1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва менструација

Дискусија во 'Тело' започната од rockstar, 25 септември 2010.

  1. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    во 7одд во училиште :( А баш вечерта гога си легнав мислев на тоа а утрото кога отидов на училиштее страшно ме болеше стомакот и осетив нешто како да се помочав и отидов во вц и кога видов не се исплашив но бев зачудена, се чувствував чудно :lol:
     
  2. Maat

    Maat Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Јас на почетокот на петто добив, крајот на август. И збеснав. Мајка ми одеше на работа а јас трчам по неа и викам „мамооооо мамооооооооооооо крв!“ и мама иде кај мене и ми се смее. После таа замина на работа а баба ми отиде да ми купи влошки. И првите неколку дена, се додека мајка ми не забележа, влошката ја ставав однопаку - со меката страна на гаќичките :$ :rofl:
    а после се чудев зошто толку болеше кога ја вадев влошката :^) :D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SweetCandy

    SweetCandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    20
    Хахахахахаха...Маат ме изнасмеа хахаха :rofl: На распустот помеѓу 5 и 6 добив.Се извадив од памет од страв,незнаев што ми се случува,и мајка ми ме приметила.Кога ме праша и и кажав што е работа,плачејќи се разбира ми рече:-,,Ах,будалче мое,оди земи улошка и залепи ја на гаќичките,ништо не ти е си добила нормално е,не си веќе мало девојче.Ми падна камен од душава тогаш :rofl: :lol:
     
    На Maat му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    На 2 Авгус, за 7 одд кога бев.. Сабајлето си станувам и одам во ВЦ и што да видам хахахха... од тогаш секогаш добивам наутро кога ке станами ке отидам до ВЦ :D
     
  5. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Првата ја добив на 28 јуни, бев за петто одделение :doh: . Бидејќи бев мала, плачев кога ја видов, но со помош на мајка ми се помина. Уште од почетокот ми е редовна, само некогаш кога ќе ми задоцне неколку дена, ме боли стомак или глава (сепак тоа ретко се случува).
     
  6. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Прв пат добив во март петто одделение. Памтам дека дента пред да добијам ужасно ме болеше стомак, цел ден лежев и се превиткував и плачев. Мајка ми ме праша да не имам добиено ама јас само ignore и направив :D
    И другиот ден почнаа маките :D Прво плачев зошто не сакав да носам влошки, многу ми беше чудно и ми шушкаа :) и на 5 минути одев во wc да проверам дали ми течело повеќе :lol:
    и после три месеца, кога отидовме на одмор добив и за тоа си плачев :rofl: А и до ден денешен се нервирам и кенкам кога ќе ми дојде :lol:
     
  7. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Прв пат добив кога бев 7 одд. негде во март месец. И не ми е нешто редовна :P
     
  8. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    05.05.2005 година :D :D :D во домашни услови и со обратно поставена влошка :lol: :$ :$
     
  9. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ја добив во во 7 одд. на 10 јуни... Ама се беше најнормално дека мајка ми ми имаше кажано и објаснето уште многу порано (пошо она добила у 4одд.). Станувам сабалјечки одам во ВЦ и гледам крв, а тогаш дома беше само старава (а мајка ми ја немаше) и така мирно се провикнав дај ми гаќи и влошка :lol: .. Ми даде што ми даде ама одлепувај одлепувај и оп стигнав до памукот :tmi: :tmi: ја одрав првата влошка е веќе втората ја одлепив нормално, ја наместив се облеков и излегов надвор... :D Вечерта доаѓа мајка ми и се радува бе ми честита и после памтам раскажа на сите роднини дури и ме усрами пред вујко ми..вика: ана-банана порасна :D ...е да да не заборавам дека стрина ми ми даде 500 денари дека сум влегла во светот на жените :tmi:
     
  10. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    На крајот на 4то одделение, почетокот на јуни.
    Памтам дека не сакав да носам улошки и и` викав на мама: „Види, на што личи ова, јас тука да се мачам Памперси вакви да носам?“ :envy: :rofl: Притоа срам ми беше да кажам на сите, знаеше само една другарка и тоа беше тајна која не смееше да се каже, срамота де не за друго. :rofl:
     
