Вашата прва играчка

Дискусија во 'Дете' започната од love-it, 2 март 2014.

 1. love-it

  love-it Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  78
  Која ви била вашата прва играчка?
  Мене зајче :$
   
 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  јас првата играчка ја добив подоцна, дури на 4 години. црвенкапа е. и сеуште си ја чувам на полица :)
   
  На love-it му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  438
  Жирафче.Во една нежна жолта боја со розова текстура. :inlove:
   
 4. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  991
  Пол:
  Женски
  Не се сеќаавам баш дали ми била прва играчка,меѓутоа знам дека имав една кукла што мирисаше многу убаво,на бебешко. :lol: Исто така знам дека баба ми ми имаше купено играчка-радио на батерии и кога ќе го пуштиш ја свиреше макарена,буквално мислам дека се правев со него.
   
 5. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  6.137
  Пол:
  Женски
  Си имав еден мал кловн. Николасин го викав :rofl:
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.378
  Допаѓања:
  54.675
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам на едно мече, маста му ја извадив, да имаше душа да прозбори да каже, ма џадето од мене ќе го фатеше. Врв на глупоста, го “оперирав“, му ги исеков рацете, нозете и главата и со селотејп трака го лепев, демек сум го излечила :tmi: :?:
   
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.462
  Допаѓања:
  135.717
  Пол:
  Женски
  Тато кога дознала дека мама е бремена купил кукла, иако не знаеле кој е полот на бебето.
  И двајцата посакувале девојче да им биде првото дете, а и така испаднало. :D
  Куклата и ден денес ја чувам. :)
  Ана Марија, со плави очиња и додека се роди брат ми таа ми беше сестра. :rofl: :lol:
  Не оштетена e сеуште и често кога ми е тешко ја земам во раце и ми текнува кога пред неколку години си играв со неа и бев безгрижна. :D
   
 8. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.376
  Допаѓања:
  4.309
  Пол:
  Женски
  Имав едно пластично животинче, крокодил ли беше, што ли беше врска немам :D
  Се сеќавам му врзав врвца обична и низ маало " го шетав " :^)
  Лом го направив :rofl:
  :emo:
   
 9. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.741
  Прва играчка ми беа штиклите на мама и со нив надвор се шетавме со братучедами :D ..Циркузии :lol: (мачорот во чизми :wasntme: :D ) Имав и една кукла поголемка и мека како перница,спиев со нејзе,јадев,ја шетав,па и под нозе ја газев кога ќе се нанервирав,се со нејзе не ја попуштав никако.Еднаш и косата и ја очкрапав(како во ратот да била :rofl: ) и сеуште ја чувам,арно достоа кутрата :D
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.828
  Допаѓања:
  76.641
  Пол:
  Женски
  Бело плишано зајче со розово меше и розови увциња. Уште го чувам, иако веќе ептен се познва дека е старо и излитено, но немам срце да го фрлам или складирам на таван.
  Се сеќавам дека многу плачев кога му испадна окцето и ја прашував баба ми дали ќе гледа ако му го залепиме пак. :lol:
  Инаку, баба ми ми го купила.
   
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.981
  Пол:
  Женски
  Кловнот Бозо :)
  Пластична глава и екстремитети, памучно тело.
  Не сум го испуштала од раце, секаде сум го влечкала со мене, па затоа сега целиот е распартален. Си го најдов пред некое време во викендичката, складиран во кутија со други играчки. Си го земав, го исправ убаво и си реков ќе го наполнам со памук и ќе го зашијам. Ама го заборавив... еве темава ми беше потсетник да земам да го средам :)
   
 12. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  Мече, облечено во костум. Многу беше слатко, уште се сеќавам.
  Знам беше на сестра ми, после тоа јас го добив како помала. Многу го сакав. После тоа почнаа барбики да ми купуваат и кога си играв мечето им беше мажот.
   
