1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    И јас приметив дека ако јадам банана сум ок, иако некои бананата ја користат кога имаат дијареа.. Чудно ми е мене тоа, можеби поради тоа што мене инаку ми влијае.
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Луѓе ова што го кажа претходно Роза помага ,еве јадам од сабајле два дена века овошје и после околу 2 часа не јадам ништо друго и полесно ми е за во вц ,инаку имав проблем со тврда столица
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Мене ми помага цитронот, навечер ке си изедам половина цитрон и сабајле леснење, а и во текот на денот си јадам по нешто овошје.
     
  4. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Мене за тврдата столица единствен лек ми беше компот од суви сливи. Делуваше да не речам одма :)
     
  5. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    http://www.coolinarika.com/recept/banana-izvor-zdravlja/ еве јас пак со бананиве, се опседнав :rofl: значи имало нешто многу вкусно и ептен корисно :rofl: девојки удрете по бананите :rofl: тука пишува и дека се богати со железо,го намалуваат крвниот притисок, ја подобруваат работата на срцето, помагаат при киселина во желудник, ја регулираат столицата.... се што ни треба на нас трудниците :)
    ( извинете, знам дека забегав малку од темава)
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Мене единствено магнезиумот ми е лекот за регулирање на столицата...
    и сега расол или кисела зелка :D
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas pijam magnezium ama i nataka imam tvrda stolica,a baska sega od zelezoto i bojata mi e promeneta.Maka macam so sekoe idenje po golema nuzda.
     
  8. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Жени, јас сега имам подобра столица него претходно... ме чуди дали е тоа нормално,ама јас си се радувам бидејки претходно имав и мрзливи црева и тешко излагање а сега ми се случува во денот и по неколку пати и нормално , ни тврдо ни многу течно :D
     
  9. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    полека со расолот :lol: може да ти го зголеми крвниот притисок. мери си го редовно
     
  10. DJURIC

    DJURIC Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    За тврда столица во бременост само киви е лекот, а посебно сега овој период кога нема многу избор на овошје. Наутро на гладно 3-4 киви и за максимално 24 часа ќе немате ниакаков проблем, ова е проверено, 100% помага. Помага ако се внесува и во тек на ден, не мора да е на гладно.
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе, јас 9 месеци пролив имам :lol: . Да незнае човек што е подобро,запек или пролив. Пробувам на секакви начини да го ,,исконтролирам,,проливов,ама нема шанси. А колку е досадееееен........баш како пролив :lol: :lol: :lol:
     
  12. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    мешиња ајде помагајте ... столицата пред бременоста ми беше катастрофа ... сега од кога сум бремена ми е уште покатастрофа ... целата сум издувана,цревата ми кркорат ,имам гасови, се мачам никако не одам во вц,а ако продолжам вака до крајот ќе станам како буренце :rofl:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Blagica jas isto kako tebe src dva pati nedelno
    Podobruvanje vidov koga piev kalcium I magnezium si rastev do 2-3 kg mesecno,vo w.c odev sekoj den I sega koga gi prekinav pak po staro I kilazata 4 kg predprosliot 5 kg prosliot e taka 9 kg za dva meseci katastrofa ,eve I ovosje I zelencuk sekoj den konsmiram za dzabe,ne e za dzabe :) krvta mi e koska
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja za reguliranje na stolicata,pijte kompot od slivi,mnogu tecnosti,pred se jogurt.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Пред да останам бремена столицата ми беше катастрофа.. ако одев по голема нужда еднаш неделно. Откако останав бремена столицата ми се подобри, секојден бев си одев во веце, ама сега.... пак по старо. Едно време имав пролив, па запек... па сега со сила ако одам два пати неделно. Колку што сум информирана сета таа промена со столицата е во ред.. само најдобро е да се консултира гинекологот. Така да деновиве ќе одам на еден информативен разговор.. бидејќи готово.. стомакот ќе ми експлодира. :D
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    И пред бременоста и сега истата ситуација, еднаш неделно само. Само што сега ми е полошо од што напнувам ми се појавија хемороиди. Внесувам од храна се што е препорачливо,ама ете таков ми е организмот
     
  17. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Хемороиди и запек

    Ако сте разговарале барем со неколку бремени жени, сигурно сте слушнале најразлични приказни за проблемите запек и/или хемороиди. Повторно виновници се хормоните кои ја забавуваат работата на дигестивниот тракт.

