1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва плата или заработка

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 18 април 2012.

  1. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Прва заработка 4000 ден од практиканската работа во ЕВН. Парите отидоа во еден здив. Штикли,кошула,вечера во ресторан за мене и либето и частење на мама во Палма.
     
    На Summerlover и irenna им се допаѓа ова.
  2. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Тоа беше пред околу 5 години и се ми се чини беше негде околу 450евра :)
     
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.593
    Пол:
    Женски
    Прва заработка...пред доста години коа брат ми најде 50 еура на сред улица обидувајќи се да ја премине и ги подели со мене :D
     
  4. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Мојата прва заработка - ја поделив со сестра ми и либето на добра шопинг....За мене облека , за неа и за либето, потоа частење со либето во ресторан и толку! :)
    Кога ќе се сетам убави пари беа тоа :lol:
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Од првата заработка си купив градник од Лиска :D и преса од Северин, тостерот ми беше пред умирање и зедов и тостер за домакинството, па ме пофалија моите како ќе бидам домакинка јас, аха да :lol:
     
  6. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Мојата прва заработка беше пред околу 1 месец :)
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Мојата прва заработка беше пред 3 години.
    Толку многу се радував бидејки ми беше прва заработка, незнаев што попрво да правам :D
    Ги почастив најблиските и потоа веднаш во шопинг.
    За миг ги потрошив и не ми е криво. :D
    А веке со втората не беше така :D
     
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Мојата прва заработка беше пред неколку години, беше 9000 денари, што за тоа време мене ми се гледаа како цело богатство... и ги потрошив на честење и гардероба, и го снема “богатството“ за 3 дена :D
     
    На Summerlover и irenna им се допаѓа ова.
  9. toxincitylies

    toxincitylies Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    45
    Prvata plata mi beshe 100 € i si uplativ 2 semestar na fakultet :)
     
    На Avokado, toogood, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Си купив Нојферт, архитектонско проектирање :D

    Прилично бескорисна инвестиција, повеќе го користам PDF-от во компјутер отколку книгата, ама ептен му се радував.
     
  11. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    17 000 зедов за 23 дена и убаво ми се погодија за летово :)
     
  12. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Ги купив сите книги од Dawkins што ги имаше во Икона, мислам 9 беа и отиде пола плата :D
     
    На Lady Phoenix, do-re-mi и crimson им се допаѓа ова.
  13. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Прва заработка,пред 5 месеци,работев во продавница, и добив не многу но 11.000 илјади денари. Го почастив дечко ми, отидовме 2 дена во хотел :D само спиење за друго штедевме за друго :D
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека сме за греота, нели. :)
    Не ми е криво што ја купив, ама cè почесто се фаќам како ја листам оваа на компјутер, срамота.
    Си ја купив и Modern Construction Handbook (ти ја препорачувам ако ја немаш), ама неа барем ја убивам од листање.

    Првата заработка не се сеќавам кога ми беше, најверојатно некаде на почетокот од средношколските денови за маникир или шминкање некоја девојка, зашто тогаш бев преокупирана со тие работи, а првата сериозна плата ја добив летово и не си купив ништо за себе, освен книгиве.
    Ги почастив моите ручек во Берово, на брат ми му купив графичка картичка, а јас нормално - останав со прстот во уста. :lol:
     
  15. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Првата заработка не ја рачунам, пошто и као многу мала роднини, моите ми давале пари и најчесто ги чував долго време и после си купував нешто.

    Првата плата ми беше пред година ипол, не можам да се сетам на што точно ја потрошив, мислам дека најголем дел отиде за ќирија и по некоја ситница, наредните плати ми беа послатки и поголеми па повеќе можев да си дозволам за себе и за други да почастам :D
     
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Првата заработка - бедни 6000 денари. Се сеќавам дека очекував повеќе, сметав дека заслужувам повеќе и им кажав дека сакам повеќе. Наредните месеци веќе беше друга приказна, цифрата порасна а порасна и одговорноста на работата која ја вршев.
    Парите ги потрошив во еден ден, купив неколку парталчиња за мене и толку. Па и малку беа, не беше тешко да се потрошат.
     
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Прва заработка... 200 денари, од час по англиски, одамна. И тргна... капка по капка, вир.
     
  18. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Беше многу одамна пред некој си 5 години :D првата заработка ми беше 500 ден а година дена подоцна и се вработив прва плата околу 100 еврича:) кој му ги дадов сите на брат ми.Да си купи Nike Спринтерки (патики) тоа се специјални патики со иглички оздола за трчање наменети за атлетска патека наречена (Тартан) каква што имаме кај нас во Скопје на Грацки.Спортуваше и сакаше да трча уште од мал и му успеа да влезе во младинските категории на Македонија има трчано два пати во Хрватска и еднаш во Бугарија и на неколку турнири тука кај нас.Има освоено 4 медала и неколку признанија па се откажа и ете ги сеа дома седат фаќаат прашина(facepalm) :headbang:.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Прва заработка ми беше стипендијата во средно што ја примав, ако може така да се нарече воопшто. Тогаш за еден месец добивавме стипендија од околу 3000 денари, ако добро ме служи памтењево, ама не ја пуштаа секој месец. Првиот пат ја пуштаа за 4 месеци, а после преку еден месец, па од првата тура ми се собраа доста пари од кои си купив една јакна која егзистира до ден денес, мобилен телефон и некои ситници, а остатокот го дадов дома.

    Првата заработка од работа (плата не можам да ја наречам, затоа што никогаш не сум била пријавена, па да ми стигнува плата месечно) ми изнесуваше околу 400 денари. Работев како келнерка, па ова ми беше заедно со бакшиш. Значи 350 денари беше дневницата. Искрено, толку бев разочарана и обесхрабрена, што за тие години додека ја работев работава, често пати се враќав дома плачејќи. Сакам да кажам, толку ми беше за никаде првиот ден, што не се сеќавам на што ми отишле тие пари.
     
  20. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    На 18 години,летото отидов за италија кај тетка ми и работев 10 дена на гроздобер и земав 600 евра,не плаќав ништо за стан и јадење,и си ги донесев сите чисти пари.Се сеќавам дома кога стигнав на моите им викав ова се пари заработени со труд и пот,хахха