Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

 1. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Сега засега столицата ми е ок, само што мн ми се дуе стомакот од гасови
  А иначе си јадам јаболка, киви, некогаш смокви, кисело и пресно млеко, а се тоа протерува
   
 2. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Poslednite dva tri dena mnogu cesto odam vo wc...po 2-3 vo denot.... se izv za lat
   
 3. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  31
  Најдов едно чаре па го споделувам со вас:
  Од вечер во едно филџанче ставам домата и ја оросувам со поќе бибер. Тоа да стои цела ноќ а наутро да се испие на празен стомак. Вкусно е за пиење и ПоМаГаАаАа!!!
  :rofl:
   
  На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  457
  Пол:
  Женски
  имам мн тврда столица и не можам да излезам во wc морам да напнам ама па така ме боли стомакот ми е страв што да правам незнам а и плус темно кафеаво ми е гомненцето :tmi: му се има на некого вака случено?
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.512
  Пол:
  Женски
  Јас имав ваков проблем минатата недела. Го решив со парафинско масло. Да не беше маслото, не знам како ќе се олеснев.

  Тврдата столица е нормална појава во бременоста. Можеш да пиеш сируп од суви смокви и сливи. Сирупот е 422 денари (во Зегин). Толку беше пред 3 години. За овој проблем помага и раствор Трансилане. Растворот е во кесичка и една чини 18 денари (во Зегин). Се раствора во шолја со ладна вода и се пие 2 пати на ден - наутро и навечер, ама да има поминато 12 часа. Растворот има вкус на праска или кајсија.
   
  На Acka22 и babyane18 им се допаѓа ова.
 6. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Katastrofa mi e stolica..tvrda i tesko izleguvam pi nuzda..plus i hepatit imam i maka macam..koga ke mi ja stavat klizmata ima da me rascvetat trendafil osekam deka mnogu ke me boli .... zadnikot :worried: ;(
   
 7. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  неееее не се плаши баш напротив има да си се олесниш за секунд без никакви болки да осетш на анусот..мене баш пред 5 дена кога бев на болница ми ставија и многу ми олесна :)
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Eee gledam.deka hepatit sum napisala... ccc.. hahaha mislev na hemoroid :) da ama crevoto ko ke mi go musnat nema li da me boli :^)
   
 9. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  хахахахах мушнат :D :D малце е гнасно мене сестрата ми викаше да издишувам и како издишував таа така го ставаше повнатре цревцето(треба да се концентрираш само во дишењето) и јас си имам мака од 17 год со хемородите и бев на 100 испитувања за рак и чим мене не ме болеше ти че си поминиш со лесно :) ич да не се оптеретуваш за то :)
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Se nadevam duso, ti kako si ...bebuskata kako e??
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  ги туркам деновиве со сила до 15ти последен термин ми е фазла не смеј буцка да остани встомаче.ама ептен тешко не сум способна сама една вечера да направам па ги мачам мм и дечинава :( ми е жал што да правам :( а и нервозна сум сакам се да ми је на место |( моја стара болест иначе ме фајча депресија :headbang: :headbang:
  ((утре сум пак на контрола вболница))
   
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Ajde ne grizi se duso ke dojde i toj den..neka si posedi bebuskata oti izleze li nema veke nazad..ja jas nemamnikakvi simptomi..mojata kerka ne dava nikakvi znaci..mozebi rano i e uste ..koga togas..samo neka se zdravi i zivi,i so lesno da ni bide.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Гледам дека сите имате проблеми со запек во бременост но кај мене нема такво нешто секој ден се чистам а се чудам како е можно да имам и хемороиди сега во бременост мис е појавија.
  Понекогаш се плашам зашто се случува по два три пати на ден, се плашам да не ме фати и пролиф.
  Можеби е затоа што јадам овошје, мислам дека од кивито ме прочистува.

  Поздрав ;)
   
 14. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  16.905
  Пол:
  Женски
  Нашата столица во бременоста..... КАТАСТРОФА.
  Имам хемороиди, голема среќа што се внатрешни па немам многу болки со нив, печење, иако секој ден одам во вц, ама со тешки маки, роман слободно можам да прочитам на шолја.
  Е сега, добрата страна е тоа што, откако останав бремена, имам преосетлив желудник, т.е доколку каснам нешто постаро или (да не знам) со поминат рок, веднаш стомакот реагира со пролив и болки.
  Инкау, секојдневието е тоа, седи си 1 саат на шолја и прашање е дали ќе завршиш работа. :D :D :D
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.512
  Пол:
  Женски
  За сега е добро. Во WC одам секој втор ден. Немам проблеми со тврда столица, освен пред 3 недели.
   
 16. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  17
  Мамиииии и нашата столица е катастрофаааа, порано значи скоро секој ден си бев во вц а сега..... :( дури и некогаш по 4-5 дена никако...Во Плодност ми кажаа да се масирам на стомак во правец на цревата како што се во форма на буквата П па по малку ми помага... :D И пијам многу чај и се стабилизира некако фала му на бога...Пробајте и вие можи ќе ви поможи.... :lol:
   
 17. piki

  piki Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Samo sto vlegov vo 38 nedela imam promena na bojata na stolicata(temna, crna) , dosega nemav nikakov problem so stolicata se bese kako porano, sega ovaa promena me zagrizuva, vo smisla sto bi mozelo da znaci od sto moze da dojde do takva promena
   
 18. Rusi

  Rusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Ако немаш други проблеми можно е да е од храна, на пример спанаќот ја менува бојата на столицата на потемно, сигурно и некоја друга храна. Во секој случам пожелно е да се консултираш со лекар.
   
 19. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  23.184
  Пол:
  Женски
  И мене ми е темна столицата, ама бидејќи земам железо не се загрижувам многу, бидејќи тоа било нормално кај трудниците кои земаат железо. Така што, доколку и ти земаш железо, не грижи се ;)
   
  На piki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bebeto93

  bebeto93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  165
  Пред 4 дена имам течна столица, скоро цела вечер не ја преспав, чувствувам големи болки во стомакот, како грчеви, правев, легни стани, легни стани, кога ќе легнев ми се згрчуваше стомакот и чувствував потреба за во WC и така..
  наредниот ден немав мака, а ниту овие 3 дена...
  Читав на една статија на нет, за скриени контракции пред порајѓај, една од нив беше и тврда столица, а јас вчера влегов во 7ми месец.. и целата сум потресена, вртоглавици, забрзано дишење, слаба болка во десниот јајник.........................