1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата економска ситуација

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ma4o4female, 6 септември 2010.

  1. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Па средна. Не се жалам. Фала му на Господ, и мајка ми и татко ми работат.
    Летово ми текна и мене, колку да си имам за мене :) Не е лошо.
     
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Знаете, најлошо е кога ќе имаш, па ќе немаш. :x Не дека сега немаме, фала Богу, стоиме подобро отколку поголемиот дел во државичкава... Но, знам како е и кога имаше многу повеќе. Сега се чека први, се штеди за да се купи нешто. Порано кога и да посакав нешто добивав. Не бев разгалена, но беше подобро.

    Сепак, секогаш имам добри алишта, пари за излегување, образование платено. Да не спомнувам дека дома има што да се јаде, сметки платени.... Не е мала работа да школуваш студент кој ќе седи во Скопје, знам дека од септември многу ќе ми се зголемат трошоците. Плус моите се обидуваат да заштедат некој денар настрана за нова куќа, но како изминува времето сфаќам дека шансите за тоа да се оствари се мали. Знам дека шансата ќе се пружи кога јас ќе се вработам и ќе ги помагам колку толку.

    Да не се жалам, има многу полошо од моето. :hai:
     
    На Nightwish11 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Во моментов во криза али се до плата :)

    Општо гледано е просечна, така и било цел живот, ни премалку ниту пак премногу. Е сега кога сама си заработувам е да речеме нешто подобра затоа што имам и за некој луксуз повеќе, али е далеку од она што реално ми е потребно и што го посакувам.
     
  4. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Двајца вработени+сестра ми постарата работи, но за мене лично-тешка катастрофа. Единствено не можам да и замерам на мајка ми која и мене и на двете сестри ни овозможи факултет и магистерски. Но, освен тоа месечно не добивам денар за ништо друго. За облека дава, само кога СТВАРНО, нема што да носиш на нозе или ако ти се скинат фармерките ми вика иди подзакрпи ги. А како да одам кај шивачката кога знае дека сите дома ми работат. Но, за среќа подработувам нешто хонорарно, па си ги крпам тие дупки за облека и козметика. И уште ми викаат давај и на сестра ти, што секако и давам. А на оваа што зема плата од државна институција не и викаат ништо. А, ако одбијам да дадам, веднаш јас сум себичната и скржавата. Е ајде сега да те видам. :emo:
     
  5. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    татко ми има две фирми и сме прилично богати, мајка ми не работи, но зема плата од нашиот бизнис... си има за неа...и уште да беше на изглед се како што кажав ке падне одма богата има све шо сака кука пари коли други небитни инвестиции ... но кога станува збор за мене мајка ми слабо за татко ми да не зборвам освен од најосновни потреби (лично за мене и некогаш ги немало) друго не доаѓа во обзир за мене :) п.с ако има некој што разбира за што би ги трошеле освен за инвестициите и уште некој кредит парите а не на мене нека ми каже ;)...
     
  6. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Moментално сум на 6 денари. Зборот штедење не постои во мојот речник :rofl:
     
  7. macedonec

    macedonec Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Со еден збор феноменално
     
  8. 1slavjanka

    1slavjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    503
    Пол:
    Женски
    Многу подобра од пред неколку години. Од кога јас почнав да работам и мајка ми смени работно место убаво се живее. Задоволна сум и убаво е чувството кога имаш свои пари за се што ти е потребно.
     
  9. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Реално порано живеевме многу убаво,можевме да си приуштиме одмор секое лето,стигаа пари за сите потреби,што ќе ми притребаше моите се трудеа да ми го овозможат порано или подоцна.Сега е многу тешко едвај се сврзува крај со крај,не можам да си приуштам да си купам буквално ништо,одењето на одмори почна да се сведува на минимум.А,и годинава сум полуматурантка па имаме прилично многу трошоци.Некогаш посакував да бев постара за неколку години за да би можела да работам и да допринесам со нешто.Но,тоа е се надевам оваа ситација некогаш ќе се смени...
     
    На macedonec и littlevampire им се допаѓа ова.
  10. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    3.101
    Пол:
    Женски
    I Makedonci imalo sto ziveat fenomenalno? :?:
     
  11. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    средно жалосно, ама барем не очајно...
     
  12. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
  13. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Арно убоо.
    Колку за паштета и леп имат.
    Ехее имало и полошо.