале. Со договор, ги боцнале со нешто друго као пред другиве. Отворено си кажува. Може сега вакцинирани се што знам нели притискаа луѓето. Ова беше пред 7-8 години, децата во школо одат сега. Верувам дека уште се прави тоа
     
  13. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Оформено е здружение на граѓани „Од нас за нас“ кое на 20 и 21 Спетември има оргаизирано конференција. Вакцините во 21 век - предизвици со кои се соочуваме.

    http://www.odnaszanas.com/

    На конференцијата, која е поддржана од Владата, со дел од износот, повикани се сите медицинкски лица, почнувајќи од министерот за здравство.

    https://k2019mk.odnaszanas.com/

    Мислам дека влезот е некои симболични 100 денари.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Најголемите профитери на едно место. Серизоно се собрале на едно место да перат и натаму мозок?

    Сладољев е биолог колку што сум информирана. И едно време беше суспендиран. Ич не за џабе.

    Трајковски е одличен професор, но не е имунолог. Последно предаваше Хумана генетика, сега не знам.

    Черниќ е социолог. Савиќ исто. Која релевантност. Веројатно ќе предаваат за социјалната и општествена структура на вакцината. :rofl:

    Бибан? Ме зезаш? Гинеколог, патем и нутриционист. НЗС со вакцините?

    Психијатри, интернисти, хомеопати итн. Абе од се по нешто.

    Живо ме интересира како ова ќе се одвива. Чекам следни информации. :D

    А текстовите радо ќе им ги прочитам кога ќе најдам време. Особено на овие социолозите.
     
    На fana, Ambitious, Mimmi39 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Конференцијата со сите деградации и девалвации на личности кои се обидуваш да ги направиш, има поддршка од нашата влада, а најавено е учество на министерот, заедно со лица од медицинската фела. Нив ете не им смета друштвото за дебата, која ти ја деградираш со „профитерство“. За ова твое произволно тврдење, треба да дадеш и некаков доказ.
    Среќко Сладољев е познат имунолог од Загреб, и сеуште работи на институтот за имунологија. Сите дискутанти се прифатени за разговор, од страна на стучни лица кај нас, па сеа, ако тебе не ти се по ќеф, извини, иди во диско тие денови.
    Д-р Владимир Трајковски, редовен професор по човечка генетика, медицинска основа за инвалидитет, физиологија и функционална анатомија, нарушувања на спектарот на аутизам, Претседател на МНЗА
    И да, третманот на вакцинација нема само медицински аспект, затоа и конференцијата има такво име.

    И да убаво би било да прочиташ пред по дифолт да деградираш. Тоа не зборува за нив, туку за тебе.

    Еве го ивентот.

    https://www.facebook.com/events/1667621883368745/?event_time_id=1667621886702078
     
    Последна измена: 6 септември 2019
    На Ѕвездички и stefanija70 им се допаѓа ова.
  16. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Yarre si primetil li deka edinstven argument za vakcinacija ne samo od clenovite na forumov, tuku i od strucni lica, koga ke izneses fakti e: Koj si ti da razgovaras so mene? Ili ke citiram jas nekoj X-lekar za koj nikoj ne cul, ama Sladoljev i Wakefield se prevaranti? I toa e se. Tuka zavrsuva sekoj obid za kvaliteten muabet so pro i kontra fakti. Tesko samo na tie sto na poteskiot nacin se uverija vo site benefiti na procesot na vakcinacija.
     
  17. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Токму така. Еве еден родител што „бенефитот“ на вакцинацијата го осетил на своја кожа односно на своето дете.

     
  18. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Абе, леле. Сериозно уште Велков ви фали.

    Опасна пропаганда е во прашање. Немој жити се. Бибан за вакцини ќе зборува. Она е стручна, колку што си ти. Ич. Патем, има ли лиценца како доктор?

    Али ако, не е страшно. Подобро вака на дебата со стручни лица, него по форуми паника да ширите. Владата не ви ги оспорува правата и не треба. За разлика од она што вие го правите.

    Кога веќе тврдиш дека нема профит, дали можеби парите од влезницата ќе ги донираат за децата кои се заразија со болест покриена од вакцина, а не се вакцинираа навремено, поради паранојата која ја раширивте? Нека си ги сносат трошоците за истото.

    И не, ич не се работи за тоа дали мене ми се допаѓа или не. Ами, за релевантноста на аргументите од социолог, на релација вакцина-болест. А од другата страна ти е СЗО. Со официјални истражувања и податоци.

    Знаењето на Трајковски, нема да го оспорувам. Ама, исклучиво во неговата област. Сум присуствувала на негови предавања и трибини. Што од неговите предмети, што од останати теми.

    Ниту еден од овие не е епидемиолог, имунолог. А оној кој го споменуваш беше суспендиран, тема вакцини и останати небулози ради.

    Нивниот приватен живот, не ме занима. Реков, ќе ги прочитам текстовите што ги пишувале за вакцините. Па тогаш ќе си направиме една убава преписка за истиве. И исто како некогаш, нема да одговориш на ниту еден цитат соодветно.

    Тоа е, Јаре. Не заборавај од кога те "познавам". Околу 6, 7 години сигурно. Ништо ново кај тебе. ;)
     
    На baby-star, oblace1, Yowannty и 2 други им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.151
    Нема ништо кога ќе кликне човек, тргнат да не е?
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.264
    На Бибан не и е одземена лиценцата?