1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата омилена даска?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 18 февруари 2012.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Колку сакате и колку порачувате даски во нашиве ресторани?
    Која ви е омилена?
    Ладна даска?
    Похована даска?
    Пилешка даска?
    Сувомесната даска?
    Гурманска даска?
    Даска со пинџурчиња?

    Во кој наш ресторан имате омилена даска? Што содржи? За колку лица е? Може и цена да кажете.
    Некоја даска од која сте незадоволни и зошто.
    Дали се исплатливи даските зошто обично чинат доста а се само мезе, не најадуваат како главно јадење кое е и многу поефтино.

    А дали дома правите даски? Што ставате во вашата омилена домашна даска?

    Неколку слики за лачење на нашите жлезди :D
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Искрено зборов даска прв патго среќава, ама од сликата гледам на што се мисли ако е тоа народски кажано мезе, или предјадење.
    Не јадам во ресторан, а кога има дома гледам да го одбегнам.
    На прослави, слави и родендени го има најмногу.
    Дома мајка ми го прави од салама, кашкавал, сирење, чајна/кулен, некогаш сланина со домат и краставица, а некогаш декорира и со маслинки.
     
  3. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Даска со Brie, blue cheese, gouda...

    На коктели може и да се степам да докачам парче blue,
    Дома ја спремам за посебно драги луѓе...

    И за мене и маж ми, со бело вино, во сабота навечер... ;)
     

    Прикачени фајлови:

    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Јас пошто обожавам се што е поховано најмногу сакам похована даска и сакам да има се што е поховано и тоа : похован кромид, поховани пилешки прсти, поховани печурки, поховани маслинки, похован кашкавал, поховани крилва, жабји батаци и сето тоа во комбинација со сортно бело винце оф, оф леле ама си се застрвив :)
     
  5. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Дома мајка ми често знае да направи некоја даска.
    Најчесто со сиренце, кашкавал, маслинки, свински врат, кругови патлиџан и тек таму ливче магдонос.
    Или пак пилешки прсти, сиренце, маслинки, некој сос и од страните краставичка.


    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Омилена ми е онаа со прсти,похован кромид,кашкавал,зденка,маслинки :mm:
    Сметам дека е претеризам цената на даските,некоја таму со шунка,врат,кашкавал,маслинки да ти ја наплати 500 ден.За двајца е таманмала даска од мојата омилена за мезе со вино.
    Дома имам голема даска,и кога ми доаѓаат гости секогаш е добредојдена.И баш фино изгледа :)
    Ако има некој повод ја полнам со пилешки прсти,поховани зденки,печурчиња,такви некои комбинации и во средина ставам чинивче со тартар сос а од околу мезето.Понекогаш ставам и поховани полнети палачинки,ги сечам на два три дела,ама само ако имам повеќе време.
    Инаку онака за мезе дружба,ставам сувомеснато,сиренце,маслинки... било што да се боцне :D
    Баш во ваков стил е мојата омилена даска :)
    [​IMG]
     
    На joy1 и antonina им се допаѓа ова.
  7. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Омилена даска ми е похованата. :)
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Сите ги јадам и сите ми се исто убави а дома мама ги праве
     
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Многу ги сакам даските и секогаш порачувам, таму многу си ја сакав таа даската со питулица, гомлезец, ајвар и макало си лук, сега ми се јаде баш од таа, само не знам кај ке ја јадам :sweat: Ги сакам и оние даски со камемберт сурење, она смрдливото мислам бри се викаше, суво овошје, маслинки, крекери, абе мераци :$ Не дај боже некој такво да ми изваде, пред мене ке си ја земам и ке си ја изедам :wasntme: Овие даскиве се супер за родендени, коктел парти, јас најчесто ја правам онаа со сирење, некогаш онаа со сувомеснато зависи што имам фрижидер :)
     
  10. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Јас сите ги јадам. Кај нас мама сите ги праве. :)
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Омилена ми е топлата даска , со поховани кашкавалчиња,зденка,пилешки прстиња и поховано кромитче. Мх,мх,мх. :) Омилено нешто. Поготово ми е вкусна во Дион. Не знам зошто ама можам да се удавам во похованиот кромид. :)
     
  12. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    даска која ми е омилена и најмногу ја сакам ми е Похованата и Сувомесната :rofl:
     
  13. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Похованата даска ми е омилената и сувомеснатата.
     
