1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата рутина за нега на ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од kristii, 17 октомври 2010.

  1. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која тема точно да го поставам прашањето, па ајде овде. Каде да најдам поквалитетен отстранувач на кутикули од овој тип? И по која цена сте виделе? Однапред благодарам :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Во ДМ има едни многу убави вакви. На Титаниа мислам дека беа. Со малку подолга, бело портокалова(или зелена или плава, има повеќе бои) дршка и силиконски пушер. Околу 100 и нешто беа, не памтам точно.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @tropix4e Супер тогаш, ти благодарам многу на одговорот :f:
     
  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Со што најдобро се одстрануваат кутикули во домашни услови, тоа вертикалното ко стапче или со тоа во вид на ножици?
     
  5. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Leo-nora Мене лично попрактично ми е тоа што е како стапче, буквално зафаќаш како со пенкалце од едната страна и тераш фино до другиот крај и тоа е целата процедура :D
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дaли ќе мoже сликa oд истoтo?:)
     
  7. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Хана-банана Хани скролни малку понагоре, првиот пост е од мене, прашував пред некое време, бидејќи сакав да си го обновам :)
     
    На Хана-банана му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Пред да почнеш со одстранување праеш некој третман, ги подготвуваш ноктите или директива со тоа пенкалцето мине?
     
  9. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Leo-nora Таа постапка вообичаено ја правам пред да си го менувам лакот. Го менувам еднаш неделно, но куткулите може и на 2 недели да се средуваат, бидејќи не растат толку брзо. Инаку прво обавезно лакот го отстранувам, па ги мијам рацете и кога ќе се исушат скроз, по некое време ги отстранувам.
    Мене лично, така на суво најефикасна ми е постапката, најлесно во еден чекор се вадат. Па после се мијам повторно и ставам крема. Порано имав пробано претходно да се намачкам крема, ама премногу се лизга алатката и ништо не можеш да отстраниш :D
    Ако случајно се закачиш или на некој нокт лошо фатиш и потече крв, не се секирај, знае и тоа да се случи, затоа мораш внимателно. Плус, во таков случај санирај и подоцна намачкај се мелем за куткули :)
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Фала ти :)
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ај слика од мелемот кој го користиш, ако не е проблем. :)
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @IM.TMKQ Веќе не користам, бидејќи веќе немам таков проблем буквално веќе со години, прво користев ова од Авон, ама го снема, па после го најдов ова на Мелем, истото е т.е за истата намена и е многу квалитетно, значи производи што стварно помагаат, а можеш да го најдеш во Зегин, Веро маркетите, ДМ мислам дека исто имаат и скоро сите аптеки така поголеми :f:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Најмалото што е
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Фала. :hug:
    Само да прашам Мелем не се користи и како лабело, јас така го знам или овие округли паковања се за кутикули?
     
  14. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @IM.TMKQ Имаат лабело, на сликата тоа што си е во стандардното пакувања за лабела, а тие другите две се за кожа. Поконкретно, тоа во поголемото округло пакување е за нанесување на суви делови од кожата, како што ни се надлактиците на рацете или за изгореници, а најмалото пакување е за ноктите т.е за кутикулите, односно тоа што ти треба, што го бараш :D Во основа сите се слични, содржат ланолин и пчелин мед и скоро текстурата им е слична, ама сепак се различни малку :) И нема на што, за било што што можам да помогнам, тука сум :sun::f::hug:
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Редовно ги кратам и обликувам со турпија, по потреба ставам средство за заштита 8 in 1 на Eveline.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Beauty.Mar

    Beauty.Mar Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    1.159
    Пол:
    Женски
    правам гел на раце и нозе во салон на секои три недели ми стана рутина,веќе со години, затоа што сакам секогаш да сум средена
     
  17. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Само во салон ставам акрилни, а кога ги одмарам од акрилни само ги сечам и ги чистам, ништо друго.
     
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Некоја финта како да отстранам сама гелни нокти?
     
  19. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    Ако станува збор за надградба, треба да го отстраниш поголемиот дел од гелот со турпија (притоа внимавај да не ги оштетиш твоите нокти). Потоа, откако ќе остане многу тенок слој гел, натопи памукче со ацетон и замотај го околу прстот со алуминиумска фолија, за 15-20 минути би требало да го растопи гелот.
    Ако станува збор за гел-лак, тогаш не мора да ги турпијаш, директно со ацетон и фолија исто толку време :)
    Секако најубаво ти препорачувам да ти ги отстранат некаде, за да не ги оштетиш твоите.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Постојано , веќе со години одам на педикир и маникир на секои 3-4 недели. Немам замарање, секогаш средени ноктите. Сега во бременоста исто терам, ама ми кажаа пред пораѓај да си ги тргнам тие гелови и да не се лакирам со ништо. Уште овој месец и потоа ќе почнам сама дома да си ги средувам. Сакам полека да се навикнам бидејќи ако ги скратам скрос ноктите рацете ме болат, прстите ми се нежни ептен. Имам ги одмарано 2 пати од гел и буквално не можев ништо да допрам. Следниот месец ќе бидам без гел и така ќе терам додека да се породам, а и потоа додека не ми порасне бебето. Може ќе ставам гел лак и ќе ги носам ептен кратки, но не знам како ќе бидам со време и обврски. Затоа од ДМ си купив турпија,ноктарица,онаа алатката за сечење кутикули и 8во1 лакот од Евелине, го земав со сребрени светки за колку толку убаво да ми изгледаат рацете.

    Се надевам ќе успеам сама некако да се средувам во периодот што доаѓа.