1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Темава ја отварам со цел да имаме една единствена тема каде би можеле да дискутираме само за овој проблем кој очигледно е многу “популарен“ во бременоста.
    Имено кај мене од почеток столицата беше нормална, за подоцна да имам опстипација, па ајде некако со јогурт, компот од сливи, свеж сок од цитрони се нормализираше.
    Сега од пред една недела пијам Магнесол вкупно по 650-800мг дневно и имам течна столица. Всушност личи на дијареа и е тоа, но не е преку цел ден, односно еднаш до два пати максимум одам, стомак не ме боли па затоа викам дека не е тоа, туку дека е само течна.

    Мамички и идни мамички , дали сте ја имале оваа ситуација??? Дали е нормална или пак треба да се превземе нешто??? :?:
     
    На majaivan и sabatini им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Најверојатно од Магнесолот ти е потечна, бидејќи магнезиумот делува и на перисталтиката. Јас магнезиум пиев само по потреба, па немав некои изразени проблеми со столицата, ми беше нормална скоро цела бременост, запек скоро и да немав, освен последните неколку дена (и мислам дека тогаш и ми се појавија и хемороидите кои почнаа да крварат неколку дена после породувањето).
    Ако ти пречи тоа што столицата ти е течна, може да јадеш храна што ја стврднува - зависи што делува кај тебе. Ама верувај, подобро да е потечна отколку да имаш запек, оти тоа неминовно води до создавање на хемороиди кои знаат да бидат болни.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ауу никако скраја да е, запек аман од него. Мене реално ми одговара моменталната состојба, зошто и пред бременоста си имав мака со тврда столица, само се прашував дали е во ред, нормално или да паничам :$
    :rofl: За второ ветувам дека нема да досаѓам толку :rofl:
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Аннатх, ленено семе ли ја подобруваше столицата? Го следев твојот совет и во бременоста пиев пола чаша јогурт со една лажичка ленено семе, така ми се подобри столицата.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Да, ама само ако имаш запек. За течна столица не е решение лененото семе.
     
  6. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    И јас последните две-три недели се мачам со тврда столица. Пијам многу вода, гледам да внесувам течна храна, овошје, ама ништо не помага.

    Ќе пробам со јогурт и ленено семе, само да ве прашам ленено семе се става како што е купено цело, или треба да се пече, да се толчи ? :^)
    И кога се пие, наутро или не е важно?
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас го пиев така, нетолчено. Јаболката дефинитивно ја регулира столицата, без разлика дали е тврда или течна.
    А за течна столица, чоколадо за готвење (попознато како кухинско чоколадо).
     
    На Nika _Sonce и Mayyya им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Можеш и мелено да го пиеш, и наутро и навечер, нема штета. Ама ако го пиеш цело, џвакај ги зрната, се ослободуваат омега масни киселини кои и тоа како се пожелни во развојот на плодот :)
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Уф и јас првптат во живот имам запаек. Совет добив за суви сливи и јогурт со ленено семе, ама семето мелено, бидејки целото зрно само протрчувало низ цревата без посебен ефект.
     
  10. konstantina6

    konstantina6 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zdravo idni mamicki, jas sum nova na forumot i sum 18-ta nedela bremena...da kazam deka i jas imav problemi so diarea skoro ceeel mesec, i morav da pijam i linex, sekako po preporaka na maticniot ginekolog..a posle toa od ko ke se sredi stolicata mi rece da pijam magnezium sto se prodava vo paketcinja i se istura direktno na jazik samo da se stopi...sega sum poarna ama pak povremeno mi se slucuva da imam potecna stolica, ama mislam deka toa e do hormonite!!! pozdrav :^)
     
    На Nika _Sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас немав никаков проблем, освен промена во бојата, кога земав екстра железо, но тоа е нормално
     
    На solzicka.solzicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    и јас досега немам никаков проблем со столицата :!: ,баш напротив, мислам дека ми се регулира :tmi:
    потешко одев пред да забременам :lol:
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Imam vistinska revolucija vo stomakot...naduen i tvrd mi e stomakot,crevata celo vreme mi krkorat i ima mnogu gasovi.Stolicata mi stana neredovna i taa naduenost mi preci.Sovet?
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас на почеток од бременоста столицата ја регулирав со јогурт, компот од сливи, цитрони , овошје...пробај да внесуваш многу течности и храна богата со влакна.
    Нормално е сето ова што ти се случува не паничи, сега цревата стануваат мрзливи, матката притиска, немаат доволно место...
    Исто и чепчиња сум ставала за одење во вц. Кај мене овој проблем траењше се до 19н кога почнав да пијам магнезиум и многу течности.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    И јас имам проблем со тврда столица само ако се напијам кафе тогаш можам да одам во веце инаку може и цела недела да не одам и стомахот ми станува тврд,Сакав да избегнувам кафе |( во бременоста но ете само тоа го рашава проблемот...
     
  16. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Немам проблем со столицата. Супер све, само не можам да си каснам луто затоа што после си спијам во тоалет на шоља :( а пусти мерак за лутко :(
     
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас цела бременост имам многу чудна столица, преку една ден редовно имам пролив, а инаку нешто помеѓу пролив и нормална столица, и одам по 4 5 пати во денот во вц. Ми одговара моменталната состојба, со оглед на тоа дека кога дознав дека сум бремена ги оставив кафето и цигарите, очекував да имам запек како и вообичаено, но имав среќа, лекарката ми рече дека од магнесолот ми била таква столицата. е сега до крајот имам уште неколку недели па до тогаш ке видиме, во бременоста се е можно, само запек да не ме фати. :tmi:
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Redovno maka macam koga dojde red za golema nuzda.I jas go otkazav kafeto,ne skros,no edno do dve nedelno.I so kafe i bez kafe,nikako da mi se priodi po wc.A koga ke se dese toa,gospod go gledam :@ Pijam i poveke tecnosti,jogurt...ama nema fajde :(
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    На хрватска телевизија пред некој ден советуваше еден нутриционист дека најдобро за тврда столица било да се јаде овошје на гладно,посебно од сабајле и после тоа да не се внесувала друга храна наредните 2 часа. за бананата кажа дека е многу корисна и за регулација на столицата и делувала како диуретик ( против отоци) за тоа можам и јас да потврдам :lol: за чудо немам отоци а си јадам скоро се ама редовно секој ден јадам и банани,ете има вистина во тоа :lol:
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас да не се заречам цела бременост иц немам мака со столицата , дури и одам по 2-3 пати на ден во вц :D е сега незнам дали има влијание тоа што пијам и мн вода, а за бананите не сум знаела, а јадам по 2 обавезно на ден, една на сабајле и една на вечер, дури ако не каснам еден ден тогаш имам мака ...