  14. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    toplata i pohovanata 8) ;)
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно похована даска - највкусна е.
    А богами ни сувомесната не е ништо полоша.
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Дрвена. :mm:

    Зеленчукова (вегетаријанска) даска, најуниверзална даска.
     
  17. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Сувомеснатата и похованата но од похованата кашкавалот не го јадам, т.е. добро зависи каков кашкавал :D
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Похована даска со поховани лигњи, зденки, кашкавал, кромид, тиквички и маслинки.
    Кога одиме со друштво во кафана, додека сите гледаат да се опијанат, јас гледам да се најадам и секогаш завршувам со сметка направена од храна. Последниот пат направив добар чекор, нарачав некоја евтина даска во Мома, и ем си се најадов со фини ствари (што ретко се случува, обично нарачувам 2-3 работи), ем разумна цена платив. :)
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    За веридбата овој пат јас решив да си сервирам сама и да си спремам самам, инаку мајка ми знае да ја претера ептен. Ќе си направам три или четири врсти на даски, една со сувомеснато и млечни производи, се разбира декорирана со малку салата зелена и за промена нема да купам за декорација марула туку кинеска зелка, бидејќи мене таа ми е во моментов хит и ќе купам алуминиумски чашки за печење мафини од џамбо и со марула црвена ќе се обидам да ги замаскирам добро и квалитетно а да изгледа како самата чашка да е од салата, значи тоа ќе биде уште една даска од салати крем и свежи, една даска од похувани зденки, прсти, кашкавалче, пирошки ит.н. и се разбира една со месо, готвено со печурки и плус стекче, некои полнети копанчиња и мевца пилешки и се разбира кралицата на секое мезе, мини сармички ;) . Е сеа ќе имаме две маси па ќе имам потреба од 8 даски во исто време така да ако не успеам да изнајмам многу веројатно ќе биде и да ги направам во тањири обични бидејќи не верувам дека ќе најдам толку даски, ко што сакам јас, се да ми биде спремно, стокмени :lol: Течните работи или ќе ги ставам во садови за салати, од оние малките за пудинг што се или нешто слично, но пак ќе бидат во едно споени на едно место. Сакам кога се ми е организирано, да е убаво сместено и да не штрчи ништо. Нема да биде лошо доколку успеам да најдам од големите овали за декорирање па да биде се некако заедно склопено во два овали и така ќе ми требаат само 4. Ќе видам, но секако ќе имате слика која ќе ви ја постнам ;)
    Инаку во ресторанти си сакам најмногу даска со млечни производи, сиренца, кашкавалчиња, зденчиња, на скара или похувани, се да биде битно млечно, луда сум по млечни производи :lol: Најубава даска што сум ја јадела досега е во Ориент Експрес ;)
     
  20. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Ние по дома немаме даски (ама мене ми фале даска!) :D , што ме тера да помислам дека тоа не е толку лош новогодишен подарок.
    Ептен сме хард кор, уште си сервираме во овали и си правиме ордевери :D иако даскиве се практични и привлечни за око.
    Инаку ја јадам баш секоја, таа со сувомеснатите прва, таа со млечните производи, похуваните работички и нормално - таа со салатите и пинџурите и макалата.
    Ама цените во Скопје за ваков изум, мислиш којзнае што е - се претеризам. |(
    Фрчат некои бесни суми од над 500 ден. па читаш во менито 800, па илјадарче, а ако си поголемо друштво, колкава и да е даската, ја снемува за 3 минути.
    Па така најмногу сакам да си правам по дома.
    Домашна омилена - мешана даска бре, мешан овал де, :D на него ќе најдеш и сувомеснато и сиренца и салати и прсти и зденки и зеленило. :D