1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата рутина за нега на ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од kristii, 17 октомври 2010.

  1. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    И јас така порано направив и ми беа многу тенки. зНишто не направив ги осавив и сами си зајакнаа.
     
  2. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Де4кии зна4и вака скоро секогаш ставам црн лак убаво ми стои и кога сакам да го извадам е тогаш по4нуваат маките мои едвај го бришам со ацетон и никако да се избрише :@ :@ :@ :doh: е ај помош на некој друг на4ин да не може полесно да се извади лакот??? :?:
     
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Освен со отстранувач за лак или ацетон не знам на кој друг начин би можело да се отстрани.

    И те замолувам да не користеш 4 во замена на ч. Сите мислења ти се со 4ки. |(
     
  4. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Навикната сум така.. Ина4е ацетонот не е отстранува4 за лак???
     
  5. Beaty

    Beaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    294
    Ацетон е остранувач на лак за нокти но има јак мирис и ги суши ноктите.Подобро земи си остранувач за лак без ацетон. Пред да се лакираш со темни лакови стави безбоен лак, после полесно ке можеш да го остраниш лакот.
     
  6. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Ми беа многу тенки и се ми се кршеа,но со тек на времето ми зајакнаа...
     
  7. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Долги ми се ноктите, и не ми се кршат, само како ливчиња излгувааат. Незнам шо да правам.. Едно време не ги лакирав, ама уште стоеа. :^)
     
  8. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Вашите нокти

    Девојки нешто се случува со моите ноктиња.

    Ми пожолтеа. Не знам од што, ама не знам ни како да ги вратам пак во првобитната состојба.

    Дајте некој лек :(
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Вашите нокти

    Стара четка за заби или некоја поефтина, паста за заби и тоа обична бела, Колинус или нешто слично, јас си имам една мала Колинус и таа ми е само за ноктите. Триј со четката и пастата убаво, потоа изцеди еден лимон и на памукче натопи и бриши ги ноктите од пастата, исто како да бришеш лак со ацетон. На крај во рацете истури си едно пакетче сода бикарбона и со неа изми си ги рацете како со сапун да ги миеш ама обрни внимание исклучиво на ноктите. Во иднина, под било кој лак ставај слој проѕирен, најверојатно ти е од некој неквалитетен лак ;)
     
    На the-girl1, feferona и Ilusionist им се допаѓа ова.
  10. qxwy

    qxwy Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    5
    1. Ги мијам рацете
    2. го бришам преостанатинт лак за нокти
    3. ги потргнувам кутикулите наназад
    4. ставам крем за кутикули
    5. по 5 мин. го бришам со едно меко крпче што го користам само за нокти
    6. малку зимам ацетон, а да ми се исчистат од маслата на кремот
    7. ставам основа, за заштита
    8. се лакирам ( никогаш еднобојно, секогаш правам дизајн, пошто сум прилично добра, ме бива за тоа ) :angel:
     
  11. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    може да е во прашање и некоја болест ако ти се подолго време жолти ноктите и ако не ти помагаат овие работи провери се да не се работи за нешто сериозно ;)
     
  12. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    ноктите пожолтуваат и од лаковите. На една четка стави паста за заби и триј ги. Веднаш ќе побелат :)
     
  13. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Редовно ги чистам и турпирам. Кога ќе пораснат повеќе од што сакам ги скратувам малку. Доколку несакам да ми бидат налакирани во боја,ги лакирам со безбоен лак. :)
     
  14. Bella2

    Bella2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    6
    Мене природно ми се цврсти но користам и различни средства имам многу за зацврстување, пилинг разни креми итн... За избелување од жолтите дамки користам паста за заби.. А ги раснам мн лесно во сад обичен малку сол зејтин вода и лимон и така 1 саат 2 колку сакате и колку имате време брзо раснат и здрави и цврсти се. Пред да се лакирам ( а тоа мн често го правам секој петок) не ги сечам само ги обликовам со турпија ги полирам и ги лакирам ( некогаш и ги цртам зависи)
    Се надевам ке ви помоднат советите! :)
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    OmniaVanitas, Ketrin.Moon, Spidy - појезиви нокти немам видено (Во вашите нокти), кога ги гледав сликите не можев ,а да не се запрашам како одржувате хигиена со нив :o ?
    И како побогу не ви се кршат, или ништо не фаќате низ дома?
    Не знам за другите, ама мене вашите нокти ми се ужасно грозни и ве советувам да си ги скратите- здравјето ќе ви виде благодарно.
     
    На Divinebutterfly, la-chicka, Edie.S и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Баш напротив, ќе измијам еден куп садови и со тоа се чистат и ноктите. :) Башка сум апсолвент на стоматологија, и после секој пациент со кој работам мијам раце и не сум имала мака со хигиената.
    За кршење, ми се кршат на рачките од плакарот, ама после неколку грешки се научив како да се пазам.
    А со оглед на тоа што моите нокти се ужасно меки и не можам да ги пораснам воопшто (освен ако не си го оставам само малиот прст како сељаче пошо само тој ми расте, не знам зошто :D ), пре би да имам предолги нокти отколку да сум како машко во рацете. Си ги одржувам и моите нокти, секогаш ми биле средени, налакирани, се одвикнав и од грицкање пред многу години (едвај), ама едноставно не се чувствувам женствено со кратки нокти. Веќе речиси три години скоро секогаш имам вештачки долги нокти и си ги чувствувам како свои. :)
     
  17. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.450
    Кога еднаш ќе одржиш ваква должина на нокти, ќе сфатиш дека и не е некоја филозофија.
    Можеби одговорот е груб (иако не сакам да испадне така), но советувај ги оние околу тебе. Моите нокти си се за мене. ;)
    Инаку, мене ужасно грозни ми се грицканите нокти и месо без нокти предивикано од грицкање. Затоа, секој со свој вкус. И мене не ми се допаѓаат еден пократок, а еден екстремно долг, па никому не советувам за било што ;)

    Објаснив (и тоа во неколку наврати) за должината на ноктите, нивното одржување и одржувањето на хигиена. Веќе кога почнав да пишувам, одново нагласувам дека хигиената многу полесно се одржува со вакви нокти. Околу „фаќањето по дома„, напротив, во се' функционирам без проблем бидејќи за здрави нокти придонесува здравата исхрана и вештината на потезите.
    А околу должината vs. обавување на секојдневните обврски: кога се ставаат вештачки нокти е промена која се случува веднаш и нема време за прилагодување. Можеби затоа ти се чини дека не може да се функционира со нив. За разлика од тоа, кога ноктите растат по природен пат, има време за прилагодување кон секојдневните активности.
    И напоменав дека музичките инструменти не ми дозволуваат да имам долги нокти и ја користам секоја прилика за одржување на подолги нокти иако ги сакам и кога ми се кратки. :)
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Вашите нокти

    Муабетот е, со извинение како си го бришете задникот со ноктиве? Ова зошто не го сфаќате муабетот со хигиената. :lol:
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Користам повеќе хартија од порано, ама не е некоја филозофија :D
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.450
    Бам :roll:
    И покај целиот пост со објаснување повторно го поставуваш истото прашање? Изгледа не сме „ние со долгите нокти“ со проблем за сфаќање на „муабетот со хигиената“.