1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Василичари, кај кого се падна паричката?

Дискусија во 'Религија' започната од Cvetetto, 14 јануари 2015.

 1. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Традиционално за св. Василиј се пали оган, се печат колбаси и се врте мазник со паричка.
  Епа кај кого падна паричката. Во нашето потесно семејство падна кај мајка ми.Нека цела година и биде пренајсреќна, бидејќи минатата, последниот месец и беше најтешкиот во животот. Инаку ние вртиме неколку пати. Дома, со баба и дедо ( од оваа година само со дедо) и со пријателите. За наредните 2пати пак ќе ви кажам
  И кај кого падна кај вас?
   
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Ne e toa na 14 Januar?
  Ne e mozno da go utnav. Jas ke pravam utre, neka mi prosti gospod. Taka e koga mas te uci kako treba.
   
 3. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.006
  Допаѓања:
  34.176
  Пол:
  Женски
  По правило, на денот се прави мазник или тетовски речено комад. Ко што гледам си од Америка, така да ништо не си утнала :) Тамам на денот ќе си го правиш :)
   
 4. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Да на 14ти се прави,на 13ти на огнот.Може и таму да се врти, некои таму вртат. Ние поради тоа што татко ми вечер не можи, вртевме синоќа, кај 23h. А денес ќе врти ме кај дедо ми. Инаку како што гледам на ФБ по друштва вчера го вртеа :) .
   
 5. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.846
  Допаѓања:
  18.946
  Пол:
  Женски
  Обично кај нас се врти на 13ти вечерта со друштвото, а на 14ти за ручек дома :)
  @toogood, таман си, немај гајле!
  За многу години!!!
   
  На toogood и tessie им се допаѓа ова.
 6. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Doma kaj mene auuuu srekna sum odamna mi se nemase padnato pareto airlija neka e :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Пак кај мене :D И за Бадник, и за Василица - Кај мене
   
 8. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.270
  Допаѓања:
  28.743
  Пол:
  Женски
  Кај менеее (poolparty)(poolparty)(poolparty)
   
 9. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Кај мене :D
   
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.287
  Пол:
  Женски
  Кај мене се падна пак среќничка сум :*
   
 11. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Дома кај мама. А на Бајро со дедо ми кога вртевме во куќата се падна. :inlove: Тато рече во куќата се падна, за да ја средиме 8)
   
 12. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.163
  Допаѓања:
  23.017
  Пол:
  Женски
  Кај Баба :D
   
 13. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.862
  Пол:
  Женски
  Годинава паричката се падна кај брат ми,знаев дека повторно нема да биде кај мене :lol: .Нека го следи среќа ^_^ .За многу години да е!
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.006
  Допаѓања:
  34.176
  Пол:
  Женски
  На куќата :) :)
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.629
  Пол:
  Женски
  да ви се пофалам и на Бадник и вечерва кај мене се падна <3 <3 <3 а за малку и на огновите ќе бев кума во 2016.... Кај вас?И кај кого и да се паднала и сега и на Бадник среќа да го прати цела година .... во секое поле !!!!Али вечерва уствари беше кај делот на Господ,али од пуста радозналост,забрцав и си ја најдов,е сега кажете.да је однесам,в црква или да си ја земам како моја?Ајде вие кажете сепак позрели сте од мене <3 :D :) !!
   
 16. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.006
  Допаѓања:
  34.176
  Пол:
  Женски
  Значи на господ му се паднала, не на тебе ;)
  Ние во нашиот крај ја оставаме пред икона паричката ако се паднала на господ или куќата :)
   
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.629
  Пол:
  Женски
  фала на советот @IronLady имам дома мала иконичка и таму ќе си ја ставам :D фала на искрениот совет
   
  На IronLady му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sara3

  sara3 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  383
  Е па, редно беше... Кај мене се падна :D
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  4.392
  Пол:
  Женски
  Кај менее. :D :D
  Редно беше да ми се падни. Последен пат пред три години ми се падна. :D
  :dance:
   
 20. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.498
  Пол:
  Женски
  Кај сестра ми. Се израдва пустата :D