 13. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Гитаричка. :lol: :)
   
 14. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.144
  Допаѓања:
  911
  Пол:
  Женски
  Гумена бело-жолтеникава мачка Марија со вградени како на куклите сини очи,мали слатки насмеани и малку подотворени устенца,гумената опашка и е дигната нагоре,светлосина шара на градите,убав гумен мирис и свири кога ќе ја стиснам!Сега стои на креденецот како украсна играчка,ме расположува со нејзиното насмеано лиценце и ме мами на бакнеж со малите насмеани устенца! :* :inlove: Неа мајка ми ми ја купи!А,баба ми и дедо ми што ме одгледале ми купија од Хрватска едно гумено бебе со гумени рачиња,глава и ножиња,труп полнет со памук,големи сини очи,насмеана малку подотворена уста и многу убав мирис!Се вика Тупузанче бидејќи е така голем и крупен како топуз,па оттука и Тупузан!Има отисоци од моите запчиња на едниот прст на рачето! :lol: :rofl: И тој,исто така,ме мами на бакнеж со малите весели подотворени устенца и на прегратка со мирисот на неговата гума,којшто јас многу го сакам!Тоа се моите први играчки,моите мали и убави срцки и душички коишто на мене многу ми значат! :* :inlove:
   
 15. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.733
  Допаѓања:
  36.842
  Пол:
  Женски
  Една ѕвечкалка во сина боја,како со решетки беше,во форма на цилиндер,и секогаш тие ситните топчиња од внатре пробував да ги извадам,но никогаш не успеав. :lol:
   
 16. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Прва играчка ми беше едно малечко розево куферче како ташничка и во него внатре имаше огледалце, карминче и такви работи :makeup: ...насекаде со мене сум го носела, од раце не сум го испуштала :D ...
  И кога ми го купил тоа татко ми многу сум била радосна па со мајка ми ме однесле во едно фото студио за да ме сликаат со него и ме ставиле на излогот каде и ден денес стои таа слика таму :rofl:
   
 17. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Прва играчка ми беше еден жолт плишан папагал.Насекаде го носев,го гледав по сликите дека сум го имала уште од бебе и ептен си го сакав.
  Можеше да свири што го правеше уште попривлечен :D
  Кога се расипа и распартали,моите сакаа да го фрлат,ама јас стално плачев,па преболија луѓето.
  Останатиот дел од играчките,стои уште во мојата соба,во една посебна кутија,не бев бурно девојче,си ги чував :wasntme:
   
 18. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.328
  Допаѓања:
  70.321
  Пол:
  Женски
  Првата играчка колку што се сеќавам ми беше кукла :wasntme:
  Убава и голема со долга плава коса ,кога ќе ја легнев затвараше очи кога ќе ја исправев ги отвараше и секогаш велев дека е вистинска и жива ама дека незнае да зборува :tmi:
  Паметам имаше фустанчиња за преоблекување и чевлички.Имам многу слики со таа кукла.По некое време паметам дека велев дека она е мајка на сите барбики :D (од што беше голема а навистина беше како барбика)
  Кога сум потпораснала сум и ја скратила малку косата (нели дека жива де пак ќе и порасне)детски памет :D Сеуште ја чувам :)

  Темава е за едноствавен одговор ама еве добив инспирација за раскажување накратко :lol:
   
 19. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.161
  Допаѓања:
  14.056
  Пол:
  Женски
  Првата играчка ми беше една многу убава кукла,со долга плава коса. :wasntme:
   
 20. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Пред да се родам,т.е. пред да ми го дознаат полот,татко ми ми купил џипче.А бе сакал машко дете да сум.
  Инаку џипот е зелен,вратите му се отвара и :!: брзо вози! Сеуште го чувам,ене го во детската седи,на полица со другите количиња :) .
  А одкога сум се родила,т.е. втората играчка беше розев мајмун,голем беше.Од многу играње со него,партали го направив.И мама заборавила дека ми била првата играчка и ајде на ѓубре. :(