1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва менструација

Дискусија во 'Тело' започната од rockstar, 25 септември 2010.

  1. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    хххх абер неам кога точно добив само знам дека беше крајот на ноември во петто одделение ...раничко :D ...прво не сакав да клам влошка ама кога видов дека за 2 мин. треба повторно да се преслекувам сакала нејќела си ставив ... и тоа ми беше нај тапото чувство се осеќав мн мн дебилно...... :D :D :D
     
  2. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Прва менструација добив на 10 декември кога бев 7 одд. Се сеќавам дека вечерта бев на училишна забава и потоа сабајлето има што да видам. :o Веднаш кажав на мајка ми. :lol: Ми беше многу чудно,дури и се засрамив.Но бев информирана за тоа така да не се уплашив.
    Најинтересно беше пто истиот тој ден падна првиот снег. :wasntme:
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    По завршувањето на 4одд летото ....сите ѓаќи ги извалкав додека да дознае мајка ми :D Тогаш болки немав,затоа пак сега се превијувам од болки ако не движам!
     
  4. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    5.920
    во 8 мо одд на крајот :D :D :D
    се спремав за на школо и една другарка ме чекаше за заедно да одиме
    бевме многу закаснати и јас пред да заминувам отидов во веце кога гледам..што да видам :D
    се облеков и и кажав на другарка ми а таа ми рече : ее тоа е , ни било пишано да не одиме на првио час , дај ваму да ти помогнам што треба
    ми кажа како се место влошката , се средивме после пола сат и излеговме :D
     
  5. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    На почетокот на 8 одделение.Бев кај баба ми на гости,отидов во ВЦ и кога гледам на гакичките крв,ја повикав мајка ми ,таа виде ми рече ајде нека ти е со срека, ми стави влошка и завршена работа.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Мојата прва менструација ја добив на 16години-втора година средно :)
    Нешто разговаравме со брат ми, и кога нешто почуствував, отидов во вц и што да видам сум добила циклус :$ беше тоа на 6тти Септември :$
     
  7. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    2 недели како тргнав у средно ( прва година) , знам дека беше недела ден , сабајлечки ме болеше стомак на чуден начин дури од спиење станав идам у wc за да мочам и глеам...... сепак не испаничив или нешшо зашо до тогаш главата ни ја пукнаа со тоа на школо така да само си ја викнав мајка ми да ми каже кај има улошки си наместив и од тогаш ми почнаа маките ах....
     
  8. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Ја добив на 2.2 (се знае кој ден се слави тогаш)затоа ми е незаборавен датумов.Бев 6то одделение.
    И кога видов почнав да плачам,а сега ми е смешно. :D
     
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    21.658
    Пол:
    Женски
    Прпат добив на 13.01.2004. Тој ден го славев роденденот со другарки, другари и така дотерана во нова суќничка, блуска и кога гледам долу- крв! Многу се изнервирав (будала), и едвај одев со влошката меѓу нозе :D
     
  10. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Се случи на 13 години, на 10 јуни, по роденденот на другарката од одделение :)
    Бев разочарана, како баш се случи на денот кога ми почна распустот :?: хаха. Бев како глушец попарен со врела вода, почнав да чувствувам внатрешна топлина, ми се потеа дланките........само викнав едно беспомошно “мамо“ (како кога бев многу малечка) :$
    Жената бликна од радост, а јас само ја напоменав да не каже на никој хаха (колку наивно од моја страна), за само после два дена да сватам дека баба и тетките веќе знаат се'. Морам да признаам бев ужасно лута, бидејќи се уште не знаев како да се носам со фактот дека “официјално“ почнав да станувам жена :$
     
  11. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Беше тоа летото кога завршив 5 одд. бев на поседок кај баба ми и 4е се капев го гледам нешто кафено црвено измешано и се зачудив ама знаев дека ми има дојдено оти праевме пред неколку дена со мајка ми муабет на таа тема па побарав кај баба ми влошка и најдов си ставив и после ми беше страм да и качжам на бабами ко и кажав та само глупости ми зборувасе и јас цели 2 дена плачев дури не си дојдов дома тогаш мајка ми ме смири и ми објасни дека не е страшно и океј беше после :D
     
  12. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Беше тоа лето 5 кон 6, требаше со моите да одиме на гости. Отидов до тоалет и гледам нешто чудно, тука мавање паника ја викнав мајка ми .. Викам мене нешто ми се случува, ми се изнасмеа жената, ми објасни што е чудново и ми даде една улошка. Од оние Она огромни како памперс да носев, како што седнав на гости мрднав само кога станувавме да си одиме :)))))
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Имам постара сестра и отприлика бев запознаена со поимот менструација. Не се сеќавам на првата менструација, веројатно затоа што прошло многу нормално, без плачки, и паники. Пробувам да се присетам баш на тој момент ама не можам. Било је то некада давно :)
     
  14. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    На 10,5 години :rofl: На почетокот на 5то одделение :lol:
     
  15. House-M.D

    House-M.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Во 6одд. Кога видов,збеснев! Отрчав кај мајка ми и така задишана со очи насолзени и кажав, жената пукна од радост! :)
     
  16. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    И јас во шесто. И што е најтрагично на училиште.. :D :tmi:
    Баш едно девојче имаше добиено, ама немаше ставено влошка и се' на столчето се гледаше. И ние да и помогнеме, да ја скриеме, одиме до ВЦ зад неа, (хахах деца) и туку почуствував нешто влажно. Кога се погледнав... :o И правец дома, а пак на бељата мајка ми на работа. Јас сама дома, ставај тоалетната таму ич не жали :rofl: :rofl: :rofl:
    Еее, тоа не се заборава :x
     
  17. Sally

    Sally Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    15
    Оmg, кога ќе ми текне :o. Првата менструација ја добив 5то за 6то одделение или поточно на 11 години и не знам зошто, многу се радував! Паметам мајка ми и татко ми пари ми дадоа. 8)
     
  18. Emilly14

    Emilly14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Јас пак плачев кога добив, а незнам зошто :^) Мислам дека беше на 17 октомври во шесто одделение :$ Мама, тетки, стрини, баби сите се радуваа само јас смуртена бев по цел ден додека не ми заврши. И да, ми беше срам од дома да излезам па цела недела ни на училиште не бев :lol:
     
  19. vrc-prc

    vrc-prc Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    во 5 одд,на 10 и пол год. не испаничив,само и кажав на баба ми,ми даде жената влошка и толку,ништо страшно
     
  20. litllemonster

    litllemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    во 5 одд бев надвор со другарките од маалото кога си дојдов дома испаничив но мајка ми ми објасни се и после се беше во ред се навикнав хахаха