1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вампири

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од SEKSI.BARBI, 4 јули 2012.

  1. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.585
    Пол:
    Женски
    Не верувам во вампири, знам само дека кога ќе се цратев од искачање во 2-3 часот сабајле мајка ми цело време викаше еве го Вампирот. Е сега дали мислела на мене или сонувала нешто незнам хахаха
     
    На GirlRose, Arkann, Istata od vcera и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Го сакам холивудскиот приказ на вампири.
     
    На Dream-Girl, Istata od vcera и Mikha4 им се допаѓа ова.
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    На sino.o.oka, buba4e89 и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    И јас. :D Колку серии и филмови имам изгледано со нив. За инспирација за сценарија се супер, не верувам дека постојат инаку секако. :rofl:
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.734
    Допаѓања:
    15.220
    Пол:
    Машки
    Interview with the vampire, ремек дело. :D
     
    На st-el, MakeDamnSure, Cosmic Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    635
    Пол:
    Машки
    Интересна тема постојат доста преданија низ историјата дури и на нашиве простори дека постоеле. Денес се сметаат за митолошки битија но јас верувам дека постоеле но не како што се опишани низ преданијата и филмовите дека биле бесмртни и разни глупости дека ако касне друг човек ќе го претвори во вампир или дека треба да се прободи со дрвен колец и разни други глупости и ритуали што ги правеле луѓето за да ги убијат.

    Доста интересно е што со развојот на модерната медицина и развојот на современи дијагностики и апаратури приказнава со вампирите заврши и останаја само како дел од фолклорот на старите народи. Причината зошто ги снема и како воопшто настанувале мислам дека можи да се објасни денес малце од медицински и нешто од парапсихолошки аспект.
    Имено постојат две медицински состојби што можат целосно да ги намалат сите моторички и витални функции на организмот и човекот да делува како мртов.
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lazarus_syndrome

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Catalepsy

    Мислам дека пред развојот на модерната медицина ваквиве состојби поминувале недијагностицирано а со самото тоа доста луѓе биле закопувани и живи а ваквиве несреќници биле запоседнувани од зли енитети и демони па така од денешна перспектива можеме полесно да дојдеме до некакво објаснување како всушност настанувале вампирите во старите времиња и зошто ги нема повеќе денес.
     
  7. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Вампир каков што е прикажан во словенската митологија не верувам дека постои,
    но верувам дека им се прикажувале демони на народите посебно во непристапните темни места обично планинските села.
     
  8. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Машки
    Верувам
     
  9. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    Уште пред едно десетина години вниманието ми го привлече една серија...се викаше „Вампирски дневници„ и ја гледав едно време, не долго ама не ја догледав, супер ми беше...Сега видов на фокс лајф кој го има каналот ќе ја давале од вторник па ептен се израдував...Пред месец дена исто пишуваше термини дека веќе оди ама не ја дадоа па се надевам дека овојпат нема да биде фолс аларм
     
    На MakeDamnSure му/ѝ се допаѓа ова.
  10. light <3

    light <3 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Интересно е што потекнуваат од овие простори Србија поточно. Петар Благојевиќ, за кој во 1725 година е запишано дека ќе стане од гробот и ќе ги лови селаните.Вториот е Сава Савановиќ за кого е снимен хорор филмот Лептирица.Но за мене најинтересен е случајот за Таралинка жена од тетовско село која после смртта се враќала за да го чува своето новороденче ова ми го има раскажувано дедоми,Инаку на крајот ископан е гробот на Таралинка и нејзината глава е исечена и оставена до нозете од тогаш не ги вознемирувала домашните.


    Имено, пред шест години, при ископувања во црквата Св. Никола во Созопол, археолозите откриле 100 гроба. Меѓу нив и два скелета на маж и жена, со забиени железни копја во срцето. Според Димитров, било јасно дека станува збор за откритие кое упатува на тоа дека мажот и жената биле закопани од локалните жители како вампири, а копјата во срцето се согласно верувањето дека на тој начин се спречува нивното оживување.

    Тогаш, Димитров воскликнал: „Можно е вампирот да е Македонец“. Тезата ја аргументирал со открија неколку месеци пред откритието на двата „вампири“, кога биле пронајдени печати поврзани со македонската династија во Византија.
     
    На Mumoftwo30, MakeDamnSure, Wideperpetual и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    Е ова комотно може да му донесе некому голема публика од странски туристи со помош на подотерана реклама со расказов кога има тури од други земји за шетање во Македонија...ова би било полн погодок
     
    На Mumoftwo30, sino.o.oka и light <3 им се допаѓа ова.
  12. light <3

    light <3 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Македонија е погодна за тоа секој град има своја приказна и секое село крие некаква мистерија јас би да се организираме од форумов да посетиме нешто такво .
     
    На MakeDamnSure и sino.o.oka им се допаѓа ова.
  13. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.714
    Допаѓања:
    10.387
    Пол:
    Женски
    Хммм , се замислив нешто... нели вампирите бегат од крст.... е шо ако вампирот е муслиман ? :D
     
  14. light <3

    light <3 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Сите муслимани бегаат од крст, мада добро ти е прашањево хахахааахахаха.