1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Валона (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од SexyLady, 1 јули 2011.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам со тебе, јас лани бев и местото е сон. Валона како и сите градови си има населби, сега вие незнам каде сте било точно, ние бевме сместени на еден крај, а се бањавме на друг крај во Орикум. Плажите во тоа место се чисти, 3 лежалки и чадор од бамбус (2+1 гратис) беа 300 леи.
    Луѓето се многу љубезни и гостопримливи, нас не пречекаа со радост ние за 11 дена плативме 200 евра апартман за тројца со кујна, купатило и тараса. Кујната беше опремена со садови, џабе носеше мајками. Ние така отидовме лани прв пат ама си поминавме супер. Јас пак ќе одам. Дека се гради се гради, чувството е како да си во Дубаи на времето кога се градеше, а не во Валона. Храната и цените се ич да не те боли глава, а најважното што го запомнив е дека таму се нуди најубавиот сладолед. Овошните имаа вкус на вистинско овошје, а нашиве се само вода.
    Јас незнам во кој дел си била сместена. Таму е само за џабе да купиш стан и да го издаваш на странци.
    Ние додека бевме на плажа имаше албанци и никој не те закачка, не ти пречи. Што многу ми се допадна, комуникативни се и прекрасни луѓе. Педантни се пред се што е најважно.
     
    На ivance.. и ivana63 им се допаѓа ова.
  2. ivana63

    ivana63 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2013
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    229
    И да, многу зависи и од тоа каде си сместен. :!: :wasntme:
    Ние бевме на околу 200 метри од плажата, во едни преубави куќи позади зградите. Кога ќе отидеш позади зградите не е асвалтиран патот, ама тоа не мора да значи дека не треба да престојуваш таму.
    Може многу се гради, ама уште им треба време додека се средат сите тие улички, неасвалтирани сокачиња, камчиња, ѓубре на некои места... :)
     
    На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да, Ивана. Има слика подоле каде е целото ѓубриште. Мислам каде се апсорбира. А веднаш позади таа зграда е морето и има долга песочна плажа. Незнам како седат луѓето тука и незнам дали се станови или соби за социјалци ама дефинитивно состојбата тука е лоша. Се шири миризба, страшна. Но, како што кажа ти да се среди ќе биде топ.
    На втората слика е местото кај што бев сместена. Се гледа дека е чисто, на прв поглед куќата е средена однадвор ама и од внатре.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  4. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Плажите во Валона песочни се?
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  6. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    На mia993 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Песочна е само градската плажа, ама не е баш убава, не е чисто и многу има гужва. Плажите околу Валона се со крупен камен, ама се помали, чисти и убави. Пред седум години ние бевме сместени во апартмани со сопствена плажа некој км после Валона, преубаво беше. Плажата со камчиња, дури и поголеми камења, ама водата е чиста и длабока.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Тоа е во градот, т.е. градската плажа. Јас би ти препорачала ако одите во Валона, посетете го местото Орикум кој се наоѓа на 2-3км од Валона. Орикум е место на песочни плажи и проѕирно Јонско море.
    Оваа година јас одам повторно таму. 2 евра ви е цел ден за 3 лежалки и чадор. Милина, со кафебарови и ресторани.
     
    На SimonaTino, mia993 и WaffleGirl им се допаѓа ова.
  9. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    8.077
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допадна Валона.Најблиску ни беше градската плажа,ама одевме на таа Јонуфер.Прекрасна плажа-кристално чиста вода на Јонското море.Се е евтино.Е сега,навечер нема нешто многу за шетање, т.е. има ресторани,таверни,кафичи најмногу во центарот,ама забава нешто нема.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Нема ни да има, затоа што таму до 10 часот се се затвора.
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Грaдoт дoпрвa се грaди, меѓутoa плaжите се сo крупни кaмењa, нo вoдaтa е кристaлнo чистa.
    Пoчестo oдевме нa Oрикум, a јaдењетo не е вooпштo скaпo.
    Нo мене не ми oстaви гoлем впечaтoк.
     
    На dijana8 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 Ќе сакаш нешто повеќе да ми напишеш каде бевте сместени и колку одалечени од плажите?
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ние бевме сместени лани во Вила Ходо, имаш на фб ќе ти пратам ЛП линк.
    Вилата беше уредна чиста, газдарицата секој втор ден менуваше чисти постелнини. Нас ни кажуваше дека ќе ни смени постелнини за да си знаеме зашто некои па ич не сака никој да им влага по собите.
    Собите беа со тараса, купатило, кујна, клима, нет и тв. Кујните со инвертар и со чашки, чинии,лажици. Газдите беа многу пријатни луѓе. Јас летово пак кај нив планирам да одам. Ние имавме апартмани со поглед на море, навечер се гледаше зајдисонцето, беше многу пријатно. Ептен убаво си поминав. Се плаќа 25евра од ден за тројца/четворица. Сега за двајца незнам колку е. Ние претежно во таа вила бевме македонци од различни градови. Газдата по малку разбира македонски, а синовите му говорат англиски. Жена му е многу пријатна личност. Педантни се, чисти и многу љубезни.
    Инаку се наоѓа вилата во Валона односно 5км од центарот на градот. На високо е, ама имаше во близина едно 15минути пешки до плажа. Бидејќи се наоѓа на високо место погодно е со кола отколку пешки. Ние одевме во Орикум плажа Портокалија, плаќавме 2 евра за три лежалки со чадор од бамбус дрво. Многу беше чиста плажата а и морето топло. Лани го поминавме цел Орикум, бев и во Дерми. Дерми многу ми се допадна, морето е ладно но не многу но најчисто и најубаво и пријатно за бањање.
    И тоа,ако те интересира уште нешто пиши ми.
     
    На curious-doll и kjukli им се допаѓа ова.
  14. loveu

    loveu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање... Дали за празников Бајрам ке работи нешто во Валона од ресторани кафичи по плажите???
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Ќе рaбoтaт. Мнoзинствoтo се кaтoлици.
     
  16. Dusica24mkd

    Dusica24mkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj moze da mi dade informacija za sostojbata na patot kon valona dali e podobar za vozenje.... I kade moze da se najde ambulanta vo istiot...
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    За амбуланта незнам, патиштата се одлични.
     
    На dijana8 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    796
    @buba4e89 moze lp da mi.pises link za taa vila.kaj sto ste bile ?
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ќе добиеш во ЛП
     
  20. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    796
    Na booking go najdov bukirav denes za vo hotel national vo avgust. Bi sakala da mi kazete hranatabpo restoranite kako e? Ima li pogolemi marketi za pazaruvanje? Jas so malo dete ke odam pa neznam dali da i gotvam ili da jademe nadvor, vasa preporaka? I cenite kako se za izleguvanje nadvor na rucek,vecera,kafe..