Варена пченица со млеко

Дискусија во 'Рецепти' започната од All-that, 9 јануари 2011.

 1. All-that

  All-that Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  66
  Пченица варена ми се јаде, но не гледам никаде рецепт за неа. Само знам дека е многу вкусна и е правена со млеко, друго ништо :D Може некој да ми го даде рецептов? :) Благодараам
   
 2. buzi

  buzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пченицата ке ја ставиш да се вари.Откако ке омекне малку ке додадеш маргарин или путер, (на пола кило пола маргарин или путер) и ке ја оставиш така преку цела нок.Потоа ке ја промешаш убаво, ке додадеш млеко и на тивок оган ке вариш.кога ке биде пред крај додаваш шекер по вкус и по желба ореви , лешници и др.....Се надевам дека ти помогнав, јас исто така ја обожавам.