1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Васина торта

Дискусија во 'Рецепти' започната од Lilit, 11 февруари 2010.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.647
  Допаѓања:
  149.454
  Пандишпан

  Се матат шест јајца,со шест лажици шеќер,се додаваат шест лажици ореви (ситно мелени) и четири лажици брашно,еден прашок за пециво и еден ванилин шеќер.Се пече на мрсна харија на голем плех на 200 степени.(во пандишпанот по желба може да се додаде кора од лимон или портокал,правата е со портокал)

  Фил

  Се матат 4 жолчки со 250 грама шеќер во прав на пареа.Се додава 100 грама стопена чоколада за готвење.Со 100 грама млеко се попаруваат 300 грама ореви и се додаваат во јајцата со шеќерот во прав,а потоа се додава 250грама путер и сето тоа добро се мати.Добро нека се олади,а потоа се сечат три ленти од пандишпанот и се филува и повторно се остава да се олади за да филот убаво се стегне.Од останатите белки се прави шлаг и се филува тортата.

  Ајмо женски,чекам слики од тортите ако ништо друго...
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  tortava e preubava :P
  ne ja pravev jas ama eve edna slika da ni se prijade :D
   

  Прикачени фајлови:

  • vasina.jpg
   vasina.jpg
   Големина на фајлот:
   25,3 KB
   Прегледи:
   3.426
 3. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  Тортава е екстра, за мојот роденден, земав фил од оваа и едното тесто, друг бел фил направив со 2 пудинга од ванила и 1 маргарин и малце лимунов сок, тесто бело + мелени ореви мислам дека имаше и исто лимунов сок. Редев бело тесто , црн фил. па ред ресани па црно тесто бел фил, па шлаг одозгора и декорација цветчиња од локум кои сама ги правев.. Излезе превкусна :rofl: ако сакате утре ке ви ставам рецептата цела и кек пробам да ставам слика.
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.307
  Пол:
  Женски
  Кога бев мала читав едно четиво кога едно дете ја прашуваше мајка му што е тоа пубертет. Таа му рече ќе дознаеш наскоро, и после некое време нему му излезе мозолче на челото и таа му направи Васина торта, дека влегол во пубертет.
  Е така јас дознав за Васина торта, ама така ми се врежа во памет што оттогаш само таа и’ ја барав на мајка ми :D
  Ме потсеќа на детството, а одамна не сум јадела. Дефинитивно мој избор за некоја наредна прилика.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cakica

  Cakica Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  7.664
  Пол:
  Женски
  Васина торта е специјалитетот на мојата баба, и јас го обожавам и не може никој како неа да ја направи
   
  На didisi, mal.ecka и Hipster им се допаѓа ова.
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Тортата на баба ми. Специјлист беше, никој не и беше равен.
  Многу одамна не сум јадела, ме потсетивте сега, прекрасна торта, преубава
   
 7. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  10.291
  Пол:
  Женски
  Оваа е изгледа некоја од old school тортите, сите баби ја прават. :D
  Иначе се согласувам, прекрасна е само што одамна не сум ја јадела.
  На баба ми баш и не и успева на изглед да ја направи убава, малку и е растечена ама изгледа на неа баш и е гајле за тоа.Ама затоа на вкус и е delizioso. :D
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  тортава е превкусна и на изглед а догамии кога ја јадеш...
   
 9. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Најубава домашна торта и многу богата :) Ја обожавам
   
 10. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Дали имате купено ваква торта во слаткарница романса или ла крем, каде е поубава?
   
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Дијабет торта
   
 12. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Како и секоја друга :)