1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. makedon81

    makedon81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Машки
    Сок од праска или само праска ;)
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Морам да споделам искуство. После 2-3 недели тежок запек испробано се од парафинско, маслиново масло, прашок како лаксатив, суви сливи еден тон смокви к. млеко семки и интегрални чуда и на крај излегување само со мокро клизма на 6-7 дена конечно си најдов лек.
    Сируп смокван. IMG_20190312_212428.jpg
     
    На TwinsD и makedon81 им се допаѓа ова.
  3. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто сега бев во тоалет едвај некако успеав да ви кажам право имав мн тврда столица дури малку болно...и при бришење видов крв , дали е ова за загрижување да одам на лекар и што да превземам ако и понатаму имам проблем со ова? Или пак сосема нешто друго е проблемот :worried:
     
  4. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    За мене со тврда столица во бременоста е нормално. Плус имам и хемороиди кои се активираа сега. Мислам нема место за паника. Но сепак види како ќе си утре.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    36ta nedela sum, stolicata vo poslednite dve nedeli mnogu mi se izmeni, stana meka ne kako dijarea, samo pomeka e, a sekogas imav tvrda stolica, dali e mozno da e od sumamedot go piev poradi klamidija ili mozebi od magnezium?
     
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Можно е да е од магнезиумот, ако земаш поголема доза. Инаку, како се ближиш кон крајот, нормално е да имаш помека столица, без гајле. Се’ додека не е дијареа, не се секирај :)
     
  7. Vikk22

    Vikk22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    I jas sum ista ovie dva dena...izbezumena sam :sweat: dali bese na doktor..sto ti kazaa?
     
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња,

    29+3 сме и некако во последно време постојано имам течна столица или дијареа, тегоби во желудник или грчеви во мешето.. темна ми е столицата (иначе моментално пијам реферум за железо, а пред тоа тотема кои не ги поднесував а некако ни овие.. само две се имам напијано некако се ми е одвратно) приметив и како црни точки или ресички во изметот.. дали има место за паника.. да барам мислење од доктор или...?

    инаку пред да останам трудна постојано бев со капсови одкако сум бремена дијареа и на почетокот од самата бременост.. ама сега во последно време нз што и да каснам ми реагира де меше де желудник.. некој со сл искуство.. ?
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И јас имав сличен проблем во првата бременост. Пиев апчиња за железо и столицата беше црна. Престанав да ги пијам и оттогаш немав проблеми. Продолжив со сируп Легофер.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Majki eve 4 meseci sme... znaci pred 01-02 casot ne e uspana.. eve i 02h pominuva i uste oko nemoze da zatvore..znaci se utepav od peenje, niskanje u kolicka, na krevet, lulka.. jadena, presoblecena, tt super.. i samo kenka i nikako da se uspie. Veke 2 nedeli e vaka...znaci puknav em mi se spie em dusa neam
     
    На Miiaaa98 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  11. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски


    Со солзи се насмеав. Се познава дека незнаеш каде си бидејќи пишуваш во тема вашата столица за време на бременоста:D.
    Дојди си кај нас. Ке те гушнеме. Си се разбираме.
    Не му откривај на бремениве што ги чека.:D:hug:
     
    На LadyC, dunika, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Hahahahhhahahahahahahahahahhsh:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    Bozee mi oprosti:D;(
    Aj bar ve nasmeav hahaha
     
    На Lostinparadise, Jana06, Bebac и 2 други им се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.378
    Пол:
    Женски
    Ја читав темава и видов дека повеќето мачеле мака со запек, јас луѓенца со дијареа имам проблем. Не знам дали ми е од стрес моментално од што ми почина пред некој ден блиска личност и од тоа се јавува, и башка е еднаш до двапати на ден. Читав глупости на интернет дека правела дијареата спонтан па се испоизвадив од памет асално и ми треба некоја да пише ако имала набрзо дијареа дека е се ок . Уште ова ми фалеше дека си немав без тоа стресови.;(
     
  14. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Не се плаши,јас цело прво тромесечие имав дијареа(течна столица).Наутро трчав во вц,но немав никакви пропратни тегоби.
    Сега во 2ро тромесечие почесто имам запек,прогестеронот прави да се стега дебелото црево,плус матката притиска таму.
    Гледај да си хидрирана,покриена со витамини,и уживај,се ке биде во ред:hug:
     
    На LadyC и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Нормално е, и јас имав течна столица цел прв триместар. Вториот некогаш ептен тврда, некогаш многу течна, крај да не може човек да фати :^) Сега како влегувам во трет триместар, мака мачам со запек. Смрт ми е секое одење во тоалет ;(

    Ах, убавините на бременоста :D
     
    На LadyC и dunika им се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.378
    Пол:
    Женски
    Девојчиња малиот ми имаше запек скоро 1 година, не прашувајте што се поминавме... На крај му најдов лек сабајле во чај една лажица сусамов Таан и плус мајка една ми рече 4 Вида семиња да му ставам по една лажичка во јадење и замислете регулираше. Не знам дали смееме бремени ова да земаме, мада мислам дека е се природно ( 4 семиња се сусам, сончоглед , семки од тиква и ленено) ама прашајте ако не ви дозволат гинеколозите ќе се спасите одма. За тоа јас можам да посоветувам. :)
    Ви благодарам лепотици, ме утешивте и вие и матичната, толку се преплашив сабајлево , депресија ме акна мислам од лоши мисли. :(
     
    На dunika и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може се’ што наброја. Јас пијам јогурт со ленено семе, и ми помага. Го пиев и со ќерка ми кога бев трудна, и сега со второво. Навечер пред спиење пијам, за до сабајле да проработи :$
     
    На dunika и LadyC им се допаѓа ова.
  18. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    1.087
    јас имам тврда столица отсекогаш па и сега ми продолжи во бременост, идам во вц на 3 дена..кажете што да јадам за да се регулира?
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Сите ве читам со некоја мака за столицата, мене како и претходно, нормална ми е.
    Јадам храна полна со влакна, јадам разни манџички со месо и без месо, свежо овошје обавезно секој ден.
    Плус, мислам дека и магнезиумот ја регулира, пијам двапати на ден, наутро и навечер.
    Прогестерон примам од самиот почеток, прво секој ден Пролутекс, па наизменично еден ден Пролутекс и еден Депо, па на два дена наизменично, па Депо на 4 дена и дури сега еднаш неделно Депо. А до пред една недела трипати на ден плус и Утрогестан, а сега конечно двапати на ден. Прогестеронот знае да ги успори цревата, нормално е, но кај мене нема таков ефект и мислам дека исхраната има големо влијание, барем кај мене.
    Да додадам, секоја вечер по еден пробиотик пијам во кој има и влакна, па можеби и тој има таков ефект.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Каков пробиотик пиеш @0ли ? Треба и јас да земам, не ми текнало ич. Многу мака имам со тврда столица деновиве, и знам дека третиов триместар ќе биде вака. Истово го поминав еднаш веќе, како се ближев кон крајот, се’ потешко ми беше :whew:

    Инаку да, и магнезиумот многу помага. И него навечер го пијам за да немам мака сабајле.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.