1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата рутина за нега на ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од kristii, 17 октомври 2010.

  1. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Внимавај со Eveline 8во1, особено после отстранување на гел. Не се препорачува користење после отстранувањен гел, т.е на оштетени нокти. Може повеќе штета да ти направи. Ако те пече или боли на ноктите немој да го користиш.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ги сечам со ноктарче :muscle:
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не го знаев ова. Козметичарките сите ми го кажуваат. Ме терале да ги одмарам ноктите и да ги лакирам со него за да ми се обноват. Треба изгледа да истражам повеќе.
     
  4. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Јас го користев веднаш после гел и многу ми помогна го користев само 14 дена, немав печење некои линии на ноктите се уште ми останаа но битно ми се цврсти и не се лесно кршливи.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. **prcla**

    **prcla** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    Od kade moze da ja najdam pomadava i dali nekoj ja ima koristeno???
     

    Прикачени фајлови:

  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Ги средувам во домашни услови.
    Најчесто ги носам кратки, за разлика од порано. Ги кратам еднаш или двапати неделно, брзо ми растат. Потоа ги средувам со турпија, па нанесувам безбоен лак.
    Понекогаш лакот е црн, црвен или некоја неутрална боја.
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. astrophile

    astrophile Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    268
    Се надевам дека сум на соодветна тема. Вака.. Учев средно медицинско, и ми беше забрането да растам, и лакирам нокти, поради што ноктите ми беа многу цврсти и здрави. Но, откако почнав на факултет, пред две години, забележав дека ноктите почнаа да ми се лупат. Не ми се кршливи, ама ако ги пуштам подолги, тоа делче од ноктот, кое расте над прстот ( не знам како да објаснам подобро), буквално се лупи, како да се раслојува, значи не ми се крши, ми останува делчето, ама за еден слој потенко. Навистина, откако почнав да студирам, почесто се лакирам отколку во средно, ама ништо претерано, еве веќе некое време избегнувам и не сум се лакирала. Дали е можно да е последица од стрес, и дали има некое чаре? Зајакнувач на нокти можеби, или некој витамин?
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Што се имам пробано и пак се листаат. Зајакнувачи, масла, растење со лак, без лак и пак ништо. Најлошото е што мора да се излупат еден слој или два за да почнат да растат. Сестра ми од друга страна користеше чичково масло и неа и помогна, со редовна употреба и сечење на излупениот дел постепено дури не постане ноктот здрав, па потоа растење.
    Кај мене ништо нема ефект. :smirk:
     
    На astrophile му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Hello, под прстот на ногата ми се појави како меурче полно со крв, но крвта е со темна, многу темна боја
    Искуства?
     
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Мојот проблем/прашање е следеќо:
    не знам зашо ама периодов кутикулите и општо кожата околу ноктите ми се КРШ.Нонстоп мијам раце, ама цел ден фаќам нешто, и само навечер успевам да ставам крема за раце, некогаш и заборавам...Дебил сум знам.Е ме нервира што сум рани, пошто и се јадам, а и почнав и заноктиците да ги корнам.А девојка сум, срамота е да шетам вака ко дете некое изедено.
    Имам онакво секач за кутикули, ги средувам два пати неделно пошто брзо ми растат, ама џабе, еве завчера ги корнев, сеа пак имам такви од оние незгоднине, шо ако ги повлечеш те боли до петици? Нерв ли е шо ли е, не знам.Дај кажете чаре, ми текна да ги квасам у топла вода, ама после шо? со турпија да е фатам или пилинг некој опасен да направам, и после со маслиново да ги намачкам па да копам.Ама пак ќе ми се направат...
    еве слика ај помош
    277599211_5100362316749156_5940576801581961558_n.jpg 277543904_401968244627691_6072021724281026820_n.jpg 277543904_401968244627691_6072021724281026820_n.jpg не го гледајте левиот показалец... ХАХАХАХА ќе игра после ноктарицата, затоа и прашувам.
    Бар се` комплет да средам
     
  11. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Мачкај ги со маслиново масло неколку пати во денот, особено навечер пред спиење.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Тоа е проблемот.. нонстоп сум со пенкало во рака или куцам на лаптоп, лом ќе направам..
    А имам невен маст шо треба да се потроши, во таа можам да ги удавам.
    Едино баш баш горе да ставам внимателно со стапче за уши.Ќе ме фрлат со се маслиново ако залепам нешто.
    А многу ми смета и ружно е.
     
  13. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Претури си во празно шишенце од капки за нос на пример, или во празно, исчистено од сјај за усни/коректор, такво нешто. По една капка ти треба на секој прст. Ќе го размачкаш и ќе се впие, нема да оставаш траги. Значи втриј го убаво во кутикулите и ноктите. Го правам ова често и веднаш има видлива разлика.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Ајде ќе пробам
    Имам празно шише со пипета што е, можам и во него.Не се трпи ова
    Фала ти
     
    На lusii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Тоа со пипета ти е супер опција. По една капка буквално, немој да ги удавиш во масло :D
    Редовно мачкај, па кажи дали има подобрување
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ada Guzel

    Ada Guzel Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    IMG_20230530_203018.jpg IMG_20230530_203018.jpg Дали некоја го има користено ова масло за нокти и како сте задоволни од него?
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.775
    Допаѓања:
    8.783
    Пол:
    Женски
    Постојано што ми се со лак ноктите, ми стануваат како жолти. Со што може да си ја добијат природната боја?
    Знам дека треба да не ги лакирам ама не можам така ич да одам. Не ги лакирав додека бев бремена и стварно ми беа ептен убави, бели. Ама сега не можам без лак. Имате некој совет?
     
  18. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми останува пигмент кога користам појаки бои како бордо, виолетово...
    Другарка ми кажа да земам подлога за лак од Голден Роуз и да ставам пред било кој друг лак во боја, таа била задоволна, исто така пред некој ден го купив и ова:
    [​IMG]
    Прво еден слој со ова, па лак во боја над него.
    Се надевам ќе има ефект, можеш да го најдеш во dm.
     
    На anggell и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.775
    Допаѓања:
    8.783
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, баш ќе пробам, да од потемни нијанси уште повеќе менува боја, баш сега од оваа причина посегнав по нуд нијанса.
     
  20. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.060
    Како да си ги зацврстам моите нокти?Многу се меки и кршливи,плочката ми е за нигде,како изгризани се,ко од гума и бавно растат,зашто ги правев доста често.Претпоставувам од геловите ми се,од печењето...Што да побарам од аптека за да се поттикне растот и и тие да зацврстат?