Вашата прва плата или заработка

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 18 април 2012.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Сигурно се сеќавате на вашата прва плата или заработка во животот.
  Што направивте?
  Почастивте ли некого?
  Си дозволивте некое задоволство кое долго го посакувавте?
  Дал само на себе ги потрошивте тие пари или нешто дадовте за дома или купивте подарок за драгите лица?
  Бевте среќни и горди на себе? :)
  Сите имаме убави сеќавања со нашата прва плата па слободно споделете си ги.


  Јас со првата плата си купив куче. Мојот Рики :)
  Така да си исполнив една огромна желба за која никогаш не се покаав, ни што таа прва поголема заработка ја истрошив токму за тоа. Па и после земени многу плати можам да кажам тоа ми е најдраго истрошената сума на пари :) Секако падна и едно ручече со моите и едно ручече со бојфрендот и едно кафенце со другарките и за 5 дена АШ од платата.
   
  На Lolipop23, srcekrsacka и JuLleE им се допаѓа ова.
 2. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  570
  Со оглед на тоа што сум уште студентка, не сум имала можност да работам, а не сум посетувала ни пракса, моите примања се минимални скроз! :lol:

  Бидејќи играм, и бевме на едно патување во Германија, и таму организаторите ни даваа по 10 евра за ручек еден ден, затоа што ручеците беа секогаш испланирани во ресторан, ама тој ден ни беше слободен, па као - Купете си нешто за јадење. И македонче ко македонче, си купува кифла за евро, другите за шопинг! :D
  8)

  Исто така, пари имам два пати земено, од чување на кутии за време на избори (независна странка, да се разбереме) :emo: :emo:
   
 3. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.501
  Мојата прва плата... Кога ке ми текне колку само се радував :) Па и не беа некои големи пари, ама мислам дека ги потрошив за глупости, частење, не си купив ништо посебно што би ми останало и да ме потсетува дека тоа ми е од првата плата :D Хахахаха rossonerka мојата плата ни 5 дена не издржа!! И да, бев преееемногу горда на себе :)
   
 4. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  406
  ... отиде на частење :rock:
   
 5. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  1.868
  Пол:
  Женски
  И јас до сега немам земано ПЛАТА ко плата, зашто сум студент, ама знам стипендијата што ја земав до лани, ја извадив од банка и се потрошив на облека :lol: Па немав ништо, што да облечам :tmi: Инаку и на сестра ми и купив едно палтенце, ја гледам и ден денес си го носи, многу ми е мило.
   
  На parksey му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.316
  Допаѓања:
  82.238
  Првата плата ми беше 7000 денари :). Се сеќавам како вчера да беше :)
  Си купив сукња и кошула (немав ништо како за на работа), частење, и редовни месечни трошоци (за факултет, бензин, а дури 2000 ден тргнав на страна :D. Ех сега да ја имав таа навика :)

  Од првата плата не можев многу да направам, ама од заштедата од првата година направив неколку работи на кои сум горда:

  - му купив компјутер на дечко ми
  - на моите им дадов пола од потребните пари за реновирање, т.е. со тие пари испланираа уште неколку работи
  - моите беа во критична ситуација со пари, па сакаа да ја продадат мојата најсакана викендица. Олеснителна околност при продавањето беше тоа што неколку години немавме отидено, па некако приврзаноста со местото почна да се губи. Знаев дека ако само еднаш стапнат таму, веднаш ќе се премислат. Татко ми на шала викаше - собери ќерко пари, ќе одиме. Неколку месеци пред да дојде лето извадив на маса толку колку што ме зезаше татко ми да соберам, и им ги им дадов. Доволно за пат и минимално потсредување на викендицата. Не можам да го заборавам погледот на моите, во очите им се читаше среќа. Летото таму поминавме повеќе од еден месец, а викендицата се уште ја имаме.
   
  На josifova1000, parksey, Ноах-/ и 23 други им се допаѓа ова.
 7. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  38.672
  Прва работа - статист во филм! Не се ни сеќавам на филмот, знам само дека преку кастинг од средно ме избраа. Не беше плата, ами дневница, околу 800 денари.
  Си купив карта за концерт и брдо книги, за 15годишна тинејџерка тоа беше wow момент!

  Друга посериозна заработувачка беше исто во средно, бев волонтер, па координатор на проект за млади, и освен што добив три дневно камп дружење со дечиња во Охрид, земав и 3000 денари :)
  Бев и со тие пари на концерт на Вајтснејк, си купив ситници некои и цедиња! 8) :lol: :rofl:
   
  На Ноах-/ и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
 8. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.403
  Пол:
  Женски
  Ауу што убава тема.

