1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва менструација

Дискусија во 'Тело' започната од rockstar, 25 септември 2010.

  1. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    На 12. Памтам месец дена пред да добијам прв пат, имав страшни болки во јајниците.
    Март месец беше видов крв на гаќички и се јавив на мама да и кажам и ми беше страв да не искрварам:rofl:

    Леле боже :?: многу убаво им кажала
     
    Последна измена од модератор: 20 јуни 2020
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Лелее, првата менструација комедии:D
    На 11 години, зимно време беше, јас изигравав некакви акробации и скокав ко млад мајмун од соба во соба. Така додека скокав осетив некоја тапа болка во јајниците, отидов во тоалетот и видов крв. Знаев што е тоа бидејќи сестра ми веќе имаше добиено па таа ми кажуваше и ме учеше за тоа. Ја викнав мајка ми да и кажам и таа пресреќна дека сум добила ме гушкаше и потоа следува нели ритуалот со перење на гаќите.:D Демек со колку прсти ќе ги запереш, толку дена ќе ти трае, ајде заврши и тоа.
    Ја прашав мајка ми дали ќе му каже на татко ми и ми рече дека тоа било нормално и дека секако ќе му кажела, ајде си викам татко ми е нема потреба да се срамам од него. И таман кога помислив дека заврши таа еуфорија на мајка ми, таа почна да се јавува по баба, срини и тетки да им кажува дека сум добила. И бев лута бидејќи ми беше срам и не сакав другите да знаат. Следниот ден ги собрала мајка ми сите блиски да ги почасти за тоа што сум добила.:worried:
    Се криев во соба од нив и не сакав да излезам, а тие ми влагаа една по една во соба и ми туткаа пари во раце. Заврши и тој циркуз некако и нели кога ќе собереш пари ко мал следи она добро познатото "дај мама да ти ги чува парите".
    И еве мојава уште ми ги чува:D
     
    На Ceci16, minne992 и Starlič им се допаѓа ова.
  3. angelce7

    angelce7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    На 10 години додека сум спиела :D Ми беше срам да кажам на другарките. (facepalm)
     
  4. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Na 17 godini :)
     
  5. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Првата менструација ја добив на првиот ден од распустот од петто за шесто одделение, околу 12 години имав. Бев дома и кога видов крв одма знаев што е, но не и кажав веднаш на мајка ми не знам од која причина. А тогаш се спремав требаше да одам некаде со неа и јас со цел памет триста филмови со направив дека тоа којзнае колку ќе тече и дека додека се вратам дома целата ќе бидам со крв. Кога дојдов дома ми олесни кога видов дека немав воопшто крв, па почекав неколку саати за да можам да и кажам и да и покажам на мајка ми. Смешки живи (facepalm):rofl:
     
  6. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Na 11 eve vekje 10 godini od avgust imam . Isplasena ja viknav majkami i mi objasni sto e toa,sestrami e pomala i poradi iskustvoto so mene koga i dojde znaese sto e toa jas bev izgubena...
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Затоа не се чека да се објасни.
    9-10 години најкасно, треба да знае секое дете, дека жените имаат менструација, мажите ејакулираат со исфрлање сперма, и како функционира тој процес.
     
    На tambelina, Celltica, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.043
    Допаѓања:
    10.634
    Пол:
    Женски
    Девојчињата имаат предавање за менструација во основно школо во 9 одделение на 14 години.
    Кога и не им користи многу бидејки сите веќе знаат што и како се случува треба тие предавања да ги имаат во 5-6 одделение на 10-11 години.
     
    На tambelina, Celltica, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И родителите да разговараат со нивните деца за истото.
     
    На tambelina, cresa-jagoda и piksooki им се допаѓа ова.
  10. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.043
    Допаѓања:
    10.634
    Пол:
    Женски
    Ако имаат соодветно сексуално образование и навремено се информирани за повеќето работи кој се во човековата природа нема потреба од родителите ама се уште има родители кој ќе кажат нема моето дете на 13 години да учи за секс и така.
    А ако неговото дете на 16 забремени од неинформираност нема врска, битно за секс и заштита не учела на 13.
     
