Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

 1. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  @Sexybaby86 Овој го пијам, 90 капсули има, пишува 3×1, јас по една пијам дневно навечер.
  2-Lactoflor-BioPlus-600x600.jpg
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.594
  Допаѓања:
  13.480
  Пол:
  Женски
  Јас да не се подречам - си додам во веце по два пати па и три пати на ден :D се надевам до крај ќе биде така :lol:
   
 3. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Леле јас не јадам месо и мојата храна се базира на овошје и зеленчук. И претходно не сум имала проблем со столица али сега ќе полудам. Вчера дури си направив смуди кои обично ме протерува. Ама ништо вчера не се деси. Ама затоа денес... Бев неколку пати во вц и стомакот ме искина од гасови. Се зафркнав гадно со смудито. Следен преглед ќе барам и јас пробиотик вака не се живее. И магнезиум пијам и се што набројавте и џабе....
   
 4. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  44
  Здраво на сите ја сум 9 недела бремена, од осмата недела ми почна проблемот со тврда столица, веќе цело време сум на чепчиња и клизми, само со нив одам вака неможам а и не јадам многу нуждата ми е мека од магнезиум што пијам но ете неможам кажете што да правам како да се средам на нормален начин да одам во тоалет :(
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.219
  Допаѓања:
  5.882
  Пол:
  Женски
  Мислам дека за секој е различно само треба да си најдеш што тебе ти помага. Сум пробувала многу работи што ме советувале ама луѓе како мандарини што ми помагаат ништо друго :D Јадам 2-3 и цел ден од вц не можам да излезам, се осеќам попразна за 2 кг.
   
 6. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  44
  Јадам и јас мандарини помаранџи ништо не помага(facepalm)
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Свари си компот од суви сливи, пробај и со тоа. Потоа и водата испиј ја и сливите изеди ги.
  Ама не еднаш и толку.
  Јади зеленчук и динстан и свеж, редовно. Полесна храна, супи.
   
 8. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Иста сум и јас, и сливи јадев и компот од сливи правев како што кажа Оли :D Првите три недели ми сметаше сеа се навикнав. Матичната ми даде таблети ама не сум ги купила :D Иначе единствено што ми помага е течна храна па јадам колку можам повеќе. И на моите расолницата кога ја пробав и тоа ми помогна за тој ден, ама они не ја солат многу и не ми сметаше да ја пијам.

  Едит: И луто ми помага исто, ама ми е страв да не претерам, по 3/4 пиперчиња лути од тегла јадам :D
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  И пиперки помагаат, не знам дали има уште по пазариве, тие баш се добри за столицата, црн патлиџан, тиквици.
   
 10. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.532
  Допаѓања:
  110.873
  Пол:
  Женски
  Има пиперки, како нема. Во секоја пиљара има.
  Ние во фолијата уште имаме и од ајварската:)
   
  На eta и 0ли им се допаѓа ова.
 11. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Јас бидејќи си замрзнав домашни и користам од нив, врска немам дали има уште.
  Ама ете, супер штом ги има, одлични се за столица.
  Особено ајварките ми се вкусни :wasntme:
   
  На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.532
  Допаѓања:
  110.873
  Пол:
  Женски
  А во кој случај се добри не разбрав.
  Кога имаш дијареја или пак опстипација?:^)
   
 13. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Опстипација кога имаш.
   
  На Butterfly1107 и Bubce38 им се допаѓа ова.
 14. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  44
  Да мора да пробам со сливи веке 2 недела нервоза ме фаќа незнам како ќе терам вака цела бременост :|
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EuHenIa

  EuHenIa Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  34.335
  Пол:
  Женски
  Девојки мене за опстипација мн ми помогна маслиново масло. Една ракиска чашка на гладно.
  Парафинско знам дека е лаксатив ама во бременост дали смее не знам. Маслиновото е сигурно :)
   
  На eta, duffi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 16. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Добра идеја е и ладно цедено маслиново. (y)
  Секое утро по една лажица масло ставам во цеден лимон за да можам да го испијам.
   
  На eta, duffi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 17. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.185
  Допаѓања:
  63.157
  Пол:
  Женски
  Лажица маслиново може и во супа, не се осеќа ич така. Ова од @duffi ми е совет кога разменувавме мислења во првата бременост, и го применувам и во оваа кога имам проблем со опстипација. Стварно помага. Една чинија супа со лажица маслиново.

  Друга алтернатива (фармаколошка) е Дуфалак сируп. Не е лаксатив, туку е многу поблага варијанта и служи само за омекнување на столицата и полесно празнење (муабетов (facepalm)) :D Од доктор ми е даден и комплетно безбеден за трудници, ама само за итни ситуации, кои вклучуваат болки заради опстипација и ништо друго не помага. И е одвратно гаден, ист е како глукозата што се пие кога се испитува скриен шеќер. Шербет :puke:
   
  На eta, Jana06, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Tami12345

  Tami12345 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  44
  Знам за сирупот мене ми го дадоа исто кога имав херпес во интима благ е но не ми помага многу само гасови и омекнува
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  За опстипација многу помага кефир со ленено семе на сабајле на гладно срце.Само лененото семе да биде сомелено сабајлето
   
 20. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.397
  Пол:
  Женски
  Мене верувале или не ми помагаше чоколино,медолино,кексолино,како и магнезиумот,дури имав и потечна столица баш во бременоста,а пред тоа обична столица.