  Знам дека прв пат негде кога бев седмо одделение чував мало дете. Првата заработена работа беше ламбада сукња ми ја соши мајката на бебето, а потоа кога тогаш ми даваше по некое париче или ми шиеше нешто. Знам дека ги собирав парите и си купив сама дналоп патики, оти тренирав ракомет сакав добра патика. Дете. Таму негде 7/8 одделение, мама работеше продавачка во продавница и секогаш кога не беше добра ја менував, редовно. Ми даваше и она ситно ама жал ми беше да ги земам во тоа време не ни имавме нешто пари.

  Први поголеми пари во средно бев хостетса на Рено и ни беше дневница 1000 денари. Спечалив 10000 и ги потрошива на поклони, гардероба и карти за журки.
   
  На sugarlips и LaraSolare им се допаѓа ова.
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Тоа беше пред 3 години. Скромно околу 4000 земав. Му купив на дечко ми Адидас тренерки за роденден, за мене нешто ситно и тоа. Инаку прва плата во права смисла на зборот сеуште не сум добила. :)
   
 10. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.036
  Првата плата....
  Како да беше вчера, си купив капут и чизми, 1000 ден. си кренав на страна, 500 ден. одвоив за частење :lol:
  Потоа ми стана како традиција :!: , од секоја плата си купував по нешто, блузи, фармерки, од последнава си купив патики....
  Овој месец нема да земам :( баш кога најмногу ми требаат
  Али шта је ту је идемо даље
   
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.256
  Мојата прва плата беше точно 100 евра која ми беше дадена на рака точно на 1-ви во месецот.
  После раб. време додека се враќав дома со автобус срцето ми трепереше од радост и среќа.
  Целата плата му ја дадов на татко ми да ги плати сметките. Не сакаше да ги земе а знаев и гледав дека не беа платени сметките за 2 месеца а и тој немаше земено плата.
  Али затоа пак до летото собрав парички за да отидам на одмор со другарките :)
   
  На LaraSolare, srcekrsacka и eli25 им се допаѓа ова.
 12. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.587
  Пол:
  Женски
  Прв бакшиш ако можам да го наречам беше 1000 ден. пред околу 7-8 месеци..
  А прва плата 5000 ден. толку многу бев среќна.. На блиските им подарив по некој ситен поклон а најголемиот дел го потрошив лично за себе :D
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.327
  Прва посериозна заработка ми беше лани, 7000 денари за цел семестар што бев демонстратор на факултет. Ги почастив моите со торта, си купив нешто за себе облека и другото го заштедив и ич не памтам за што ја искористив заштедата подоцна.
  Како и да е, знам дека се осеќав многу убаво кога конечно од мои заработени пари можев да се почастам нешто :)
   
  На crazylady, srcekrsacka и Hipster им се допаѓа ова.
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.872
  Допаѓања:
  54.024
  Пол:
  Женски
  Првата плата цела ми отиде за образованието, за книги и сл. :)
  Им дадов и на моите дома нешто што ми остана и после си бев ко свирец до следната плата. :)
   
 15. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.072
  7000 денари-цело богатство за мене...Слатки, частење, мнооогу козметика, првата преса за коса и по некое парче гардероба...толку.
   
 16. Aries9

  Aries9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  43
  Првата плата па и едниствена...ја земав на 14 год..пред 2 год доаѓа.Па и 5000 не се некои пари,али знам бев мн. среќна :) Си купив патики,а останатите пари частење со друштво.Бев голема мрза и моите не очекуваа да работам..Поише бев среќна и горда на себе отколку за парите :)
   
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.500
  Првата работа ми траеше 3 месеци (цело лето, келнерка на многу chill out плажа) на 16 години. Дневница ми беше по 350 денари и работев скоро секој ден. Па така за 16 годишно девојче собраните пари до септември беа богатство! :lol: Сама си плаќав лични трошкови за цело лето, а парите ме држеа дури до следното лето (за облека, излегувања..). Иначе со првите пари дома им купив огромна нутела и кока-кола :lol: Не сакаа да ме трошат за поклони, оти знаеа дека сепак се броени пари. :)

  Научив како да раководам со парите и уште повеќе да ги ценам и нив и самиот вложен труд. А и самостојноста ме направи уште посреќна :)
   
  На sugarlips, srcekrsacka и The-Queen им се допаѓа ова.
 18. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  171
  Мојата прва плата за тоа што го работев беше многу мала 8000,од 8 до кај 5 држев часови во приватно школо
   
 19. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  Мојата прва заработка(заедничка со сестра ми и двете допринесовме) беа 500 денари преку мојагардероба и со тие пари и купивме ташна на мама затоа што таа што ја имаше не беше во возна состојба. :lol:
   
 20. xoxo.Martina

  xoxo.Martina Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  198
  Работев и уште работам на дневници ... месецот имав 20 дневници и зедов 6000 ден. Ги почастив нешто дома, другите за мене, си зедов гардероба, нешто шминки што ми беа при крај :D и другите т.е. остатокот за излегување