Вашата модна икона, моден репер

Дискусија во 'Мода и стил' започната од starfish, 21 јуни 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Сите ние идеите за облекување, стилот, шминката, па дури и манирите ги пронаоѓаме во некоја личност. Многу често има личности што ни даваат инспирација за тоа како сакаме да изгледаме и имаат голема улога во градењето на нашиот сопствен стил. Ме интересира која личност е вашиот репер за мода, вашата модна икона или пак која личност едноставно ви се допаѓа со нејзниот изглед? може да постирате и слики ;)
    Значи еве , мене лично, модна икона ми е Edie Sedgwick, музата на Andy Warhol, од 60-тите години. Ја обожавам затоа што е едноставна, елегантна, гламурозна и зрачи со сексапил. Начинот на облекување и е во стилот keep it simple, keep it sexy. Од неа го присвоив начинот на шминкање кој го практикувам веќе 3 години, очи исцртани со туши малку руменило. Прекрасна е!
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.599
    Отсекогаш ми се допаѓала Одри Хепберн, Breakfast at Tiffany's, Sabrina и Roman Holiday ги имам гледано 100 пати и што засакав (и практикувам): бисери (посебно ги обожувам), додатоци за во коса, кратки асиметрични шишки и неизбежниот мал, црн фустан, кој секој од нас треба да си го има во плакарот. ;) Прекрасна е , нежна, рафинирана, вистинска модна икона.

    Од имагинарните филмски ликови, едно од посебно добро суредените ми е Блер, од Gossip Girl. :) Не знам кој е стилистот, лично јас би сакала да го имам за себе, се' што носи е доведено до беспрекорност, тенот, косата, минимално природна, а сепак присутна шминка, преубаво, совршено.

    Се восхитувам на нивниот стил, имам земено по нешто, :$ но сепак, се трудам да си изградам мој сопствен. The final touch is always mine ;)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    Па во мојот список на модни икони има три девојки на кои стварно им се восхитувам,и претствуваат пример на средена нежна убава и секси девојка....секоја ме импресионира на различен начин!
    Прва ќе ја споменам cheryl cole:
    Таа нејзина нежна насмевка ме остава без зборови,толку е заводлива и нежна во целост,косата и секогаш перфектно средена со висок сјај самат си зборува за себе....нежно лице,слатка насмевка,и секогаш средена фризура...ми претставува девојка за пример која ги има трите основни работи кои ги забележува едно машко.
    Втора eva longoria:
    Девојката е секогаш средена,и посебно ми претставува т.н модна икона кога станува збор за стајлингот,секогаш носи некои фармерчиња со штикли што ја прави посебно секси,и се пронаоѓам со нејзиниот стил,некое кошулче голема ташна,штиклите и таа е ТОП,се разбира бидејќи и е заштитно лице на макс фатор,и шмикката и е секогаш беспрекорна-како да не е кога за неа се грижи цел тим на луѓе.
    Трета vanessa hudgens:
    Девојката ми е посебно мила,и некако пронаоѓам многу заеднички работи,косата ни е иста,и боја и должина и фризура,ошите се тие,телото ми е такво...некако ептен се пронаоѓам...носе големи ташни исто и јас забележувам и гладијаторки кои и јас ги имам....има и многу други слични работи.

    Сите три ми се прекрасни секоја на свој начин....и секоја ми претсатвува модна икона,па има и за што убави се ,секси,секогаш модерни...и девојки со стил!!!
     

    Прикачени фајлови:

    • cherylcole1.jpg
      cherylcole1.jpg
      Големина на фајлот:
      95,8 KB
      Прегледи:
      1.789
    • eva_longoria_5487017.jpg
      eva_longoria_5487017.jpg
      Големина на фајлот:
      19,8 KB
      Прегледи:
      1.788
    • o5res7.jpg
      o5res7.jpg
      Големина на фајлот:
      134,2 KB
      Прегледи:
      1.789
  4. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    ^^Aннии :clap: :clap: :clap: :*
     
  5. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    за што е бравото....незнам :?: :*
     
  6. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    За стилот, и тоа што си ги одбрала тие девојки.
     
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.277
    Ани бравото е за описот на твојот изглед претпоставувам.
    Имам една забелешка до тебе- Ева Лонгориа е заштитно лице на Лореал, а не на Макс Фактор. ;)
    Инаку за темата, немам некоја модна икона, сепак и нив некој им е стилист, ама ми се допаѓа стилот на Џенифер Лопез и Сара Џесика Паркер.
     
