1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва плата или заработка

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 18 април 2012.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Мојата прва плата беше негде околу 8000 денари и половина ја потрошив за да си купам облека и козметика,дома ги почастив еден ручек,а душлето вечера, а другата половина си ја чував дури и ми остана до наредната плата да не цинцарам.Битно бев кефој дека си заработувам свои парички за прв пат во животот.
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мојата прва плата изнесуваше 4000 денари.
    Ситно, меѓутоа не беше џепарлак, подарок за роденден, туку нешто што самата сум го заработила со свој труд.
    Многу се радував затоа што беа мои. Почастив дома со некоја ситница, затоа што нели не беа големи примањата и потоа си купив фустан и сандали.
    Ммм, и друштвото го почастив. :)
     
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Мојата прва плата беше 8000 ден. и дома ги почастив, а јас си купив облека и козметика. Премногу горда бев на себе :)
     
  4. bibush

    bibush Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Мојата прва плата беше 7000 ден. Беше веднаш одкога завршив факултет, не бев воодушевена, но не работев таму за плата, знаев дека е за привремено да стекнувам искуство додека најдам нешто подобро. И навистина тоа работно искуство ми беше карта за влез во многу успешна компанија каде што земам солидна плата. Иначе поголема радост беа моите најпрви стекнати приходи, т.е. кога ја добив стипендијата 3300 месечно, радост до небо. Многу бев среќна и горда на себе и колку само ми значеа тие пари, може и повеќе од овие што ги земам сега.:)
     
  5. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Ја чекав како јајце велигденско да ми стаса на сметка. И што кога стаса?! Како желка доаѓа, а како зајак се испотроши. Убаво ми беше на душичкава си купив тоа што ми требаше и си бев вери хепи. :$ :lol: :rofl:
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    првата плата ми беше 10000 денари и уште не ми е потрошена си ја чуваме трошиме од платата на мажето
     
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Првата плата ми беше 4200 денари пред 8 години .
    Ја потошив да и купам на девојчињата чевли и да ги прославиме Нова година и Божик.
    Не беше кој знае колку ама и донесе огромна радост на девојчињата а мене солзи радосници кога ги видов како се радуваат на новите чевли.
     
    На Плавуша123, Avokado, LittlePinky и 11 други им се допаѓа ова.
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.812
    Пол:
    Женски
    Мојата прва заработка беше 5800, а првата плата 11.000 . За кратко време се накачи :D
     
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Утеха за другите... Првата плата ми беше 2000-3000 ден. отприлика, дадени на рака (зошто газдата ме изматка и не ме имаше пријавено) и кога после цел пренапорен и преобилен со работа месец, ми ги даде парите на рака, си почнав да плачам над нив, што се искиснаа и ги вардев до дома в рака да не ми се искинат. :tmi: :tmi: :tmi:

    (После разбрав дека и други нови, млади вработени ги користел за бадијала пари; Иначе бев вработена со факултетска диплома, таков профил и се бараше)
     
  10. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Мојата прва заработка беше 400 денари, кога имав 7 годинки, за коледе. Охоо, потоа гозба беше, ги изнакупив сите можни видови на мастики во продавницата :rofl: Па што и тоа спаѓа во работа нели ? :lol: :rofl: 8)
     
  11. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Сега уз муабет со мајка ми се сетив дека всушност мојата прва плата беше лани. Работев 2 дена (од 6 сабајле до 2 саат поручек) кај неа во фирма и потоа нормално се откажав поради самата тешкотија на работата.
    Задачата ми беше да чистам јагоди 8 саати, буквално без да се помрднам, со некои строги правила и принципи на кои треба да им останам доследна, само јас си знам колку ме болеше грбот и со која тешкотија станував од столче после осум часовно седење.
    Земав околу 1800 денари, кои не можете ни да замислите колку не сакав да ги потрошам. Многу е поинаку кога трошиш туѓи заработени пари и кога знаеш дека сам си се мачел за нешто.
    На крај пак излезе дека ги снема за миг, ништо не си купив како спомен од прва плата, ги потрошив на најбезвезни работи, се развозував со таксиња, за кафиња, јадење и сл.

    Е со онаа која ја земав месецов, можам да се пофалам дека си изнакупував работи, надокнадив на некој начин. :lol:
     
  12. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Мојата прва плата ја добив пред 2 недели. После цел месец труд, добив 7 000 ден. Не се многу, но задоволна сум. Ги потрошив :D Си купив многу работи, си ги почестив најблиските. Е сега за натаму, полека платата ќе расте, но ќе внимавам како си ја трошам. Дури и сега за парите што ги потрошив ми падна тешко :D ееее свои пари потешко се трошеле :D
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.102
    Пол:
    Женски
    Оваа недела или наредната, треба да ја земам мојата прва плата. Парите се малку, ама добро ќе ми дојдат во овој период.
     
    На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Мојата прва плата ја добив пред 3 години и изнесуваше точно 4000 денари за 1 месец ипол, не се сеќавам на што ја потрошив но бев многу разочарна од сумата бидејќи очекував повеќе.
    Сепак искуството што гo стекнав не беше лошо.
     
  15. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Мојта прва плата ја заработив на 18 години летниот период во Будва
    кај тетка ми во приватен ресторан, кафуле... и изнесуваше 500 тогашни германски марки.
    Кога се вратив дома татко ми ме зафркаваше... ни дојде Озбилна од гурбет :D
    На сите им купив по нешто а останатите пари и ги дадов на баба ми да ми ги чува...
    Таа ми беше најсигурна банка :)
     
    На crazylady и Gordana10 им се допаѓа ова.
  16. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Први мои заработени пари на 16 години во летото, 3 дена-1050 денари.
    хахаха :lol:
     
  17. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    за саат време-300 ден. :)
     
  18. sunny1

    sunny1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    како промотерка 500 денари за 5 саати,првото работно искуство и првата платичка :lol:
     
  19. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Мојата прва плата отиде на купување бајадера од краш, томи мајонез :D, торта, блузи за мајка ми и за татко ми. Нешто купив и за двајцата мои копуци - сестра ми и дечко ми ама ми отиде паметот веќе не памтам што. И така.

    А сигурно сум си купила нешто и за мене. :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  20. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    пред 3-4 месеци 550 денари од Орифлејм за зачленети 3 консултанти и нивно регрутирање во првите 3 чекори од кампањата :) Добро ми дојдоа, не се сеќавам каде ги потрошив