1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата рутина за нега на ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од kristii, 17 октомври 2010.

  1. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Јас имам мала рутина за чистење на мојте нокти прво ги бришам со ацитон ако ми се лакирани пота ги турпирам па ги мијам со сапун ,потоа зимаам еден лимон ги премачкувам ноктите ( бидејќи лимонот ги зацврстува) после некое време повторно ќе ги измијам и на крај ги лакирам.
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Што сте се фатиле за таа хигиена? Може некој да ми објасни што мисли дека е разликата во хигиената на долги и на кратки нокти? Хигиената е иста: дали се работи за кратки, дали за долги. Сакаш да ми кажеш дека зад пократките нокти не се насобира (како што би рекол Чорбаџи Теодос) „црно“ под ноктите. Од таму и потешко е да се извадат сите бактерии кои се насобираат под нив. Повеќе и да сакам не можам да ви го соџвакам објаснувањево.
    На долги и те како е полесно чистењето. Хигиената не доаѓа од долгите нокти туку начинот на одржување на таа фамозна хигиена. Ако не си ги миеш рацете по цел ден, нормално е дека ќе имаш проблем со хигиената и тоа не само на ноктите, биле тие кратки или долги![/quote]
    секако го делам мислењето но во однос на кратките сметам дека е потешко бидејќи цел сет за нокти треба да се користи , пример мене лично мн повеќе ајде да ја наречам нечистотија и дури и прашина ми се насобира а додека имав кратки се беше океј односно не морав толку внимание да трошам на нив :^) што се исфрустрира толку , само мислење , поздрав :)
    многу точно OmniaVanitas :)
    океј тоа е твое мислење јас сум добивала и негативни и позитивни коментари :) почитувам . и ми рекле да ги скратам но не , јас ги оддржувам побогу само се долги не одвратни и нечисти :) :D
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Е не сфаќам тоа,како не разбираш за хигиената?Па добро,значи не мислам на прашина и нечистотија која лесно се чисте со вода,туку мислам на тие невидливите бактерии што се насобираат на ноктот,зошто кога имаш долги нокти,конкретно храната доаѓа во контакт со ноктот и ти буквално со нокти фаќаш се,а што не е случај со кратки.Значи не е под ноктот,туку зборам за цел нокт,башка што гребеш се околу тебе,мене малку да ми се подоглги ќе се заколам,па со ови мислам можам и дрва да сечам што се вели.Се надевам сфати на што мислам.
     
  4. angela05

    angela05 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    pomognete mii ,imav dolgi nokti no mi se skrija 3 kako da mi porasnat vo rok od 2o dena?
     
  5. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    па нема помош , никако :) тие раснат споро , скрати ги нема така да шеташ :)малку се 20 дена да порасне еден нокт долг :)
     
  6. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Затоа и напишав дека се е до вештината, а не до долгите нокти. Ако си неспретна во рацете, ноктите нема да се проблем. Околу мене не гребам ништо. Ако некој е нестабилен и со кратки ќе гребе... Не сфаќам од каде ова со гребењето? :D
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Гледам се испишале повеќе постови после мојот па да не ве цитирам сите што ми реплицирале ќе ви се обратам групно.

    На што се` мислев кога реков дека се језиви?

    Прво на хигиената посебно на делот што го наведе Мимс, ама исто така и на други работи што ме интересираат: како со овие нокти би меселе на пример нешто, како јадете со нив кога колку и да ги чистите сепак таа голема површина е извор на зараза и тоа е факт. :!:
    Ти Спиди велиш дека си заболекар и дека екстремно долгите нокти не ти сметаат во работата, а прво што се запрашав е: како тоа не ти се кинат ракавиците, или не носиш ракавици :?: ?

    Друго, како ги држиш инструментите?- јас ако малку ми се подолги ноктите не можам да држам убаво пенкало кога пишувам па веднаш ги кратам, а не пак со нив да го држиш тој инструментот за мешање на пломба или тоа не знам како се вика со кое се проверува дали забот има кариес.
    Јас не би дошла кај тебе на преглед никогаш, и онака се страшни заболекарите па уште такви огромни нокти им фалат. :tmi:

    И како пишувате на тастатурата бре? Зарем не фаќате по две букви наеднаш?
    Како си ги закопчувате фармерките? Како зашивате нешто? :^)

    Верувам дека е тоа едно големо мачење и сигурна сум дека кога би ги извадиле ноктите (прочитав дека се вештачки, така ми се реши дилемата како до сега не ви се скршиле) ќе осетите огромно олеснување.
     
