Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

 1. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  Додека бев бремена со керка ми секој месец факав некој стомачен вирус и ме држеше по 3-4 дена одев у вц по 7 пати душа немаше во мене више затоа и само 9кила се поправив за 42гн :lol: :lol: од како се породив веке не се случило тоа
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  31
  Можеби ќе звучи смешно, но мене баш ми е проблем- Ако сакам да забременам и постојано се надевам дека сум во таква состојба се плашам дали можеби тоа што имам мрзливи црева и тешко одам во ВЦ може да му наштети на можниот фетус? Поголемиот напон дали може да штети? :$
   
 3. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Mislam deka nemze da steti mal napon...ednostavno ke sednes na solja ke se opustis i ke dozvolis da se sluci toa sto treba da se sluci....malku ke napinas ali nemoj da crvenees
   
  На StEfAnIjA-84 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  не јас имам мрзливи цреве па еве при крај сум и со третава бременост :) поз
   
  На StEfAnIjA-84 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  355
  јас цела бременост мака мачам со столицата се случуваше и по 9до 10 дена да не одам во тоалет
  во последно време почнав да пијам на сабајле какао наместо кафе и да ви кажам ми се среди столицата е сега дали е од тоа стварно незнам или самото по себе си се среде ама се си мислам дека какаото ми помага многу
  па кој има проблем нека проба со какао
  а за напон јас какви напони давав за да се испразнам само јас си знам :sweat:
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  запрк последно време :^)
   
 7. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  17
  Значи откако сум бремена дури и столицата ми е поредовна отколку претходно...се случува и дијареа и запек но сето тоа многу ретко...можеби се должи да активноста,или на храната не знам..... :)
   
 8. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  31
  Од мене благодарност за вашите изјави, навистина ми олесна тоа што го слушам и најмногу Ве поздравувам :hai:
   
 9. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  од кога почнав да пијам 2 пати по 250мг магнезиум неможам да се пожалам..одам во вц секој ден .... :lol: поредовно дури и од кога не бев бремена :)
   
 10. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  И јас со столицава во овие 2 недели имам проблем. Запек имам :( Јадам смокви, јадам се што треба за нормално за да одам во веце ама некогаш не ми помага. :(
   
 11. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  Мене ми помагаше кафе. Само што ќе го испиев одма одев во ВЦ. Ама кај секој е индивидуално тоа.
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.117
  Допаѓања:
  38.179
  Пол:
  Женски
  Мила и јас имам проблем со нередовна столица и јадам секој ден по 5-6 суви сливи и подобро ми е :) Ако не секој ден барем секој втор ден одам во веце, пробај може ќе ти помогне :hai: :*
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Јас од секогаш сум имала мрзливи црева, кога останав бремена ми беше страв дека ке бидат уште помрзливи, затоа почнав секое утро да пијам на гладно исцеден пола лимон се неколку капки вода. Мене ми помога многу пробајте може ке ви помогне.
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  ^ Јас пак знам дека лимонот стега, најчесто се дава кога имаш дијареа.
  Напиј се зелен чај, јади јаболки :)
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lenkich

  lenkich Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Јас преку еден ден одам во WC, не е скрос супер али то е. Некогаш ми се дуе мн стомакот и полн ми е со гасови. Си се смеам самата дека малото има конкуренција во стомакот :)
   
 16. fernandez

  fernandez Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  51
  луѓе јас обратна од сите вас,кога ми почнаа симптомите на бременост почнав да имам мн брз метаболизам идам во вц многу често по стопати на ден,нити запек нити ништо мислам дека повеке идам од нормално и почна ова проблеми да ми ствара
   
 17. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  Pred mesec den koga leze vo bolnica nemozev da vrsam golema nuzda mi dadoja nesto kako maslo i mi rekoja koga ce si pojdam doma ako ja imam istata maka ednas vo denot da pijam po 1 malo lazice cisto maslo .. mi pomaga barem mozam da si se olesnam :) se izvinuvam za lat. od mobilen sum
   
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Jas deneska na rati vrsev nuzda i toa tripati...bukvalno nemozam rabotata da si ja zavrsamkako so treba.a toa so sum polna so gasovi e drugo
   
 19. Joana333

  Joana333 Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2013
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2

  Ленено семе мелено , исто така и спирулина испробано ефкасно и многу полезна во бременоста и во доењето
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 20. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.640
  Допаѓања:
  24.020
  Мене пак поредовна не ми била никогаш столицава. Како што имав бавен метаболизам и по 3-4дена неможев да одам во wc, очекував во бременоста дека ќе имам запек. Ама пак споритвно од очекуваното, имам редовна столица, секојдневно излегувам во wc.

  Инаку занам дека зелениот чај доста помага кога имате нередвна столица. Пробајте со шолја зелен чај барем една во денот, белки ќе ви помогне!