1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата столица во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Jас сум на поцеток од бременоста и столицата ми е дел формирана,а дел неформирана. Mене и претходно ми се слуцувало вака,но сега ме загризува.... Kолку е оваа неформирана столица опасна во рана бременост( не е ретка,само е неформирана)
     
  2. Love23love

    Love23love Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Zdr NA site odsabajle imav zapek i mnogu se napnuvav I sega imam Mali bolki niskoto dole I celo vreme lezam I se nerviram da ne sum napravila nekoj problem so plodot posto se napnav ednaska samo ama bese mnogu silno.dali e vo red da se napnuvas ako imas zapek I kolku e bezbedno za plodot.vi blagodaram odnapred
     
  3. Love23love

    Love23love Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Zdr NA site odsabajle imav zapek i mnogu se napnuvav I sega imam Mali bolki niskoto dole I celo vreme lezam I se nerviram da ne sum napravila nekoj problem so plodot posto se napnav ednaska samo ama bese mnogu silno.dali e vo red da se napnuvas ako imas zapek I kolku e bezbedno za plodot.vi blagodaram odnapred
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    100 % сигурност секако може да ти даде само докторот после преглед, но мислам дека многу полошо е стресот што си го правиш при секоја најмала болка одколку вистинската штета.
    И јас сум иста, целосно те сваќам, но мораш да се обидеш да бидеш посмирена и рационална кога станува збор за болка.
    На граница од 1 до 10 се знае кои болки се стварно опасни, а кои треба да се прифатат како дел од промените кои ги доживува телото.
    Ти пишавме што евентуално би помогнало против запек и за подобра столица. Појадок мусли или овошје, цедени протокали, 2-3 кг течности на ден, магнезиум...доколку и ова не помага обрати се на доктор и објасни му ги твоите стравови и проблемот кој го имаш.
    Ти посакувам лесна бременост.
     
  5. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    isto pcenica varena pomaga eden obrok vo denot neka to bide pcenica varena....ssuvi slivi, kompot mene mleko mi pomogna a i toa leneno seme konzumirav sea mi e vo red stolicata a i jas imav golema maka....ginekologot mi dade alkalaks ama me go piev !
     
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Од неколку дневно сопствено искуство за полесна и поредовна столицца ви препорачивам ленено семе.
    Наутро ставам една кафена лажица ленено семе и три пченични снегулки потопени во јогурт биланс.
    Веќе три дена за појадок ми е тоа и конечно столицата ми е подобрена.Инаку и по неколку дена неможев да одам.
    Во секоја салата исто така место обичен ставам маслинов зејтин.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ми кажаа добар совет да немам ваков проблем за време на бременоста. Секој ден си јадам по 4-5 суви сливи. Треба од вечер да стојат во вода, ама јас така ги јадам или кога јадам мусли или овез со млеко внатре ги ставам. И навистина, да не се подрчам, немам проблем. Инаку мака мачев и порано, а камо ли сега во бременоста.
     
    На Delfina15 и galapce им се допаѓа ова.
  8. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Засега проблемот со опстипација го решавам со земање на една чаша компот ,незасладен ,нагладно пред јадење , а за појадок задолжително овесни житарки со Баланс/чоколадно млеко.
     
  9. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Мислам дека откако почнав да пијам Тотема имам навистина проблем - запек. Се што е препорачливо јадам, овесни снегулки, сливи, овошје, зеленчук, житарици, ленено семе мелено, трици и тешко оди. Имав ефект, иако се помачив од Евикол, а исто во аптека на мм му препорачале и чепчиња Глицеро - лакс. Во упатството има колку може да пие дете над две години, коклу возрасен, за трудници нема ништо. Дали некоја од вас можеби ги користи чепчињава, дали се за трудници и како делуваат? :?:
     
  10. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Јас пак некое време можеби 10 тина дена имам проблем со ретка столица и темна боја.Одам еднаш два пати во денот. Немам некои болки во стомакот, но се плашам бидејки некакао имам слаб апетит. Дали е нормално ова или треба да се преземе нешто?
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Pijam apcinja za zelezoto. E sega koga bev po nuzda vidov deka stolicata mi e crna. Se isplasiv bidejki toai se slucuva prvpat. Dali bie koi konzumirate apcinja za zelezo vi se ima sluceno vakvo nesto ili ne e od apcinjata? Iskustva?
     
  12. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Темна т.е црна столица е нормална кога се конзумираат препати за подобрување на железо во крв.
     
    На LadyC и slobodka им се допаѓа ова.
  13. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Normalno e, mene vekje kolku meseci mi e temna :)
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас откако сменив местоположба и клима имам огромни маки со запекот.
    Сега во бременоста ситуацијата ми е жалосна навистина.
    Не памтам кога последен пат сум се испразнила. А и кога одам ми треба огромни напони а јас се воздржувам и излагам од вц така со маки. Дури ми се плаче луѓе..
    Тешко ми е многу.
    Може 10 дена 2 недели не сум била не се ни сеќавам.
    Ништо не ми помага ништо.
    Се е сведено на минимум и дури кога јадам тоа што треба.
    Ленено уље ми помагаше сега знам оти е забрането во бременост.
    Бев на лекар ми препишаа лекарства после ќе ги земам белким аир да видам ќе земам и сливи ќе јадам насабајле па да видам.
    На тешки маки сум.
     
  15. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Мене при крaј ме фaти зaпек мнoгу мaки видoв a не смеев дa се нaпнувaм ич. Се и сештo прирoднo прoбaв ништo не ми пoмoгнa , ми пoмoгнaa сaмo глицерински чепчињa пoтпoлнo безбедни вo бременoст, дури и ми се регулирa стoлицaтa oд нив.
     
    На SteLuna и vitamina им се допаѓа ова.
  16. ankaaa1

    ankaaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    мала помош јас сум 33 недела бремена, но имам историја на улцерозен колитис кој беше во мирување но одредени лекови во бременоста како витамини за железо ми прават проблеми и не секогаш ама некогаш се јавувава на крвава столица
    јас имав блага форма на колит 3 год, немамв никакви компликации од терапии земав салофалк наутро и навецер и супозитории по потреба
    бебето ми рекоа дека ке е околу 4 кг, моето прашање е кој начин на породување е за овој случај да нема последици врз ректумот
     
  17. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Најдобро ти е да се консултираш со доктор што ќе те пораѓа дали е ова доволна причина за договорен царски.
     
  18. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    29nedela sum zapek imam skoro edna nedela nekoj lek imate ?
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    @vitamina можно е да имаш запек ако пиеш таблети за железо.
    Јас пиев предходниов месец, немав запек, ама имав тврда столица.
    Пробувај повеќе јади супи, топло млеко, или комбинирај млеко со плазма мелена, да се управиш малце.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Тврда и црна столица од железото. И мене така ми беше, ништо страшно.