1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва менструација

Дискусија во 'Тело' започната од rockstar, 25 септември 2010.

  1. Twitty123

    Twitty123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Вака,страв ми е да не добијам во училиште и кажете ми ако тоа се случи како да кажам на класната да ме пушти да си одам,некако ми е срам.Ве молам за одговор ❤
     
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш?
    Носи секогаш со тебе влошка во ранец.

    Прво ќе осетиш болка во стомакот, па на почеток ќе имаш само неколку капки, а нема како река да ти тече.

    Сигурно си правиш филмови дека страшно ќе биде, ама не е ништо страшно, ни срамно.
    Ќе и кажеш на класната дека не ти е добро во стомакот, речи дека си јадела нешто расипано, и ќе те пушти...не мора да и објаснуваш детално.
     
  3. Twitty123

    Twitty123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    12 год
     
  4. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И мене баш прв пат ми беше на 12,5 години.

    Ми текнува бев настината и цела недела не можев од кревет да станам, па баш тие денови добив.

    И да ти дојде во школо, ако немаш болки можеш само до вц да отидеш и да ставиш влошка, и да продолжиш со часовите како ништо да не е... Ако имаш болки ќе заминеш дома.

    Не е ништо страшно :)
    И класната е жена па знае како одат тие работи.
     
    На Twitty123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Не значи дека ќе имаш болки.
    Еве јас веќе 10-11 години има од кога имам добиено па фала Богу никогаш не сум имала болки, тоа си е индивидуално и зависи од телото и организмот.
    И нема врска ако имаш машко наставник, ако ти е многу обилно и ако имаш големи болки ќе му кажеш, не е тоа ништо ни срамно ни страшно, и мажите имаат чуено за тоа дека постои :lol:
     
    На Twitty123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Прв пат добив некаде на 11-12 години, на петок 13-ти, нормално пошто сум баксуз.:rofl:
    Ми беше страв буквално да седнам. Се сеќавам дека се чувствував како памперс да носам кога прв пат употребив влошка.
     
    На Matea Ballerina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Леле на 13 години. Сите мои другарки имаа добиено, и чекав само уште јас.
     
  8. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    На 10 или 11 години, четврто одделение бев. И многу се исплашив, почнав да плачам и врескам во тоалет. :|
     
  9. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Мислам бев четврто оделение, и уште памтам као се убив од плачење и ја молев мајка ми да не си ставам улошка, наместо тоа ќе сум ги мењавала гаќите на секои 10 минути. ;););)
     
    На Mintini му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Joanna_

    Joanna_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    На 13 години, среќа дома бев. :rofl: Не се исплашив бидејќи одамна ми имаше кажувано мајками дека кога тогаш мора да се случи тоа.
     
    На Ikickabebusce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Првата менструација ја добив на 30-ти Мај кога бев 6-то одд и бев 11 год. Сум ја добила на училиште ама приметив дури дома. Кога видов, мислам не видов у вц туку видов на креветот кога седев видов дека ми се извалкани хеланките од крвта и веднаш помислив дека е менструација. Отрчав у вц кога видов на гаќите :x лелее ужас (facepalm) со ставив улошкс ама мајка ми не беше дома и и зазвонив на другарка ми од фејзбук бидејки беше во Германија и и кажав таа ги виде гаќичките и ми рече сигурно сум добила.. Кога дојде мајка ми ми беше срам да и кажам и ги зедов извалканите хеланки и и реков "Мамо види"! :)
    Таа ко да се исплаши .. Ми рече дали си ставив улошка јас реков да и таа ми објасни се и се изнарадува.. Еех не е лесно да си женско :D
     
    На hermosa, cresa-jagoda и Ticaa им се допаѓа ова.
  12. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    На 11 години. И јас сум добила на училиште ама приметив дома. Знаев што ми се случува бидејки за менструација учевме во школо а мајка ми не ми беше објаснувала за тоа. Мајка ми не беше дома, па си ставив сама улошка и отпосле и кажав кога си дојде. :)
     
    На Liddee му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Имам 13 години. Може некој да ми каже дали можам да вежбам на физичко кога имам менстуaција ?
     
    На Jenyl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.909
    Пол:
    Женски

    Зависи како се чувствуваш ти :) јас на пример бидејќи првите 2 дена имав обилна.м , не вежбав и си седев настрана :) и кажував на учителката и тоа е тоа :)
     
  15. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Кај мене е машко наставник
     
  16. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Па што ако е машко наставник, и тие имаат чуено дека менструација постои :rofl:
    За нормални телесни случувања не треба да имаш страв ниту срам пред никој, никогаш.

    Ако не ти е многу обилна и немаш болки вежбај си нормално, ама ако не можеш кажи му, ништо страшно.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    На 11 ипол или 12 години не се сеќсвам кога добив ама се исплашив малку :D :D
    имавме учено за тоа имав и читано “Книга за секое девојче” ама си мислев мала сум :D
     
  18. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Здраво може прашањево не е за тука ама ќе си прашам. Веќе 4 месеци има поминато откога ја добив првата менструација ама последните 3 месеци имав менструација сега немам. Мислам имав само еден ден и тоа само неколку капки и толку. Овие 3 месеци си имав а сега овој месец немав т.е. имав само еден ден и тоа само неколку капки.. Дали е тоа нормално?? Дали може да се случи да немам овој месец????? Ве молам за одговор......
     
  19. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Мојата прва менстурација ја добив кога имав 13 години, и ми дојде точно еден ден пред да одиме на одмор:nod:
     
  20. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно :D На менструалниот циклус му требаат две години за да се регулира.Посебно првите менстрауции се нередовни.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.