1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва плата или заработка

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 18 април 2012.

  1. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    мојта прва плата па беше кога работев за време на летниот распуст , на 17 години и изнесуваше 2800 а работев 8 дена :D :D , од неа си купив облека и една блуза на дечко ми :$
     
  2. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Мојата прва плата ја добив на 7 години кога глумев во една серија цело лето и дел од Септември. Изнесуваше цели 6000 денари, што за едно 7 годишно девојче беше и повеќе од доволно. Парите ми траеја се до 6то одд кога си ја платив 3 дневната екскурзија :)
     
  3. danijela5

    danijela5 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    80 evra за 4 дена :)
    идемо далјее.. :geek:
     
  4. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Првата плата- 6000 денари :| (за цел месец работа по 6 часа дневно)
    Не се осеќав нешто посебно горда, да бидам искрена и од сумата бев разочарена!
    Ги разладив колегите со по една лимонада (е мнооогу сум се потрошила значи :D ), си купив неколку парталчиња и толку беше од парите!
    Од мојата заработка ни тогаш ни никогаш не сум давала на моите дома, си ги трошев само на мене и заштедував по некој денар тогаш кога добив покачување!
    Инаку од 6000-те илјди немаше што да се заштеди, ги снема за кратко време и морав да барам од моите родители пари за секојдневите трошоци |(
    Нардните плати беа нешто повисоки и тогаш усепевав подобро да си ги распредлам парите а дури и да заштедам некој денар за одмор, за шопинг и сл.
     
  5. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Немам сеуште ни работано ни земено пари но заработувам ... Како !?
    Епа земам стипендија :)
    Ми доаѓа 3500ден месечно ... Не е многу но за штикли и секој ден по едно кафе стасува :))
     
  6. jonnyo

    jonnyo Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    Првата плата, бев попишувач на пописот за земјоделие. Заработив 15.000 денари за 3 дена.
    Третина отиде на алишта, третина на одмор во Охрид, другата третина и ден-денес не знам каде. Сигурно на излегување и частење. :D
    Поубо од државно, амин!
     
  7. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Од Мојата прва плата купив за сите по нешто.За децата,за маж ми ,за свекор ми ,за свекрва ми....И за мене секако едни кондури.
    И после еден ручек за сите во кафана,и толку беше...
    Наредните ги трошев порационално. :)
     
  8. SEKSI.BARBI

    SEKSI.BARBI Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    43
    Ja potrosiv za pomalku vreme odkolku sto go citate ova :) pa i posle 6/7 god ne me biva za stedenje :)
     
  9. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мојата прва плата беше заработена во февруари 2010 изнесуваше околу 10 000 и знам дека одма ја потрошив за некој домашни потреби :)
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.719
    Допаѓања:
    122.038
    Првата заработка,ми беше од Авон-некои си 1600 ден,кои секако ги потрошив да си ги платам нарачките :lol:
    Првата стипендија што ја добив на факултет,значи околу 3 рати,некаде 9000 ден,ја искористив за частење,на мене си купив само новчаник :lol: Купив за дома на секој по нешто,на дечко ми,и плус се частевме во пицерија.
    Првата моја плата на сметка беше 10.000 ден.Се договаравме за повеќе,и спремна да се карам зошто толку малку,кога тие во плико ми дадоа уште 4000 ден.Покасно сум била пријавена,па затоа ми пуштиле помалку.Оваа ја потрошив баш за мене,Частев нормално,меѓутоа ми требаше за гардероба за на работа,па цела отиде :)
     
  11. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.242
    10 часа работа и 60 евра заработка за семинарска за еден клапчо. Прво искуство.
     
    На LaraSolare, Ema.Sk, Unfaithful18 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Мојата прва плата беше во април 2006 година, кога работев во едно албанско училиште како професор по македонски јазик.Изнесуваше негде околу 20 000 денари и нели првите мачиња во вода се фрлаат, им купив подароци на сите од семејството, ги почастив колегите со торта и сокче,сфатив дека сум кредито-способна и подигнав потрошувачки кредит, со парите купив скутер и остатокот го потрошивме со сопругот шеткајќи лево-десно со скутерот, а богами и без него :lol:
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Мои лични први пари ми беа 1500 ден за 3 дена работа во фабрика за средства за чистење (лепев етикети на шишињата со тоа за чистење прозорци :lol: ). Не се сеќавам за што ги потрошив парите, мислам дека све беа глупости, кафиња, таксиња, такви работи. После тоа работев во кафичи како шанкер, собрав 100 евра за 2 месеца и заедно со пари од дома што ми дале отидов на море.
    Сега пред некој ден земав 5000 ден (првпат волку пари на купче наеднаш да добијам) и пак ќе ги дадам за на одмор. И така. :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мојата прва плата ја добив пред 4 години и изнесуваше точно 10.000 денари :) Цела, ама буквално цела плата ја потрошив во рок од неколку часа :) Си купив парфем од 4.000 денари, шминки, нешто облека, штикли, а со останатите пари му купив на дечко ми подарок, отидовме на вечера и ги почастив дома моите со благо :) И така, мојата фамозна прва плата не потраја ни еден ден :)
     
  15. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    мојата прва плата изнесуваше цели 1 500 денари :D малку бев разочарана искрено :!:
    за успомен си купив ѓаќи за мене и сестра ми а домашните ги честев пепси :lol:
    ама затоа пак втора плата (по една година) ми беше 3 000
    + 3 000 од дома
    и јас пресреќна заминав на одмор :lol:
     
  16. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    До сега не сум имала во прав смисол прва плата.
    Пред година дена бев повикана за статист за снимање на еден филм,и таму заработив околу 5.000 денари и секако отидовме на вечера со моите, другарките ги почастив, и останатото за гардероба. :)
    А сега, си заработувам само од Орифлејм, секој месец околу 1000 и нешто погоре-подолу. 8)
     
  17. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Многу рано почнав да заработувам :)
    Прва заработка ми беше на 8 години :)
    Околу 300 денари ми дадоа од еден циркус за да ми ја стават змијата на вратот :D
    Покрај парите заработив и котек од моите ( а толку бев срекна кога им кажав оти заработив пари) : :(
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, LittlePinky, Lemonade и 14 други им се допаѓа ова.
  18. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Мојата прва заработка, осмо за прва година средно, работев у железарница. 8) :rofl:
    Не беше на црно. :!: :rofl:
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Леле, Кики да си жива и здрава, ептен ме насмеа :rofl:
     
  20. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    Првата плата 1500 денари :) Си купив слагалица од 1500 парчиња (после 7 години уште не сум седнала да ја составам) :$