1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Сега засега столицата ми е ок, само што мн ми се дуе стомакот од гасови
    А иначе си јадам јаболка, киви, некогаш смокви, кисело и пресно млеко, а се тоа протерува
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Poslednite dva tri dena mnogu cesto odam vo wc...po 2-3 vo denot.... se izv za lat
     
  3. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Најдов едно чаре па го споделувам со вас:
    Од вечер во едно филџанче ставам домата и ја оросувам со поќе бибер. Тоа да стои цела ноќ а наутро да се испие на празен стомак. Вкусно е за пиење и ПоМаГаАаАа!!!
    :rofl:
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    имам мн тврда столица и не можам да излезам во wc морам да напнам ама па така ме боли стомакот ми е страв што да правам незнам а и плус темно кафеаво ми е гомненцето :tmi: му се има на некого вака случено?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.114
    Пол:
    Женски
    Јас имав ваков проблем минатата недела. Го решив со парафинско масло. Да не беше маслото, не знам како ќе се олеснев.

    Тврдата столица е нормална појава во бременоста. Можеш да пиеш сируп од суви смокви и сливи. Сирупот е 422 денари (во Зегин). Толку беше пред 3 години. За овој проблем помага и раствор Трансилане. Растворот е во кесичка и една чини 18 денари (во Зегин). Се раствора во шолја со ладна вода и се пие 2 пати на ден - наутро и навечер, ама да има поминато 12 часа. Растворот има вкус на праска или кајсија.
     
    На Acka22 и babyane18 им се допаѓа ова.
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Katastrofa mi e stolica..tvrda i tesko izleguvam pi nuzda..plus i hepatit imam i maka macam..koga ke mi ja stavat klizmata ima da me rascvetat trendafil osekam deka mnogu ke me boli .... zadnikot :worried: ;(
     
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    неееее не се плаши баш напротив има да си се олесниш за секунд без никакви болки да осетш на анусот..мене баш пред 5 дена кога бев на болница ми ставија и многу ми олесна :)
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Eee gledam.deka hepatit sum napisala... ccc.. hahaha mislev na hemoroid :) da ama crevoto ko ke mi go musnat nema li da me boli :^)
     
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    хахахахах мушнат :D :D малце е гнасно мене сестрата ми викаше да издишувам и како издишував таа така го ставаше повнатре цревцето(треба да се концентрираш само во дишењето) и јас си имам мака од 17 год со хемородите и бев на 100 испитувања за рак и чим мене не ме болеше ти че си поминиш со лесно :) ич да не се оптеретуваш за то :)
     
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Se nadevam duso, ti kako si ...bebuskata kako e??
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ги туркам деновиве со сила до 15ти последен термин ми е фазла не смеј буцка да остани встомаче.ама ептен тешко не сум способна сама една вечера да направам па ги мачам мм и дечинава :( ми е жал што да правам :( а и нервозна сум сакам се да ми је на место |( моја стара болест иначе ме фајча депресија :headbang: :headbang:
    ((утре сум пак на контрола вболница))
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ajde ne grizi se duso ke dojde i toj den..neka si posedi bebuskata oti izleze li nema veke nazad..ja jas nemamnikakvi simptomi..mojata kerka ne dava nikakvi znaci..mozebi rano i e uste ..koga togas..samo neka se zdravi i zivi,i so lesno da ni bide.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Гледам дека сите имате проблеми со запек во бременост но кај мене нема такво нешто секој ден се чистам а се чудам како е можно да имам и хемороиди сега во бременост мис е појавија.
    Понекогаш се плашам зашто се случува по два три пати на ден, се плашам да не ме фати и пролиф.
    Можеби е затоа што јадам овошје, мислам дека од кивито ме прочистува.

    Поздрав ;)
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    Нашата столица во бременоста..... КАТАСТРОФА.
    Имам хемороиди, голема среќа што се внатрешни па немам многу болки со нив, печење, иако секој ден одам во вц, ама со тешки маки, роман слободно можам да прочитам на шолја.
    Е сега, добрата страна е тоа што, откако останав бремена, имам преосетлив желудник, т.е доколку каснам нешто постаро или (да не знам) со поминат рок, веднаш стомакот реагира со пролив и болки.
    Инкау, секојдневието е тоа, седи си 1 саат на шолја и прашање е дали ќе завршиш работа. :D :D :D
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.114
    Пол:
    Женски
    За сега е добро. Во WC одам секој втор ден. Немам проблеми со тврда столица, освен пред 3 недели.
     
  16. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Мамиииии и нашата столица е катастрофаааа, порано значи скоро секој ден си бев во вц а сега..... :( дури и некогаш по 4-5 дена никако...Во Плодност ми кажаа да се масирам на стомак во правец на цревата како што се во форма на буквата П па по малку ми помага... :D И пијам многу чај и се стабилизира некако фала му на бога...Пробајте и вие можи ќе ви поможи.... :lol:
     
  17. piki

    piki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Samo sto vlegov vo 38 nedela imam promena na bojata na stolicata(temna, crna) , dosega nemav nikakov problem so stolicata se bese kako porano, sega ovaa promena me zagrizuva, vo smisla sto bi mozelo da znaci od sto moze da dojde do takva promena
     
  18. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ако немаш други проблеми можно е да е од храна, на пример спанаќот ја менува бојата на столицата на потемно, сигурно и некоја друга храна. Во секој случам пожелно е да се консултираш со лекар.
     
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    И мене ми е темна столицата, ама бидејќи земам железо не се загрижувам многу, бидејќи тоа било нормално кај трудниците кои земаат железо. Така што, доколку и ти земаш железо, не грижи се ;)
     
    На piki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Пред 4 дена имам течна столица, скоро цела вечер не ја преспав, чувствувам големи болки во стомакот, како грчеви, правев, легни стани, легни стани, кога ќе легнев ми се згрчуваше стомакот и чувствував потреба за во WC и така..
    наредниот ден немав мака, а ниту овие 3 дена...
    Читав на една статија на нет, за скриени контракции пред порајѓај, една од нив беше и тврда столица, а јас вчера влегов во 7ми месец.. и целата сум потресена, вртоглавици, забрзано дишење, слаба болка во десниот јајник.........................