    На JoxyTheFreak, Lilit, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Ааам... Не се вештачки (барем не моиве). Можеби си се збунила кога спомнав дека ако беа вештачки ќе беше тешко привикнувањето бидејќи промената се случува наеднаш и не дозволува привикнување, па затоа некои изгледаат како фатени во рацете. :)

    Хигиена се одржува на ист начин како и кратки нокти, само се работи за поголема површина.
    И од каде ти е фактот дека „сепак таа голема површина е извор на зараза и тоа е факт“? Би сакала да го знам изворот.

    На крај, ако дојде до проблем со нормалната хигиена (а тоа не се случува) која се состои од сапуни, сјаеви за садови, шампони, гелови за туширање (барем од тоа се состои одржувањето на мојата дневна хигиена) и не верувам дека е потребно од дополнително чистење, чепкалките за уши се опција кога има проблем за добро измивање на површината (која, повторно ќе напоменам, не е поразлична од кратките нокти и е непотребно дополнително чистење освен во екстремни случаи).

    За пишување на тастатура не е толку тешко - се привикнуваш.
    Ретко носам фармерки, но и кога носам, закопчувањето воопшто не е тешко бидејќи на се останато има копчиња и како и со куцање на тастатурата - се провикнуваш и воопшто не е тешко како што на прв поглед вам ви изгледа.

    За мене не е воопшто мачење. Како што напоменав и претходно, се е до вештината во рацете. Ако си фатен во рацете, ноктите ти се најмал проблем. Ако си неспретна - ќе ти се искршат без разлика на нивната должина :D
     
    На CarrieBradshow, Spidy и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Ги носам истите ракавици што ги носат останатите доктори на стоматолошката клиника, и во 5те години додека работам не ми се скинала ракавица никогаш (направени се да бидат издржливи, има многу пооштри инструменти од моите нокти). За инструментите воопшто не ми сметаат, зошто ги држам со јагодиците од прстите, а со рацете не пипам воопшто во внатрешноста на устата (за тоа постојат инструменти), па ниеден пациент немал воопшто мака од моите нокти. Да, постојат одредени интервенции за кои најверојатно би ми сметале ноктите, но како студент, јас ништо од тоа не изведувам, и затоа и со тоа не сум имала проблем. И кога би дошло ред да го работам тоа, би ги скратила зошто не би сакала да страдаат пациентите заради мојата естетика. Но во моментов, кога никого не наштетувам освен ако на изглед на некој не му се свиѓаат, не би си ги скратила. И најбитно од се, најголемите бактерии да ми се под ноктите, тие се покриени со ракавиците, и пациентите се заштитени од мене исто како што сум заштитена и јас од нив.
    И како што OmniaVanitas кажа дека не и сметаат нејзините природни нокти, и убаво објаснила како одат секојдневните активности со долги нокти, истото и јас го чувствувам за моите вештачки. Единствената разлика е што мене ми требале неколку дена да се навикнам кога првпат сум ги ставила (а тоа беше пред години). И како што кажав во друг пост, не би се чувствувала женствено без нив. :)

    п.с. да, ако е предолг ми смета ноктот на десниот показалец кога треба да пишувам, а должината што ја имам моментално и ја одржувам е максималната на која можам без проблем да држам пенкало.
     
  10. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Јас порано имав раце кои личеа на се, но на раце - НЕ. Ноктите ми беа изгрицкани до крај, а и кожичките околу него. Абе ужас. Е, се управив благодарение на моја школска која имаше преубави нокти па си реков, кога може таа, зошто да не можам и јас. И така сега имам нормална големина и не можам да му се нарадувам секоја ден ги лакирам, ги средувам и постојано си ги гледам :wasntme: .