    Не се срамете и разговарајте со вашиот гинеколог доколку имате проблеми со тврда столица или нередовно празнење на цревата.

    Совет: Намалете го ризикот за појава на хемороиди со тоа што ќе го избегнете запекот. Консумирајте храна богата со растителни влакна и не дозволувајте дехидратација на телото. Не заборавајте дека трудниците треба да пијат повеќе вода од вообичаено.
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    откако престанав да ги пијам магнезиумот почнав да имам проблеми со тврда столица ,инаку претежно сум на салати ,супи за вода да не зборувам колку пијам , ама ете хемороидите пак се тука :( и баш како што пишала Екатерина мене ми беше срам да разговарам со гинекологот ,ама па и самиот виде дека имам хемороиди и ништо не ми кажа , а за проблемот со столицата ,што да кажам уште од првите недели ми сугерира на здрава храна богата со природни влакна ....
     
  19. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Причини за појава на запек

    Најчести причини за појава на запек се:

    недоволно внесување на течности или дехидратација;
    недоволна консумација на храна богата со растителни влакна;
    отсуство на физичка активност;
    синдром на нервозни црева;
    промени во начинот на живот (диета, патување, бременост и сл.);
    стрес;
    игнорирање на потребата за празнење на цревата или одложување на празнењето;
    честа употреба на лаксативи;
    болести на тироидната жлезда (хипотироидизам), Паркинсонова болест, висок крвен притисок, депресија, хемороиди;
    одредени лекови.

    Како да си помогнете?

    Во повеќето случаи доволни се едноставни промени во исхраната и начинот на живот за да се подобри состојбата и да исчезнат непријатните симптоми на запек. Но, ако таквите промени не ја подобрат состојбата, понекогаш потребен е и медицински третман и примање на лаксативи.

    Еве што можете да направите сами за да си помогнете:

    Консумирајте храна богата со растителни влакна. Најдобри извори на растителни влакна се: овошјето (јаболка, црни сливи, круши, кајсии, портокали, банани), зеленчуците (домати, брокули, спанаќ, карфиол, моркови), мешунките и житарките.
    Внесувајте помалку шеќер. Луѓето кои консумираат повеќе шеќер почесто страдаат од запек. Ограничете го консумирањето на шеќер, сладолед и слатки.
    Вежбајте редовно. Пешачете неколку пати во денот по 10-15 минути и ќе ја подобрите работата на дигестивниот систем. Ако сте физички активни, насочете се кон аеробик вежби, трчање, пливање или танцување. Се смета дека одредени јога пози ги олеснуваат симптомите на запек.
    Пијте доволно течности. Колку течности треба да пие едно лице зависи од многу фактори како пол, возраст, здравје, физичка активност и други фактори од околината, но општо прифатено е дека треба се консумираат 8 чаши вода секој ден. Ограничете го консумирањето на кофеин (кафе, газирани сокови), затоа што кофеинот може да предизвика дехидратација.
    Не ја игнорирајте потребата за празнење на цревата. Колку повеќе чекате, толку повеќе вода се апсорбира од столицата и таа станува потврда. Се разбира, кога немате пристап до тоалет ќе мора да одложите, но посетете тоалет при првата можност.
    Избегнувајте ги строгите диети. Многу девојки се изгладнуваат со цел да ослабат и тоа може да предизвика нарушување на работата на дигестивниот систем. Избегнувајте ги диетите кои не вклучуваат храна богата со растителни влакна.

    Домашни лекови

    Мед и топла вода. Измешајте една супена лажица мед во топла вода и испијте ја смесата наутро.
    Лимон и топла вода. Се смета дека и мешавината од сок од лимон и топла вода помага против запек.
    Сусам и ленено семе. Измешајте малку сусам и ленено семе и изедете ги.
    Сончогледово масло. Многумина тврдат дека сончогледовото масло им помага при запек. Консумирајте 2-3 лажици масло дневно.



    Пред да останам бремена бев на една диета препорачана од нутриционист.... бидејќи имав катастрофална столица ми препорача секое сабајле да пијам сок од цеден портокал со една лажица ленено масло плус 5-6 суви сливи... верувајте дека за неколку дена столицата ми се подобри. Сокот со лененото масло е малку одвратен ама помага.. пробајте.
     
    На Miss-HeLL и pepita82 им се допаѓа ова.
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.666
    Пол:
    Женски
    лененото семе во комбинација со други семинја и со јогурт е повкусно.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.