Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

 1. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Ти благодарам Екатерина :) ова за лимонот и медот не го знаев ,баш ке пробам со топла вода , инаку редовно дома имам и конзумирам мед а лимони имам две големи дрва и цела зима свежи лимончиња ,инаку страшна работа деновиве запек и хемороиди :sweat:
   
 2. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  329
  И јас имам запек... па провил, па пак запек... па не одам во веце долго време... па кога ќе отидам запек.. ми беше во ред столицата па сега ми се испоремети.. ќе почнам и да ја користам нешто за регулирање .. уште хемороиди ми фалат. :@
   
  На malifesent и Miss-HeLL им се допаѓа ова.
 3. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  196
  море у пм не помага ништо. пред малце си ставив чепче :@ изедов една тегла компот од црни сливи , 2 портокала , млеко и не можам веќе ќе пукнам а резултат нема ;(
   
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Ќе ти помогне компотот, ама дај пиши од кај го зема за да ги земам и јас :D (ти пишав и во симптоми на бременост)
   
 5. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  196

  не знам што се случува пишам во една тема а мислењето ми се префрла во друга :?: инаку компотот го има во суперкаркетите поголеми а докторот ми кажа дека е поубаво да си купам суви сливи во пакетче и да ги сварам . убаво е не е лошо :)
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 6. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Mene za reguliranje na stolicata mn.mi pomaga kompot od suvi slivi,a isto taka i jogurtot.Pijte sto poveke tecnosti i vnesuvajte produkti bogati so rastitelni vlakna.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Јас имав проблем со столицата. Често ме фаќаше запек. Ама за среќа, немав тврда столица. Освен во трет месец. За да немате проблеми со запек и тврда столица, пијте многу течности, особено вода. Јадете храна богата со влакна, најмногу овошје и зеленчук. Избегнувајте сува храна, грицки и благо. За запек помага компот.
   
  На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  196
  утрово на хартијата забелезав крв ем тоа не малце туку убаво ... некако немам болки ... можно е да се хемороиди ? :@ уште они ми фалатв :D
   
 9. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Мене ми помага не само компот од сливи туку и мусли. Јадам секој ден по една шоља мусли со јогурт и столицата ми е ептен редовна, дури поредовна од пред да останам бремена.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Крв во столицата се појавува кога таа е тврда. Понекогаш не се чувствуваат болки. Ако почувствуваш болки, тогаш значи дека имаш хемороиди. Прашај во аптека дали смееш да пиеш Парафинско масло. Тоа многу помага за запек и за тврда столица.
   
  На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. baby.sweet

  baby.sweet Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  18
  a kolku najdolgo ne ste bile vo wc?
   
 12. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  73
  И јас имав проблеми ама ми се нормализира, одам дури и поредовно од претходно. Мене ми помагаат суви сливи. Навечер ќе ги прелиеш со врела вода и ги оставаш до утредента, се пие на гладно и за 1 или 2 саати веќе има ефект :) . Исто така 1 лажица мед во топла вода да се раствори и испие, и ова наутро на гладно и доста течности особено вода, цедени лимони. И избегнувај газирано
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  До сега немав разлика во столицата, но еве последниве неколку дена, само одеднаш нагло ќе осетам јака болка во стомакот-што прво ме штрекнува дека е до бебушот нешто недај боже...и одбосле по една минута кога ќе осета потреба за голема нужда ми олеснува од помислата за бебушот, ама пак ја приметувам разликата, дека не е во нормала, туку е поретка...не е вода далеку од тоа. Ама ете по ретка си е столицата.
  Имам читано дека е нормална појава за промена во текот на бременоста? Но ете сепак ме интересира вашето искуство со вакво нешто...иско повеќето ве читам дека сте имале проблем со тврда столица.
   
 14. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.870
  Јас до 15 недела имав поретка столица, а сега војна водам секое одење во тоалет... Се што треба ми е вметнато во исхраната, незнам што сака ама ете, веројатно бременоста си го прави своето. Јадам сливи многу и мене тоа ми помага ептен. Пробај со јогурт со пробиотик, мене ми помагаше.
   
 15. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  јас пак пред да останам бремена имав многу стално проблеми со тврда столица и така нкогас си се маЧев по два три дена,а сега обратно немам никаков проблем секој ден си одам и тоа по неколку пати :D знаЧи убаво ми годи бременоста .
   
 16. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  :sweat: јас немозам по цела недела да си појдам во wc и по една недела кога одам и тогас се мацам да се олеснам катастрофа
   
 17. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.131
  Допаѓања:
  1.049
  мојата столица за време на бременоста , да манам со неа човек ке отепам |(
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  :D :D :D ме изнасмеа
   
 19. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.131
  Допаѓања:
  1.049
  мило ми е :D :D :D :D
   
 20. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.036
  Допаѓања:
  67.878
  Пол:
  Женски
  и мене ова истово ми се случува и тоа сега овој месец.првите три месеци мака мачев тврда столица и хемороиди.а сега секое утро за добро утро :lol: мислам дека ми е од магнезиумот оти претходно порано кога примав имав пролив упорен,а сега не така течно и ми одговара полесно се чувствувам.