    Толку од мојата сторија, сеа сакав да прашам..
    Нешто ми се меки, па ако знаете некој производ (по можност да го има во Зегин), за зацврстување на ноктите а исто така и некој лак или гел за побрз раст пошто одеднаш ми пораснаа вака и еве ги не растат или јас не приметувам бидејќи очите ми се стално врз нив :D .

    Хелп грлс. :*
     
  11. Youlen

    Youlen Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    194
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Моите нокти беа ужасни, не дека сега се нешто посебно, ама за разлика од пред еден месец се супер :D
    само уште неможам да им најдам лек за кршливоста :worried:

    обично ми се лакирани... зависи ако сум повеќе расположена и имам време знам и да ги нацртам.. од денес почнав со еден третман... си купив гел за кутикули на евелине и гел за раст на ноктите, па од денес ќе ги негувам па да видам дали ќе има ефект или ќе биде уште едно фрлање на пари :)

    Инаку Youlen како си задоволна од зацрвстувачот :)
    http://www.dodatnaoprema.com/prodav...kalcijumom-lakovi-za-nokte-aura_0_400x400.jpg
     
  13. tea.15

    tea.15 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    феминки ми треба совет! :D
    Уште малку ќе идам на одмор,а моите нокти се многу меки,споро растат и брзо се кршат.
    Денес ги држев во сок од лимон околу 20 минути (иако треба 10 мин.) :$ ,но нема никаков ефект. Ми кажале дека со домашни третмани е најубаво да се негуваат ноктите.Па имате ли некој совет за мене?
    Фала однапред! :*
     
  14. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    едно време ми беа многу кршливи и нарачав лак за зацврснување од орифлејм , и 2 дена во неделата ги одмарам од лакови и пак ставам од тој лак и сега супер ми се
     
  15. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со палецот. Внатрешно ко да ми се рони ноктот, основата на ноктот ми е прмногу вдлабната (не е нормална како и на сите други) еднас ми имаше паднато ноктот бидејки основата од ронење на ноктот е премногу внатре. При напор кога пртискам нешто ме боли, а инаку не. Имам носено и носам гелни нокти, но сите останати ми се ко што треба, само овој..појма немам што му е.А и премногу ми растее брзо...прмногууу. Знае ли некој да ми каже што всушност се сучува со мојот нокт. :?: Поздраав :* :?:
     

    Прикачени фајлови:

  16. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.991
    Пол:
    Женски
    Мене ми личи како да си го повредила ноктот (некако си го подигнала),и како резултат на тоа ,под ноктот се направила габична инфекција.Сечи го ноктот колку што можеш пониско,и мачкај со микозил маст.Мислам дека така се викаше,во секој случај, или посети лекар или прашај во аптека.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Не знам дали прашањево ми е за тука ама ќе прашам,ако не е на правилно место слободно нека го преместат модераторите :)
    Девојки ноктите ми се пожолтени,како некој пушач ми се жолти што пушел со години. Пробав со сода бикарбона и паста за заби ги четкав ама нема никаков ефект.
    Нешто друго,ефикасно?
    Благодарам однапред ^_^
     
  18. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Користи ги овие од горе секој 2ден и ќе забележиш разлика.Можиш да пробаш и со 1% или 3% хидроген(во аптеки го има),заедно помешан со сода бикарбона :D или паста со лимонов сок.Овие јас ги користам и ми делуаат.Ќе ставам слика некојден да видиш колку бели ми се :)
    ОВА ми беа летото сега се побели :$ :$
     

    Прикачени фајлови:

    • Photo-0239.jpg
      Photo-0239.jpg
      Големина на фајлот:
      38,8 KB
      Прегледи:
      130
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    КАКО ПРИРОДНО ДА ГИ ИЗБЕЛИТЕ ВАШИТЕ НОКТИ?
    http://www.ladybook.mk/mk/post/6563/Kako-prirodno-da-gi-izbelite-vashite-nokti
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам да имам долги нокти,али пошто тренирам одбојка,неможам да имам многу долги (до 5-6 цм)имам лак за нокти кои ги зацврстува,ги штити... на Golden Rose е и го земав околку 90 ден мислам.НЕ МЕ ДРЖЕТЕ ЗА ЗБОР го има секаде,јас го земав од Golden Rose во Рамстор (после маркетот е)