1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Ти благодарам Екатерина :) ова за лимонот и медот не го знаев ,баш ке пробам со топла вода , инаку редовно дома имам и конзумирам мед а лимони имам две големи дрва и цела зима свежи лимончиња ,инаку страшна работа деновиве запек и хемороиди :sweat:
     
  2. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    И јас имам запек... па провил, па пак запек... па не одам во веце долго време... па кога ќе отидам запек.. ми беше во ред столицата па сега ми се испоремети.. ќе почнам и да ја користам нешто за регулирање .. уште хемороиди ми фалат. :@
     
    На malifesent и Miss-HeLL им се допаѓа ова.
  3. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    море у пм не помага ништо. пред малце си ставив чепче :@ изедов една тегла компот од црни сливи , 2 портокала , млеко и не можам веќе ќе пукнам а резултат нема ;(
     
  4. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Ќе ти помогне компотот, ама дај пиши од кај го зема за да ги земам и јас :D (ти пишав и во симптоми на бременост)
     
  5. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209

    не знам што се случува пишам во една тема а мислењето ми се префрла во друга :?: инаку компотот го има во суперкаркетите поголеми а докторот ми кажа дека е поубаво да си купам суви сливи во пакетче и да ги сварам . убаво е не е лошо :)
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene za reguliranje na stolicata mn.mi pomaga kompot od suvi slivi,a isto taka i jogurtot.Pijte sto poveke tecnosti i vnesuvajte produkti bogati so rastitelni vlakna.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Јас имав проблем со столицата. Често ме фаќаше запек. Ама за среќа, немав тврда столица. Освен во трет месец. За да немате проблеми со запек и тврда столица, пијте многу течности, особено вода. Јадете храна богата со влакна, најмногу овошје и зеленчук. Избегнувајте сува храна, грицки и благо. За запек помага компот.
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    утрово на хартијата забелезав крв ем тоа не малце туку убаво ... некако немам болки ... можно е да се хемороиди ? :@ уште они ми фалатв :D
     
  9. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мене ми помага не само компот од сливи туку и мусли. Јадам секој ден по една шоља мусли со јогурт и столицата ми е ептен редовна, дури поредовна од пред да останам бремена.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Крв во столицата се појавува кога таа е тврда. Понекогаш не се чувствуваат болки. Ако почувствуваш болки, тогаш значи дека имаш хемороиди. Прашај во аптека дали смееш да пиеш Парафинско масло. Тоа многу помага за запек и за тврда столица.
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. baby.sweet

    baby.sweet Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    a kolku najdolgo ne ste bile vo wc?
     
  12. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    И јас имав проблеми ама ми се нормализира, одам дури и поредовно од претходно. Мене ми помагаат суви сливи. Навечер ќе ги прелиеш со врела вода и ги оставаш до утредента, се пие на гладно и за 1 или 2 саати веќе има ефект :) . Исто така 1 лажица мед во топла вода да се раствори и испие, и ова наутро на гладно и доста течности особено вода, цедени лимони. И избегнувај газирано
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    До сега немав разлика во столицата, но еве последниве неколку дена, само одеднаш нагло ќе осетам јака болка во стомакот-што прво ме штрекнува дека е до бебушот нешто недај боже...и одбосле по една минута кога ќе осета потреба за голема нужда ми олеснува од помислата за бебушот, ама пак ја приметувам разликата, дека не е во нормала, туку е поретка...не е вода далеку од тоа. Ама ете по ретка си е столицата.
    Имам читано дека е нормална појава за промена во текот на бременоста? Но ете сепак ме интересира вашето искуство со вакво нешто...иско повеќето ве читам дека сте имале проблем со тврда столица.
     
  14. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Јас до 15 недела имав поретка столица, а сега војна водам секое одење во тоалет... Се што треба ми е вметнато во исхраната, незнам што сака ама ете, веројатно бременоста си го прави своето. Јадам сливи многу и мене тоа ми помага ептен. Пробај со јогурт со пробиотик, мене ми помагаше.
     
  15. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    јас пак пред да останам бремена имав многу стално проблеми со тврда столица и така нкогас си се маЧев по два три дена,а сега обратно немам никаков проблем секој ден си одам и тоа по неколку пати :D знаЧи убаво ми годи бременоста .
     
  16. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    :sweat: јас немозам по цела недела да си појдам во wc и по една недела кога одам и тогас се мацам да се олеснам катастрофа
     
  17. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    мојата столица за време на бременоста , да манам со неа човек ке отепам |(
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    :D :D :D ме изнасмеа
     
  19. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    мило ми е :D :D :D :D
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    137.266
    Пол:
    Женски
    и мене ова истово ми се случува и тоа сега овој месец.првите три месеци мака мачев тврда столица и хемороиди.а сега секое утро за добро утро :lol: мислам дека ми е од магнезиумот оти претходно порано кога примав имав пролив упорен,а сега не така течно и ми одговара полесно се чувствувам.