    На Dallasgirl03 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Latinna

    Latinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    108
    Значи пред да добијам,неколку дена пред тоа баш памтам и велев на една другарка,сакам да добијам,што ако сум машко :lol: ,што ако нешто не во ред со мене ?
    И после неколку дена добив на бањање,поточно јас не забележав но мајка ми кога средувала што ќе се пере видела.Инаку немаше баш нешто потреси,сосем нормално си прифатив бидејќи мајка ми зборувала за тоа.
    Тогаш одвај чекав да добијам,сега веќе ми е преку глава од крв и улошки. |(
     
  12. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Во шесто одделение на 12 години,бев сама дома и имав проблеми со стомакот,повраќав и имав проливче :D и кога опс дојде гостинката,после тој пат добив дури следната година на 13 години и оттогаш ми доаѓа редовно секој месец на 26 ден,а понекогаш знае и на 28 ден,зависи како е расположена гостинката :)
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Кога завршував 5то одд , 10.05.2000 година
    Се вратив од школо , отидов во вц и на гаќите што да видам.. :D ја викнав мајка ми во вц и и викам , мамо глеј.. ( така зачудено ) и она ајдееее честито стануваш жена. И мене ми текна што е и почнав да плачам и она будалче не плачи па тоа е за радување итн.. хаха :D :D и ја молев потоа да не кажува на никој.
     
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    И јас на почетокот на две другарки само и тоа одвај се наканив за вторава :D Па и физичко вежбав,па плачев,трескав,лупав...Цепки,бе цепки :lol:
     
  15. Kosharka

    Kosharka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    .. прв пат ми дојде на 12 години...
    Се сеќавам дека беше наутро, сабота, ноември ...
    Кога видов целата се збунив.. :o
    Мајка ми седеше во дневната а јас целата како карана и уплашена и велев...Мамо мене ми дојдее... :(
    Претходно нема никакви болки ...Таа се насмеа ми даде влошки ми објасни се иако знаев се интересирав од претходно...мајка ми одма се пофали на баба ми сите ми честита а јас бев тажна збунета ..Потоа цело време лежев и на 5 минути одев во веце... Во школо седев како да седам на игли само се гледав :D а на тренинг не отидов цела недела... Бидејки со влошки не можев да одам а не пак да трчам :D :D :D
     
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    прв пат ми дојде на единаесет години, колку бев мала :lol:
    се сеќавам беше лето, и незнам зошто не и кажав на мајка ми криев цело лето, и пред на почниме на школо, сосема случајно таа откри, а јас умрев од срам, одма му се пофали на таткоми, и на сите други :$
     
  17. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Јас добив многу доцна, бев 16 год накај 17 одев. Беше 19 Јануари се будам и кога што да видам. Траеше само три дена. Е после 30 и нешто дена баш кога бев настината, пак ми дојде и тоа саламно. :D :D мама не беше возбудена ни загрижена само рече дека вака како што ми тече треба да отиде да купе уште влошки :D. Пред тоа две недели имав промени во расположението и ме болеше стомакот па не беше некое големо изненадување.
     
  18. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Прв пат ми дојде менструација во осмо одделение, утрото после Новогодишната Ноќ... Бевме собрани кај другарка и кога видов што ме снашло заминав одма дома да се "пофалам" :D Па редно беше и мене да ми дојде, сите другарките имаа од 5-6 одделение, јас како најзаостаната се чувствував... :D :D :D
     
  19. tweetygirl

    tweetygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    10
    Јас добив многу касно на 20 год памтам беше среда :D не се исплашив бидејќи знаев веќе се за тоа.. отидов до продавница си купив улошки и толку :D :D
     
    На single.ladyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    на 1-ви Април добив 1998 значи сум имала 12 години четврток беше последни час имавме физичко и кога си дојдов дома шо да видам :o мајка ми тај ден не беше на работа се секавам и зошто и кога се извикав ко недај Боже ме закољи некој :lol: мајка ми па уште ми вели ајде честито :D и така првото прашање ми беше; мамо сега секој 1-ви ке ми иде или? Не за друго во мај ми е роденден па не сакав да имам :D