1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Додека бев бремена со керка ми секој месец факав некој стомачен вирус и ме држеше по 3-4 дена одев у вц по 7 пати душа немаше во мене више затоа и само 9кила се поправив за 42гн :lol: :lol: од како се породив веке не се случило тоа
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Можеби ќе звучи смешно, но мене баш ми е проблем- Ако сакам да забременам и постојано се надевам дека сум во таква состојба се плашам дали можеби тоа што имам мрзливи црева и тешко одам во ВЦ може да му наштети на можниот фетус? Поголемиот напон дали може да штети? :$
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mislam deka nemze da steti mal napon...ednostavno ke sednes na solja ke se opustis i ke dozvolis da se sluci toa sto treba da se sluci....malku ke napinas ali nemoj da crvenees
     
    На StEfAnIjA-84 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    не јас имам мрзливи цреве па еве при крај сум и со третава бременост :) поз
     
    На StEfAnIjA-84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас цела бременост мака мачам со столицата се случуваше и по 9до 10 дена да не одам во тоалет
    во последно време почнав да пијам на сабајле какао наместо кафе и да ви кажам ми се среди столицата е сега дали е од тоа стварно незнам или самото по себе си се среде ама се си мислам дека какаото ми помага многу
    па кој има проблем нека проба со какао
    а за напон јас какви напони давав за да се испразнам само јас си знам :sweat:
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    запрк последно време :^)
     
  7. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Значи откако сум бремена дури и столицата ми е поредовна отколку претходно...се случува и дијареа и запек но сето тоа многу ретко...можеби се должи да активноста,или на храната не знам..... :)
     
  8. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Од мене благодарност за вашите изјави, навистина ми олесна тоа што го слушам и најмногу Ве поздравувам :hai:
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    од кога почнав да пијам 2 пати по 250мг магнезиум неможам да се пожалам..одам во вц секој ден .... :lol: поредовно дури и од кога не бев бремена :)
     
  10. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    И јас со столицава во овие 2 недели имам проблем. Запек имам :( Јадам смокви, јадам се што треба за нормално за да одам во веце ама некогаш не ми помага. :(
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Мене ми помагаше кафе. Само што ќе го испиев одма одев во ВЦ. Ама кај секој е индивидуално тоа.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    Мила и јас имам проблем со нередовна столица и јадам секој ден по 5-6 суви сливи и подобро ми е :) Ако не секој ден барем секој втор ден одам во веце, пробај може ќе ти помогне :hai: :*
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Јас од секогаш сум имала мрзливи црева, кога останав бремена ми беше страв дека ке бидат уште помрзливи, затоа почнав секое утро да пијам на гладно исцеден пола лимон се неколку капки вода. Мене ми помога многу пробајте може ке ви помогне.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    ^ Јас пак знам дека лимонот стега, најчесто се дава кога имаш дијареа.
    Напиј се зелен чај, јади јаболки :)
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Јас преку еден ден одам во WC, не е скрос супер али то е. Некогаш ми се дуе мн стомакот и полн ми е со гасови. Си се смеам самата дека малото има конкуренција во стомакот :)
     
  16. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    луѓе јас обратна од сите вас,кога ми почнаа симптомите на бременост почнав да имам мн брз метаболизам идам во вц многу често по стопати на ден,нити запек нити ништо мислам дека повеке идам од нормално и почна ова проблеми да ми ствара
     
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Pred mesec den koga leze vo bolnica nemozev da vrsam golema nuzda mi dadoja nesto kako maslo i mi rekoja koga ce si pojdam doma ako ja imam istata maka ednas vo denot da pijam po 1 malo lazice cisto maslo .. mi pomaga barem mozam da si se olesnam :) se izvinuvam za lat. od mobilen sum
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Jas deneska na rati vrsev nuzda i toa tripati...bukvalno nemozam rabotata da si ja zavrsamkako so treba.a toa so sum polna so gasovi e drugo
     
  19. Joana333

    Joana333 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2

    Ленено семе мелено , исто така и спирулина испробано ефкасно и многу полезна во бременоста и во доењето
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Мене пак поредовна не ми била никогаш столицава. Како што имав бавен метаболизам и по 3-4дена неможев да одам во wc, очекував во бременоста дека ќе имам запек. Ама пак споритвно од очекуваното, имам редовна столица, секојдневно излегувам во wc.

    Инаку занам дека зелениот чај доста помага кога имате нередвна столица. Пробајте со шолја зелен чај барем една во денот, белки ќе ви помогне!