    На tambelina, Celltica, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Ние имавме "женски час" со учителката уште во 3то или 4то одделение, каде што она се ни објасни, после тоа и во
    5то-6то одделение исто наставничката по биологија све отворено ни кажуваше, имаше и што доаѓаа предавачи од надвор(поточно оние нешто што рекламираат влошки) и тие држеа предавања..
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    На 11 и пол години. Лето беше и паметам бевме во Охрид кај баба ми и цел ден имав менструални болки ама не знаев дека се тоа. Баба ми ме мачкаше со ракија на стомакот :D Помина тоа, бевме на плажа, супер се и вечерта излегов со една другарка од зградата (со која уште се дружам), си седевме пред зграда и ај ми вика да се качиме дома до вц. И глеам јас црвенооо :D И викам на другаркава: аууу изглеа добив јас! И опишав како изгледа и ми рече изглеа е тоа и јас добив прв пат пред 1 месец. Кога заминав кај баба ми и кажав, она се изнаплака, ме изнагушка и ми рече: Е сега ако легнеш со маж можеш трудна да останеш :rofl::rofl::rofl::rofl: Следниот ден дојдоа моите и на мајка ми и кажав, и она солзи радосници, мене срам ме фаќаше кога ќе кажеше на роднини (facepalm)
     
    На Ceci16, Biljarkata и WildMk им се допаѓа ова.
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Некој месец пред да наполнам 14 години.
    Скоро сите девојчиња од одделението веќе имаа добиено, памтам дека мислев дека нешто не е во ред со мене и бидејќи тогаш немав интернет за да прочитам нешто повеќе, се информирав од списанијата :tmi:Загриженоста ја споделив и со мајка ми, таа ме убеди дека е во ред бидејќи и таа добила подоцна.
     
  14. inna.22

    inna.22 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    На 9. :|
    Прерано добив и воопшто не ми се допаѓа тоа а бев загрижена и колку може тоа да е здраво. Ми беше малце срам кога сфатив и не сакав да и кажам на мајка ми не знам зошто.:D
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Се е до хормони и развиток на женското тело. Ништо страшно,а ни срамно. :)
     
    На Proud girl и inna.22 им се допаѓа ова.
  16. Proud girl

    Proud girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    На 12 години кај баба ми додека бев на поседок. На полноќ некаде забележав кога отидов по мала нужда и да се средам за спиење. И кажав на баба ми, а таа бидејќи немаше влошки, затоа што нејзината заврши многу одамна ми даде памук. :tmi::rofl:И потоа кога следното утро станав таа ми беше купила влошки, си наместив и така...
     
    На Ceci16 и KatrinaP им се допаѓа ова.
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.031
    Пол:
    Женски
    Одамна беше не знам на колку години беше.
    Станувам за во училиште да одам гледам лом, крв целата па мама ми кажа што како, влошка ми стави и тргнав. :D
     
  18. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Мојата прва менструација ја добив на 12 години, беше проследена со многу солзи, дали од страв дали од возбуда и ден денес не знам.
     
    На Patricija11 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Првата менструација ја имав на 10 години. Станав за на училиште и отидов до тоалет, кога се слеков видов крв на долниот веш. :D Се исплашив многу, мислев дека крварам, не знаев дека е менструација тоа. И така си отидов на училиште, без влошка, сѐ си мислам дека црни панталони облеков за да не се познава дека ми тече крв, но не ми текнува убаво. :D
    Кога сме веќе на темава, сакам да прашам нешто. Имав прочитано дека тие што ја имале првата менструација под 12 години ризикот им бил голем за рак на матка или дојка. Дали е тоа вистина? :worried:
     
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    31.000
    Пол:
    Женски
    Никаква врска нема тоа, незнам кој би напишал такво нешто. Тоа е најнормална возраст при која голем дел од девојчињата ја добиваат првата менструација.
     
    На koritsaki и tel-ef им се допаѓа ова.