  8. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    упс малку сум се збунила....зошто во меѓувреме барав слики и сум помешала поими...сепак фала што ми укажа на грешката.позз до тебе ;)
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.277
    Мило ми е што прифаќаш добронамерни критики ;) Таква сум јас, ако нешто ми штрчи веднаш реагирам и корегирам :geek: .
    Фала за поздравот :)
     
  10. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Moжам да кажам дека понекогаш ми е Кери од Сексот и градот. Особено кога си ги репризирам серијалите :).
    Во главно, имам свој стил и луѓето некогаш ме карактеризираат и препознаваат по него.
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Искрено - доста крадам од тоа што ќе го видам. Уствари тоа јас си го викам земање на инспирација.
    Ама вака кога ќе размислам - не можам да најдам ниту една која има стил како мојот. Можеби е до мене, денес ништо не ми текнува. Како и да е, секогаш имам мноооогу детали на себе...
     
  12. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Паа на прво место Ева Лонгориа!Па Џенифер Лопез,Кајли Миног,Џесика Алба,Миранда Кер и Хајди Клум!Овие се така повеќе што ги следам и најмногу ми се допаѓаат...инаку има и други :)
     
  13. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Моите топ 4 :)
    Марлене Фавела
    Значи од глава до пети-топ...Косата,телото,начинот на облекување.Прекрасна е.Со нејзиниот стил едноставно блеска.Она има посебна убавина :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    Луисана Лопиалто-мојот идол уште кога играше во Бунтовниците..Има малку необичен,али лежерен стил кој го обожавам.А,она самата дефинитивно е една од најубавите девојки во Аргентина :)
    [​IMG]
    Leighton Meester
    Паничарката во Озборувачка..Оттаму ја засакав...Сликата зборува се за неа :)Ja има онаа природност која ми фали кај многу други..
    [​IMG]
    Каролина Гочева
    Од нашиве неа би ја издвоила..Поентата не е да се биде различен..Поентата е да се биде оригинален,а она е :)
    На неа буквално се и стои.Од обични фармерки до вечерни тоалети.И да е нешто опуштено-немодерно она го прави супер оригинално..
    [​IMG]
     
  14. The.Fame.Monster

    The.Fame.Monster Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    25
    Маа една и единствена е со нејзиниот стил на облекување

    ЛЕЈДИ ГАГА :
     

    Прикачени фајлови:

    • lady-gaga.jpg
      lady-gaga.jpg
      Големина на фајлот:
      61,3 KB
      Прегледи:
      450
  15. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Toп 5

    1.Ashley Tisdale
    [​IMG]
    Кај неа ми се допаѓа што секогаш ги следи модните трендови и секогаш е супер облечена комбинира парчиња облека кои би изгледале незамисливи а на нејзе и стојат супер.

    2.Vanessa Hudgens
    [​IMG]
    Го обожавам нејзиниот лежерен и модерен стил секогаш е модерна и тренди и знае да излгеда супер и на прошетка и на премиери.

    3.Luisana Lopilato
    [​IMG]
    Луисана ми била од МБ идол поради гласот, глумата, изгледот и СТИЛОТ. Често се трудам да се облечам како неа се и стои многу убаво и во најобична облека таа изгледа прекрасно.

    4.Miley Cyrus
    [​IMG]
    Ми се допаѓа нејзиниот стил зошто експериментира често и тоа излегува супер.

    5.Blake Livley
    [​IMG]
    Не знам како и успева секогаш да е прекрасно облечена и тип-топ средена.
     
  16. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    И,заборавив.Онојпат кога постирав знаев дека има уште една,а тоа е Каролине Селико..Не знам колку ја знаете..Таа е бразилски модел,пејачка а воедно и сопруга на фудбалерот Рикардо Кака'.Едноставно е преубава..:)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  17. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    За мене модна икона е Сара Џесика Паркер или Кери Бредшо како сакате!
     

    Прикачени фајлови:

  18. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    1.Коко Шанел, премногу гламурозна личност, премногу испирација, препаметна креаторка. Оргинална е ја Обожавам :inlove:
    2.Сестрите Олсен-Многу ги сакам, можеби затоа што имаме заеднички црти и сличен стил. Млади девојки со добра цел и одличен стајлинг.
     
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.088
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    вистинската жена има облини ...а женскава е измислена
    колку и да ми е антипатична и да не ја сакам , посебнo од две причини дечко ми се пали на неа :^) :smirk: и начинот на кој стана славна во холивуд ..морам да признаам убава е
    кога станува збор за модата има вкус на задоволително ниво
    според мене најголема утка до сега и беше кога стана русокоса :)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69

    Зар Лејди Гага ја сметаш за своја модна икона??? хахахаха. Искрено девојката ми е најантипатична на цел свет.Има добри песни ама со нејзиниот стил на облекување не и е местото на естрадата туку во некој циркус. Не знае веке што да облече на себе, да може и го**на ке си стави само за да добие внимание , а може и нешто и фали нормален човек нема вака да се носи.