Вампири

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од SEKSI.BARBI, 4 јули 2012.

 1. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.246
  Верувам, но не на начинот на кој што ги претставува Холивуд.
  Мислам дека меѓу нас навистина постојат и други раси, понапредни, кои ние не сме во состојба да ги распознаеме.
   
  На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.043
  Допаѓања:
  11.799
  Јас ги обожавам вампирите ептен , но не верувам дека постојат.Само на филм може да ги има. :)
   
 3. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  кога бев мала еднашка пред да заспијам надвор како стои пред врата видов едно чудно суштество сега незнам дали беше вампир или бабарога ама стварно не беше човек а вратата и тогаш беше да можеш се да видиш и од тогаш верувам и во вампири и бабароги и духови а и плус не видов само јас туку и сестра ми што беше до мене :/
   
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Обожавам вампири,луда сум по вампири.
  Можеби затоа што на филмовите ни ги претставуваат во некое подобро светло.
  Без разлика,многу ги сакам вампирите,едноставно ги обожавам.
   
 5. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  Не верувам .. :|
   
 6. CutieWithABeauty

  CutieWithABeauty Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  Па да..луди сме по Stefan Salvatore (Paul Wesley) :rofl: :inlove: .Не верувам дека постојат..оти во времето на Шекспир луѓето верувале дека има вампири..ама нема некои докази дека постојат..и да ние ги знаеме "вампирите" od Twilight и TVD (The Vampire Diaries). :D
   
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. janovska1

  janovska1 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  16
  Хахах да ви се деси барем 1 случка (недај боже) од мене шо ми се имаат дешавано, е тогаш ќе видам колку ги сакате. :lol:
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.326
  Допаѓања:
  239.603
  Пол:
  Женски
  Kako obozavas nesto za koe si svesna deka ne postoi?
   
 9. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.043
  Допаѓања:
  11.799
  Ете така.
   
 10. cura

  cura Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  јас сум вампир и луда сум по :* stefan salvator :* и tyler lockwood :inlove:
   
 11. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Нормално дека верувам,и јас сум вампир :lol:
  Дејмон ми е дечко :rofl: :rofl:
  Опседната сум си со вампири.. :D
   
 12. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  3.431
  Пол:
  Женски
  Браво за сите кои верувате во вампири поради Дејмон и Стефан. Браво! :clap:
  Постоело и девојки како вас, wow. :rofl:
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Не верувам, ни во холивудски ни во народни сваќања. Холивуд убаво ги прикажува вампирите, добри, згодни, убави, а народов како грди, без очи и триста глупости. Па огледала, лук и триста чуда. Гледам холивуд Стефан и Дејмон ги направиле и лук да јадат и на огледало да се гледаат. Иако ги гледам и си ги обожавам двајцата не ги сакам како вампири туку нормални луѓе. А холивуд како холивуд ги прави вампириве толку добри, со надприродни моќи што луѓево салкаат дури и да бидат гризнати од нив. И мене како мала суперхероите ми беа дечковци и мажи па и сега треба Дејмон или Едвард да ми биде дечко? Уште да побарам да ме касне (facepalm)
   
 14. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.907
  Вампири се збори дека имало порано во Романија, но не такви како што ги замислуваме ние.
   
 15. SweetGirl234

  SweetGirl234 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Незнам дали верувам но би сакала да постојат.
  Еве сега ќе ви пратам што најдов за нив.
  1. Животниот циклус на вампирот
  [​IMG]

  Според народните преданија, вампирот првин се појавува како меко, безлично суштество без коски. Наместо нос има остра муцка со која цица крв. Ако вампирот во ваква состојба успее да преживее четириесет дена, тогаш може да почне да развива коски. Оттука натаму станува сѐ потешко да се убие.

  2. Вампирите се хранат и со мртви
  [​IMG]

  За време на Црната смрт во Европа, чест обичај било мртвите да се закопуваат со камен или тула во устата, со цел, доколку оживеат, да бидат спречени да се хранат со телата на другите покојни.

  3. Вампирите не секогаш се благородници
  [​IMG]

  Повеќето современи филмови и романи вампирите ги прикажуваат како префинети благородници. А сепак, повеќето вампири од фолклорот ширум Европа се обични селани.

  4. Вампирот може да се убие само со колец
  [​IMG]

  Друго огромно недоразбирање е дека вампирите можат да бидатт убиени само ако им се забие колец во срцето. Според народното творештво, тоа едноставно не е така. Често вампирите се уништуваат преку спалување. Има и други начини, како на пример: варење на нивната глава во оцет, закопување на нивното тело на крстопат или посипување на нивното тело со врело масло.

  5. Вампирите имаат моќ
  [​IMG]

  Не, немаат. Претставата дека вампирите имаат некаква посебна моќ (телепатија, контрола на умот, способност да се претвораат во лилјаци и волци) е измислица на Холивуд. Во традицијата не се спомнува вакво нешто.

  6. Како се станува вампир
  [​IMG]

  Современата митологија за вампирите вели дека вампир се станува само ако те касне друг вампир. Но, според традицијата, тоа не е единствениот начин. На пример, се верувало дека има веројатност незаконските деца да се повампират или доколку имате црвена коса, исто така има веројатност да се повампирите.

  7. Има можност каснатиот од вампир сепак да не се претвори во вампир
  [​IMG]

  Според легендата, ако се сомневате дека сте каснати од вампир, треба да испиете пепел од изгорен вампир. За целосно да ја отстраните можноста да бидете нападнати од вампир, треба да направите леб со вампирска крв и да го изедете.

  8. Нешта кои ги одбиваат вампирите
  [​IMG]

  Пред појавата на христијанството имало повеќе начини за одбивање на вампирите, на пример просипување на нешта како семе, сол, железо, ѕвонци, нане, обична вода итн.

  9. Вампирите можат да имаат деца
  [​IMG]

  За разлика од тоа што го кажуваат филмовите, според традицијата вампирите сепак можат да имаат деца. Ако мртвиот сопруг се повампири, првата личност кај која оди е жената. Понекогаш исходот од ваквите средби е вампирски секс од кој се раѓа дете. Се сметало дека овие деца поседувале моќи кои им помагале да станат вампири.

  10. Сончева светлина
  [​IMG]

  Идејата дека вампирите можат да бидат убиени од сончева светлина е исто така неодамнешна измислица. Во фолклорот не се спомнува такво нешто.

  Превземено од: motika.com.mk
   
 16. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Верувам,хахаах навистина.Јас сум вампир на пример.
   
 17. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.348
  Допаѓања:
  47.683
  Пол:
  Женски
  Имам бледа кожа и се облекувам во црно, мислам дека е очигледно.
   
  На ebola и mackica1 им се допаѓа ова.
 18. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.907
  Може и мене да ме претвориш во вампир?
  Не го сакам овој живот....
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.151
  Допаѓања:
  112.671
  Пол:
  Женски
  Ликови од приказните, филмовите и бабините деветини... ништо друго.
   
 20. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  7.311
  Пол:
  Женски
  Не, не верувам во вампири не не, кај го читсв ова пред спиење. :(:(:(